Wikipedysta:Rklisowski/brudnopis/Ulica Kopernika w Warszawie


Wikipedysta:Rklisowski/brudnopis/Ulica Kopernika w Warszawie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedysta:Rklisowski‎ | brudnopis Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ulica Kopernika znajduje się w Warszawie w dzielnicy Śródmieście.

Jest ulicą jednojezdniową, o dwóch pasach ruchu. Jest to jedyna przecznica ulicy Foksal.

Spis treści

Przebieg | edytuj kod

Ulica Kopernika zaczyna się przy ulicy Ordynackiej i kończy na ulicy Foksal.

Historia | edytuj kod

Ulica uzyskała swoją nazwę około 1907 roku.

Wcześniej były to dwie ulice: Aleksandria i Wróbla. Ulica Wróbla stała się ulicą i otrzymała swą nazwę w roku 1770. Przez całe następne stulecie była wąskim przedłużeniem ulicy Aleksandria, nie sięgała do Foksal. Przy ulicy stała głównie drewniana zabudowa. Zwarta zabudowa murowana istniała tylko między Ordynacką a Szczyglą. Na parterach tych domów mieściły się małe sklepiki, szynki i dwie żydowskie restauracje, nie były to jednak eleganckie lokale. W okolicy (Nowy Świat 64) mieścił się wielki bazar nazywany "Na Zrazowiskiem".

W 1880 roku Foksal przekształcono z alei ogrodowej w ulicę i przedłużono Wróblą co spowodowało wzrost jej znaczenia ze względu na poprawę komunikacji. 8 lat później wybudowano przy niej kamienicę a w 1902 poszerzono co spowodowało dalszy wzrost znaczenia i inwestycje budowlane.


Otoczenie | edytuj kod

Idąc od Foksal:

  • Kopernika 4 - kamienica czynszowa Wolanowa wybudowana w latach 1938-1939, fasada pokryta płytami żółtego piaskowca, projekt Zygmunta Protassewicza
  • Kino Skarpa, projekt Zygmunta Stępińskiego i Andrzeja Milewskiego, wybudowane w latach 1953-1960
  • Kopernika 11 - kamienica z 1905 roku, projekt Czesława Domaniewskiego. Właścicielem budynku był niegdyś dr Adam Ciągliński, który prowadził w nim znaną w Warszawie lecznicę, w czasie wojny dom spłonął i utracił oficyny. Rozbiórka kamienicy pod numerem 9 dała budynkowi południową elewację, która wzorowana jest na fasadzie czyli ozdobiona tzw. licówką czyli płytkami ceramicznymi. Takie wykończenie dawało inwestorowi pewność podniesienia wysokości kredytu hipotecznego. Brama wejściowa pochodzi sprzed wojny i zachowała się na niej sygnatura warsztatu stolarskiego "W.J. Tarnowskiego". W środku jest przejście do dwóch klatek schodowych: prawa do lecznicy, lewa do mieszkań (wiodą do nich marmurowe schody.
  • Kopernika 13 - skromnie dekorowana kamienica powstała około 1910 roku, właścicielem domu była Julia Halberg. W czasie powstania warszawskiego budynek spłonął. Po wojnie został odbudowany jednak zlikwidowano zwieńczenie z pierwotnego projektu i uproszczono wystrój. Wejścia w przejeździe bramnym schodami ozdobionymi kolumnami prowadzą do wejść.
  • Kopernika 15 - budynek wybudował dla siebie w 1900 roku znany architekt Władysław Marconi (projektował m.in. hotel Bristol), datę budowy widać na spodzie płyty balkonowej nad bramą wejściową budynku. Państwo Marconi mieszkali na 1 piętrze i ich apartament obejmował zarówno front jak i oficynę północną. Budynek miał barokowy wystrój pochodzący z rozebranego w 1895 roku pałacu Bielińskich (ulica Królewska). Z wystroju pozostał jedynie luksusowo wykończona klatka schodowa.

CDN


Komunikacja | edytuj kod

Kopernika Kategoria:Warszawa Praga Południe Kategoria:Warszawa Rembertów

Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Rklisowski/brudnopis/Ulica Kopernika w Warszawie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy