William Nylander


William Nylander w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

William (Wilhem) Nylander (ur. 3 stycznia 1822 r. w Oulu, zm. 29 marca 1899 r. w Paryżu) – fiński mykolog i entomolog[1].

William Nylander ukończył szkołę średnią w Turun, a potem Uniwersytet Helsiński. Przez kilka lat był na nim wykładowcą, po czym przeniósł się do Paryża, gdzie mieszkał do swojej śmierci w 1899 roku. Nie ożenił się[1].

Nylander był pionierem w zakresie oznaczania porostów za pomocą odczynników chemicznych, takich jak roztwory jodu i podchlorynu. Odkryte przez niego chemiczne techniki oznaczania porostów są nadal stosowane w lichenologii. Nylander był także pierwszym, który zdał sobie sprawę z wpływu zanieczyszczenia atmosferycznego na wzrost porostów. Było to ważne odkrycie, które utorowało drogę do wykorzystania porostów do opracowania skali porostowej – metody wykrywania zanieczyszczeń powietrza i oznaczania poziomu tych zanieczyszczeń[1].

Oznaczył wiele gatunków grzybów, zwłaszcza porostów. Przy nazwach naukowych zdiagnozowanych przez niego taksonów dodawany jest skrót jego nazwiska Nyl.[1]

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Ylioppilasmatrikkeli 1640–1852 [dostęp 2020-04-03] .
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "William Nylander" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy