Wikipedystka:Loraine/Reforma


Wikipedystka:Loraine/Reforma w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedystka:Loraine Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Przebieg reformy | edytuj kod

Rosyjski Kościół Prawosławny po śmierci patriarchy Adriana | edytuj kod

W 1700 zmarł patriarcha moskiewski i całej Rusi Adrian[1]. Już kilka lat przed śmiercią popadł on w poważny konflikt z carem, gdyż jako hierarcha o konserwatywnych poglądach był negatywnie nastawiony do wszelkich działań reformatorskich Piotra I. Równocześnie głęboko pobożny, lecz mało aktywny Adrian nie sprzeciwiał się ingerencjom cara w życie wewnętrzne Kościoła[2].

Po śmierci patriarchy Piotr I nie dopuścił do zwołania soboru, który wybrałby jego następcę, lecz sam wyznaczył locum tenens - metropolitę riazańskiego Stefana, jednego z najmłodszych biskupów rosyjskich, absolwenta Akademii Mohylańskiej w Kijowie. Wbrew oczekiwaniom cara Stefan związał się jednak z konserwatywnym skrzydłem w episkopacie rosyjskim[3]. W 1718 Stefan poprosił Piotra I o zgodę na przeniesienie się z Petersburga do Moskwy, skąd wygodniej mógłby zarządzać eparchiami riazańską i moskiewską. Car zgodził się, równocześnie postanawiając zastąpić jednoosobowe kierownictwo Cerkwi zarządem kolegialnym. Projekt jego statutu opracował protegowany Piotra I, biskup pskowski Teofan[3].

Konsekwencje | edytuj kod

Reforma cerkiewna Piotra Wielkiego miała ogromny wpływ na sytuację Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego do końca istnienia Imperium Rosyjskiego. Za sprawą wprowadzonych zmian w strukturze Kościoła stał się on instytucją państwową, wymagającą opieki i nadzoru władzy świeckiej[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Riasanovsky N. V., Steinberg M. D.: Historia Rosji. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2009, s. 239-240. ISBN 978-83-233-2615-1.
  2. D. Shubin: History of Russian Christianity: The Patriarchal Age, Peter, the Synodal System. Algora Publishing, 2004, s. 174. ISBN 978-0-87586-347-4.
  3. a b c W. Cypin: Russkaja Prawosławnaja Cerkow w synodalnuju epochu. 1700-1917 gg.. W: Prawosławnaja Encikłopiedija. T. RPC. Moskwa: Cerkowno-Naucznyj Centr "Prawosławnaja Encikłopiedija", 2000, s. 109-112. ISBN 5-89572-005-6.
Na podstawie artykułu: "Wikipedystka:Loraine/Reforma" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy