Wilhelm Kettler


Wilhelm Kettler w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wilhelm Kettler (ur. 20 lipca 1574 w Mitawie, zm. 7 kwietnia 1640 w Kukułowie) – książę Kurlandii i Semigalii w latach 1587-1616.

Życiorys | edytuj kod

Pochodził z dynastii Kettlerów. Był młodszym synem Gottharda Kettlera i Anny Meklemburskiej.

Tron objął po śmierci ojca w 1587. Współrządził Księstwem Kurlandii i Semigalii wraz z bratem Fryderykiem Kettlerem. Od 1595 zarządzał Kurlandią, rezydował w Goldyndze.

Toczył spór ze szlachtą inflancką o przywileje. Jego stanowczość i zawziętość w kwestii zachowania absolutystycznych rządów doprowadziły do wybuchu konfliktu, którego konsekwencją była śmierć przywódcy opozycji. Wilhelm Kettler został oskarżony o zabójstwo i zdetronizowany.

Wygnany z Kurlandii udał się wraz z rodziną do Rzeszy Niemieckiej. Ostatecznie znalazł schronienie na Pomorzu Zachodnim, na dworze Bogusława XIV. W 1628 książę pomorski nadał mu probostwo kamienieckie i dwór w Kukułowie pod Kamieniem Pomorskim gdzie mieszkał do końca swoich dni.

Wilhelm Kettler pochowany jest w krypcie pod pałacem w Mitawie.

Życie prywatne | edytuj kod

W 1609 Wilhelm Kettler poślubił Zofię Hohenzollern, córkę księcia pruskiego Albrechta Fryderyka Hohenzollerna. Ze związku tego pochodził jedyny syn księcia, Jakub Kettler.

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Wilhelm Kettler" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy