Wikipedystka:Marta Malina Moraczewska/brudnopis/MNW


Wikipedystka:Marta Malina Moraczewska/brudnopis/MNW w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedystka:Marta Malina Moraczewska‎ | brudnopis Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Kolekcja Muzeum Narodowego w Warszawie w Wikimedia Commons | edytuj kod w encyklopedii

Muzeum Narodowe w Warszawie udostępnia najbardziej wartościowe dzieła sztuki polskiej, europejskiej i światowej w Wikimedia Commons.

Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie udostępnia najbardziej wartościowe dzieła sztuki polskiej, europejskiej i światowej w Wikimedia Commons. Pierwsze 100 wykonanych przez Muzeum Narodowe skanów dzieł sztuki trafiło do biblioteki mediów Wikimedia Commons. Są wśród nich najbardziej znane obrazy polskich malarzy, takie, jak Bitwa pod Grunwaldem, czy Babie Lato - a także bardzo ciekawe dzieła twórców nieco mniej znanych (i, jak dotąd, tylko skrótowo opisanych w artykułach Wikipedii), jak Plac Opery w Paryżu Ludwika de Laveaux. Część udostępnionych przez Muzeum Narodowe dzieł była już wcześniej obecna w Wikimedia Commons - często jednak jakość dostępnych wcześniej kopii (rozdzielczość, detal, kolory) była niższa. Pliki zostały zdigitalizowane przez specjalistów Muzeum Narodowego i można podziwiać fakturę obrazu i kolory np. autoportretu Stanisława Wyspiańskiego. Udostępnione przez MNW materiały będą w łatwy sposób dostępne dla odbiorców na całym świecie i będą mogły być wykozystywane do ilustrowania artykułów we wszystkich wersjach językowych Wikipedii.

Dzieła sztuki polskiej | edytuj kod w encyklopedii

Dzięki pracy kuratorów MNW do Wikimedia Commons trafia wybór najciekawszych, i najbardziej wartościowych z edukacyjnego punktu widzenia, prac polskich twórców; te i kolejne udostępnione skany stanowią przegląd polskiej sztuki. Są wśród nich portrety encyklopedycznych postaci historycznych, sceny z historii Polski, sceny mitologiczne, batalistyczne; portrety kobiet, pejzaże, widoki miast i autoportrety twórców.


Dzieła sztuki światowej | edytuj kod w encyklopedii

Wśród udostępnionych materiałów są obrazy malowane przez twórców z różnych krajów, a także skany dzieł sztuki koptyjskiej odnalezionych przez polskich archeologów i eksponowanych w Galerii Faras w Muzeum Narodowym.


Artykuły w Wikipedii ilustrowane materiałami Muzeum Narodowego | edytuj kod w encyklopedii

Udostępnione przez Muzeum Narodowe pliki są już wykorzystywane w artykułach w 4 wersjach językowych Wikipedii. Zapraszamy wszystkich do ilustrowania Wikipedii tymi materiałami i rozbudowywania artykułów o twórcach i dziełach!

Muzeum Narodowe i Wikimedia Polska | edytuj kod w encyklopedii

Muzeum Narodowe to nowoczesna instytucja kultury, która udostępnia zdigitalizowane dzieła sztuki w domenie publicznej w swojej kolekcji online Cyfrowe MNW. Każdy z udostępnionych plików jest szczegółowo opisany i zawiera odnośnik do strony obiektu w bazie Muzeum Narodowego, gdzie można znaleźć rozszerzony opis wybranego dzieła.

Współpraca ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska pozwala na udostępnienie najbardziej wartościowych zbiorów Muzeum szerokiemu gronu odbiorców na całym świecie, którzy w łatwy sposób mogą uzyskać dostęp do wartościowych obiektów i ilustrować nimi tworzone artykuły w Wikipedii w różnych językach. Stowarzyszenie Wikimedia Polska i Muzeum będą kontynuować współpracę na rzecz dostępności dziedzictwa kulturowego i domeny publicznej.

Muzeum Narodowe w Wikimedia Commons | edytuj kod w encyklopedii


Na podstawie artykułu: "Wikipedystka:Marta Malina Moraczewska/brudnopis/MNW" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy