Wikipedystka:Marta Malina Moraczewska/brudnopis/FoP


Wikipedystka:Marta Malina Moraczewska/brudnopis/FoP w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedystka:Marta Malina Moraczewska‎ | brudnopis Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Wolność panoramy w Europie ważnym prawem! | edytuj kod w encyklopedii

O co chodzi? | edytuj kod

Obecne regulacje dot. prawa panoramy w krajach UE.
Efektem proponowanych zmian prawnych będzie zmiana koloru na mapie dla wszystkich krajów UE na czerwony lub żółty.

     OK - w tym także dzieła sztuki

     OK - tylko budynki

     OK - tylko do użytku niekomercyjnego

     Niedozwolone

     Niejasne

Dziś, zdjęć Parlamentu Europejskiego nie wolno udostępniać w Wikipedii... ...podobnie, jak zdjęć belgijskiego Atomium. W przyszłości prawo to może objąć także... London Eye (Wielka Brytania)... ...czy dworzec kolejowy Rotterdam Central (Holandia). W Parlamencie Europejskim zgłoszono propozycję poprawek do uchwały PE dotyczącej prawa panoramy - rezultatem wprowadzenia ich w życie byłoby ograniczenie prawa wolności panoramy w Europie.


Propozycję tę zgłoszono w ramach prac nad harmonizacją regulacji prawa autorskiego w krajach Unii Europejskiej. Jeśli powyższe poprawki zostaną przyjęte do uchwały - a później wprowadzone w życie - będzie to oznaczać, że użytkownicy nie będą mogli fotografować współczesnych budynków czy pomników i udostępniać ich zdjęć na wolnych licencjach w Wikipedii lub gdzie indziej. Nawet w wypadku, gdy prawo panoramy ograniczone zostanie do użytku niekomercyjnego, wprowadzenie tego rodzaju ograniczeń oznaczałoby poważny problem dla Wikipedii. Licencje CC BY-SA lub CC BY, jakie obejmują treści udostępniane za pośrednictwem Wikipedii, nie są kompatybilne z licencjami uniemożliwiającymi użycie komercyjne, gdyż te ograniczają na wiele sposobów ponowne wykorzystanie treści.

Wolność panoramy | edytuj kod

Własnoręcznie wykonane fotografie współczesnych budynków i publicznych dzieł sztuki (np. rzeźb, pomników) można obecnie legalnie udostępniać na wolnych licencjach, ładować do Wikimedia Commons / Wikipedii i wykorzystywać w artykułach - o ile fotografie te wykonane zostały w krajach, które są dziś objęte prawem panoramy (Freedom of Panorama - FoP).

Jest to obecnie 16 z 28 krajów Unii Europejskiej, w tym Polska.

  • Kraje Unii Europejskiej, gdzie obowiązuje wolność panoramy: Austria, Chorwacja, Czechy, Dania*, Finlandia*, Niemcy, Irlandia, Węgry, Malta, Holandia, Polska, Portugalia, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, i Wielka Brytania. (* = tylko budynki)
  • Kraje Unii Europejskiej bez wolności panoramy: Belgia, Bułgaria, Cypr, Estonia, Francja, Grecja, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Rumunia i Słowenia.
W krajach, gdzie nie działa prawo panoramy, twórca wizerunku (fotografii obiektu znajdującego się na stałe w przestrzeni publicznej - jak budynki, pomniki, rzeźby etc.) musi uzyskać pozwolenie twórcy obiektu na zdjęciu - mimo, że jest tego zdjęcia autorem.

Co się dzieje w tej chwili? | edytuj kod

Która to poprawka do uchwały?

Chodzi o poprawkę AM421 autorstwa Cavada.

Kiedy odbędzie się głosowanie tej poprawki do proponowanej uchwały?

We czwartek, 9 lipca.

Czy można wyrazić sprzeciw?

Tak! Jeśli nie zgadzacie się z ograniczeniem wolności panoramy, dajcie znać europarlamentarzystom o szkodach, jakie tego rodzaju prawo przyniosłoby Wikipedii i w jaki sposób ograniczy wolne treści w Wikipedii. W ostatnich latach okazało się, że wielu polityków nie zdaje sobie sprawy, że im równiez nie wolno opublikować - na przykład, na ich własnych stronach internetowych - zdjęcia budynku Parlamentu Europejskiego w Strasburgu bez uzyskania zgody architekta. Przygotowywane są bannery i strony informacyjne, takie jak te: sv:Wikipedia:Panoramafrihet czy de:Wikipedia:Initiative für die Panoramafreiheit.

Co mogę zrobić? | edytuj kod

  • Wyślij e-mail do jednego lub więcej posłów Parlamentu Europejskiego - (lista posłów PE w Wikipedii i lista posłów PE na stronie Parlamentu Europejskiego - na poszczególnych stronach znajdują się adresy email).
  • Wyślij tweeta do jednego lub więcej europarlamentarzystów. Podaj własny przykład ograniczeń i negatywnych skutków dla Wikipedii. Możesz też wysłać tweeta do jednej z grup skupiających polityków PE lub zredagować tweeta lub ogólny komunikat o problemie w mediach społecznościowych. Przykłady: 1, 2, 3.

Strona główna w Wikimedia Commons

Commons:Freedom of Panorama 2015 Tutaj dodawać można linki do wiadomości o problemie w mediach, informować o bieżących sprawach czy zgłaszać propozycje. Uwagi na temat treści banerów lub stron można zgłaszać tu: Commons:Freedom of Panorama 2015/Proposed messages.


Więcej informacji

Artykuł w Wikipedia Signpost: Three weeks to save freedom of panorama in Europe Autor oryginału: Romaine (dyskusja) 08:00, 22 cze 2015 (CEST)
Na podstawie artykułu: "Wikipedystka:Marta Malina Moraczewska/brudnopis/FoP" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy