Wikipedysta:Schatz/brudnopis


Wikipedysta:Schatz/brudnopis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedysta:Schatz Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania The Sydney Australia Temple - pierwsza świątynia w Australii w Carlingford

Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich w Australii (ang. The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints, w skrócie LDS in Australia) miał swoje początki wraz z przybyciem 17-letniego misjonarza Williama Jamesa Barratta w 1840 r. Pierwszy chrzest w kościele LDS w Australii odbył się w 1842 roku, gdy Barratt ochrzcił Roberta Beauchampa, który później został tam prezydentem misji. Jednakże, oficjalna praca misjonarska nie rozpoczęła się dopóki John Murdock, który został pierwszym oficjalnym prezydentem misji w Australii, oraz Charles Wandell nie założyli misji w Sydney w Australii w dniu 31 października 1851 roku. Kolonie Nowej Zelandii i Tasmanii dodano do Australijskiej Misji w roku 1854, tworząc Australazjatycką Misje. W 1898 r., jednak, Australazjatycka Misja podzielona została na misję w Nowej Zelandii i Australii.

Z powodu wielu czynników uwzględniając brak siły misjonarskiej, ogrom kraju, oraz ogromną skale emigracji członków kościoła w Australii przez cały XIX w., kościół wzrastał powoli aż do lat 50 XX w. Uważane za bycie punktem zwrotnym w historii kościoła LDS w Australii, gdy prezydent kościoła LDS David O. McKay odwiedził Australię w 1955 r. i określił potrzebę dla bardziej stałych budynków dla kongregacji LDS po całej Australii. W roku 1956, program budynków z kaplicami założył 19 kaplic w ciągu dwóch lat. Kościół LDS w Australii zaczął rosnąć w szybszym tempie po latach 50 XX w. W 1960 r., było ponad 7 tys. członków kościoła LDS w kraju i pierwszy Australijski wkład zorganizowano w Sydney 27 Marca 1960 r. The Sydney Australia Temple, pierwsza świątynia w Australii, została wzniesiona we Wrześniu 1984 r.

Jak na rok 2018, kościół LDS poinformował o 152,948 członkach, 5 misjach, i 5 świątyniach w Australii.

Spis treści

Historia | edytuj kod

1840–1879: Początki | edytuj kod

Kościół LDS wprowadzono do Australii gdy William James Barratt wyemigrował z Anglii do Adelajdy w listopadzie 1840 r.[1] W wieku siedemnastu lat, Barratt został wyświęcony na starszego przez George'a A. Smith'a, członka Kworum Dwunastu Apostołów, który zalecił mu głoszenie wiary kiedykolwiek by mógł.[2] Chociaż sukces wysiłków Barratta w nawracaniu pozostaje ogromnie nieznany,[3] ochrzcił on Robert'a Beauchamp'a w 1842 r. który to został pierwszym nawróconym w Australii.[4][5] Beauchamp później stał się prezydentem misji w Australii. Następnym misjonarzem w Australii był Andrew Anderson który to przybył z rodziną w roku 1842. Z końcem 1844 r., Anderson zorganizował małą filie kościoła LDS z 11 członkami blisko Wellington, w Nowej Południowej Walii. Oficjalna praca misjonarska nie rozpoczęła się dopóki John Murdock, który został pierwszym oficjalnym prezydentem misji w Australii, oraz Charles Wandell nie założyli misji w Sydney w Australii w dniu 31 października 1851 roku. Wydrukowali 2 tys. kopii Proklamacji dla Ludzi z Wybrzeży i Wysp Pacyfiku, które pomyślnie sprzedali. Okazali swój czas i źródła do nawracania używając broszur i drukowali wiele innych. Obliczono że Wandell i Murdock rozprowadzili 24 tys. rozpraw.

Ich początkowa strategia nawracania polegała na prawieniu kazań podczas publicznych spotkań, lecz wkrótce nabyli sale konferencyjną. Najwcześniejsze nawrócenia na oficjalnym otwarciu misji były w grudniu 1851 r. Uwzględniały Emily i Joseph'a Popplewells, Bridget Gallimore, i dziewięcioro innych. Filia w Sydney, mała zorganizowana kongregacja Lds, powołana była 4 stycznia 1852 r. z 12 członkami. W Marcu, było 36 członków. Murdock i Wandell wyreżysowali 3 spotkania kościelne w każdą niedziele jak i 5 publicznych spotkań ws. nawracania co tydzień. Po tym jak Murdock powrócił do Stanów Zjednoczonych w czerwcu 1852 roku, Wandell zastąpił go jako prezydenta misji. Z końcem roku 1852, było 47 członków Kościoła LDS. Wandell informował że praca misjonarska była trudna ponieważ niedawna gorączka złota spowodowała podejrzenia ludzi wobec nieznajomych. Co więcej, Wandell informował że miejscowi nie lubili Amerykanów i misjonarze nie mogli znaleźć darmowego jedzenia oraz zakwaterowania. Natomiast, misjonarze gościli z dużą liczbą uczestników spotkania w kościele co niedziele i nawracali 5 dni w tygodniu. W 1852 r., było 5 misjonarzy i dwóch miejscowych członków pełniących pełnoetatową misjonarską służbę i obszary Maitland i Melbourne otwarto do nawracania. W Marcu 1853 roku, liczba członków kościoła wzrosła do stu.

Po tym jak wyjechał Wandell, John Jones stał się prezydentem misji. Po wyjeździe Wandell'a, czasopismo kościoła pt. Zion's Watchman było w publikacji od 13 sierpnia 1853 r. do kwietnia 1856 r. Pomimo wzrostu kościoła w Australii, liczby członków w kraju zmniejszyły się. Tak się stało z powodu, że wczesny kościół LDS zachęcał emigracje w USA do gromadzenia członków razem w fizyczny "Syjon". A co za tym idzie, grupy członków kościoła LDS zaczęły opuszczać Australię. Od 1853 do 1859 roku, ponad 500 członków LDS wyemigrowało do Utah i ok. 200 do 300 członków wyemigrowało od 1859 do 1900 r. Kosztownie i niebezpiecznie było podróżować do USA z Australii łodzią. Gdy łódź Julia Ann uderzyła w rafę koralową na Wyspach Towarzystwa w 1855, 2 kobiety i 3 dzieci utonęło.

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. "William James Barratt: The First Mormon "Down Under". 1988, s. 59-60.
  2. "William James Barratt: The First Mormon "Down Under". 1988, s. 59.
  3. "Britsch, R. Lanier (1986). Unto the Islands of the Sea: A History of the Latter-day Saints in the Pacific. Salt Lake City, Utah: Deseret Boook. ​ISBN 0-87747-754-X​.".
  4. "William James Barratt: The First Mormon "Down Under". 1988, s. 62.
  5. " "The Church is Here: Sydney, Australia". Ensign. The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints. February 2019. Retrieved 15 August 2019.".

Bibliografia | edytuj kod

  • Tutaj podaj źródła danych

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Kategoria:Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich Kategoria:Chrześcijańskie związki wyznaniowe

Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Schatz/brudnopis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy