Wikiprojekt:Tygodnie tematyczne


Skrót: WP:TT

Wikiprojekt:Tygodnie tematyczne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Tygodnie Tematyczne

Tygodnie tematyczne to inicjatywa, której celem jest tworzenie i poprawianie w trakcie tygodniowych lub weekendowych akcji jak największej liczby artykułów o danej tematyce.

Podczas tygodnia tematycznego uczestnicy starają się przyciągnąć uwagę wikipedystów i czytelników na konkretny temat (szczególnie na aspekt maksymalnego zwiększenia nowych artykułów i poprawy już istniejących), aby usunąć z polskojęzycznej wersji Wikipedii zaległości. O projekcie

Wikiprojekt Tygodnie Tematyczne działa od marca 2011 roku i jest jednym z najprężniej działających wikiprojektów w polskojęzycznej Wikipedii. Pierwszym tygodniem tematycznym był Tydzień Artykułu Japońskiego, który został zorganizowany w dniach 21–27 marca 2011 i był wyrazem solidarności polskich Wikipedystów z walczącymi ze skutkami kataklizmu Japończykami. Prekursorem akcji była kampania wrześniowa przeprowadzona we wrześniu 2009. Później powstawały podobne akcje, m.in. Miesiąc Wyróżnionego Artykułu, Wikiwyzwanie, Wikiolimpiada, Zabawa edycyjna i (Nie)znane kobiety Wikipedii. Swoje tygodnie tematyczne miały wikiprojekty Nauru, skoki narciarskie i Eurowizja.

Do dziś najbardziej owocnym tygodniem tematycznym był zorganizowany na przełomie 2019 i 2020 Tydzień Sportu II z 735 nowymi i 49 poprawionymi artykułami, a przez długi okres na pierwszym miejscu był Tydzień Artykułu Francuskiego II. Łącznie do tej pory w ramach tego wikiprojektu przeprowadzono 320 tygodni tematycznych w trakcie których zostało napisane i poprawione 43 242 artykułów (Odśwież). Organizacja projektu

Zasady funkcjonowania wikiprojetu określa regulanim tygodni tematycznych. Jeśli masz pomysł lub uwagi odnośnie do projektu, zgłoś je w dyskusji wikiprojektu.

Tygodnie tematyczne organizowane są według terminarza przedstawionego w kalendarzu. Jest on tworzony w oparciu o pomysły przedstawiane przez użytkowników na stronie propozycji i wyłaniane poprzez głosowanie.

Strony tygodni tematycznych tworzone są przez uczestników projektu w oparciu o narzędzia zgromadzone na stronie z technikaliami. Na stronie o efektywności przedstawiane są statystyki działalności projektu.

Wsparcie od Wikimedia Polska może ułatwić Ci wzięcie udziału w TT. Współpraca z Czywieszem Po ogłoszeniu tygodnia tematycznego tworzymy na stronie propozycji do rubryki „Czy wiesz” podstronę {{Wikiprojekt:Czy wiesz/propozycje#Tydzień tematyczny na dzień, miesiąc}}, której publikacja nastąpi w zaplanowanym (nie przekraczającym dwóch tygodni od publikacji pierwszych artykułów) terminie. Uczestnictwo w projekcie Jeśli chcesz dołączyć do wikiprojektu tygodnie tematyczne dopisz się do listy uczestników. Aby otrzymywać powiadomienia o najnowszych akcjach w ramach projektów dopisz się do listy subskrybentów.

Jeżeli uczestniczysz w tygodniach tematycznych, na swojej stronie wikipedysty możesz zamieścić szablon {{User projekt Tygodnie tematyczne}}, co da efekt:Możesz zaprosić innego Wikipedystę do udziału w wikiprojekcie tygodnie tematyczne poprzez umieszczenie na jego stronie dyskusji szablonu zaproszenia. W tym celu wpisz: {{Wikiprojekt:Tygodnie tematyczne/Zaproszenie}}.

Na podstawie artykułu: "Wikiprojekt:Tygodnie tematyczne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy