Wikipedysta:Qqerim/brudnopis8


Wikipedysta:Qqerim/brudnopis8 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedysta:Qqerim Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przypisy | edytuj kod

 1. a b w 1945 roku Polsce przypadły południowe 2/3 powiatu frydlądzko-bartoszyckiego z t.zw. Ziem Odzyskanych z siedzibą powiatu Bartoszycami po południowej, polskiej stronie granicy. Z polskiej części powiatu frydlądzko-bartoszyckiego utworzono powiat bartoszycki, który wszedł w skład nowo utworzonego woj. olsztyńskiego (1946)
 2. a b c d w 1945 roku Polsce przypadła południowa 1/4 powiatu gierdawskiego z t.zw. Ziem Odzyskanych z m.in. miejscowościami Asuny, Lipica i Skandawa. Siedziba powiatu Gierdawy (obecnie Żeleznodorożnyj) znalazła się po północnej stronie granicy, w ZSRR. Polską część powiatu gierdawskiego przyłączono do powiatów bartoszyckiego, kętrzyńskiego i węgorzewskiego w nowo utworzonym woj. olsztyńskim (1946)
 3. a b w 1945 roku Polsce przypadła południowa 1/3 powiatu świętomiejskiego z t.zw. Ziem Odzyskanych z m.in. miejscowościami Grzechotki, Lelkowo, Stara Pasłęka i Żelazna Góra. Siedziba powiatu Świętomiejsce (lub Święta Siekierka, obecnie Mamonowo) znalazła się po północnej stronie granicy, w ZSRR. Polską część powiatu świętomiejskiego przyłączono do powiatu braniewskiego w nowo utworzonym woj. olsztyńskim (1946)
 4. a b w 1945 roku Polsce przypadł wschodni skrawek powiatu frysztackiego z autonomicznego woj. śląskiego. Siedziba powiatu Frysztat znalazła się po zachodniej stronie granicy, w Czechosłowacji. Polska część powiatu frysztackiego została zintegrowana z powiatem cieszyńskim w woj. śląskim (1945)
 5. a b c w 1945 roku Polsce przypadły dwa południowe skrawki powiatu darkiejmskiego z t.zw. Ziem Odzyskanych (oddzielone od siebie wąskim pasmem powiatu węgorzewskiego) z m.in. miejscowościami Rogale, Pietrasze i Żabin. Siedziba powiatu Darkiejmy (obecnie Oziorsk) znalazła się po północnej stronie granicy, w ZSRR. Polska część powiatu darkiejmskiego została częściowo zintegrowana z powiatem węgorzewskim w nowo utworzonym woj. olsztyńskim (1946) a częściowo z powiatem gołdapskim, który przyłączono do woj. białostockiego (1946)
 6. a b w 1945 roku Polsce przypadła zachodnia część powiatu dobromilskiego z woj. lwowskiego z m.in. miejscowościami Bircza, Kalwaria Pacławska i Wojtkowa. Siedziba powiatu Dobromil znalazła się po wschodniej stronie granicy, w ZSRR. Polska część powiatu dobromilskiego została zintegrowana z powiatem przemyskim w nowo utworzonym woj. rzeszowskim (1945)
 7. w 1945 roku Polsce przypadła południowe 2/3 powiatu gołdapskiego z t.zw. Ziem Odzyskanych z siedzibą powiatu Gołdapią po południowej, polskiej stronie granicy. Z polskiej części powiatu gołdapskiego utworzono mniejszy powiat gołdapski, który przyłączono do woj. białostockiego (1946)
 8. w 1945 roku Polsce przypadła południowa połowa powiatu iławeckiego z t.zw. Ziem Odzyskanych. Siedziba powiatu Iławka (lub Pruska Iława, obecnie Bagrationowsk) znalazła się po północnej stronie granicy, w ZSRR. Z polskiej części powiatu iławecki utworzono mniejszy powiat iławecki z siedzibą w Górowie Iławeckim, który wszedł w skład nowo utworzonego woj. olsztyńskiego (1946)
 9. Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie lwowskie
 10. a b w 1945 roku Polsce przypadła wschodnia połowa powiatu wkryujskiego z t.zw. Ziem Odzyskanych z m.in. miejscowościami Nowe Warpno i Trzebież. Siedziba powiatu Wkryujście (lub Wkra, obecnie Ueckermünde) znalazła się po zachodniej stronie granicy, w Niemczech. Polską część powiatu wkryujskiego przyłączono do powiatu szczecińskiego w nowo utworzonym woj. szczecińskim (1946)
 11. a b w 1945 roku Polsce przypadła wschodnia połowa powiatu uznamsko-wolińskiego z t.zw. Ziem Odzyskanych (wyspa Wolin i wschodni kraniec wyspy Uznam z siedzibą powiatu Świnoujściem). Z polskiej części powiatu uznamsko-wolińskiego utworzono powiat woliński z siedzibą w Świnoujściu, w nowo utworzonym woj. szczecińskim (1946)
 12. w 1945 roku Polsce przypadł niemal cały obszar powiatu węgorzewskiego z t.zw. Ziem Odzyskanych; jedynie mały fragment powiatu na wschód od Dąbrówki znalazł się po północnej stronie granicy w ZSRR. Powiat wszedł w skład nowo utworzonego woj. olsztyńskiego (1946)
Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Qqerim/brudnopis8" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy