Wincenty Swoboda


Wincenty Swoboda w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wincenty Swoboda (ur. 6 października 1934 w Tarnowskich Górach, zm. 29 września 2000 w Poznaniu) – polski historyk, badacz dziejów Bałkanów.

Życiorys | edytuj kod

Był synem oficera zawodowego. Po ukończeniu w 1952 liceum w Tarnowskich Górach, podjął studia historyczne na Uniwersytecie Poznańskim. Pod kierunkiem prof. Henryka Łowmiańskiego napisał i obronił w 1956 pracę magisterską: Rola Litwy w walce Rusi z Tatarami do 1380 roku. Po studiach rozpoczął pracę w Instytucie Słowianoznawstwa PAN, jako redaktor i współautor Słownika Starożytności Słowiańskich. Pod kierunkiem prof. Gerarda Labudy w 1963 obronił pracę doktorską: Zorganizowane ruchy religijno-społeczne w Polsce w XIII i XIV wieku. Po doktoracie skoncentrował się na badaniu stosunków Słowian i ludów tureckich. W 1996 roku uzyskał habilitację na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, na podstawie serii prac pod wspólnym tytułem: Słowiańszczyzna i Polska w VII-XVI wieku. Wybrane zagadnienia z dziejów oddziaływań etnicznych i ideologicznych.

Był członkiem dwóch komisji Polskiej Akademii Nauk – Komisji Slawistycznej i Komisji Bałkanistyki. W tej drugiej przez wiele lat zajmował stanowisko wiceprezesa.

Wybrane publikacje | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Boksa M., Spuścizny bałkanistów poznańskich Jana Leśnego i Wincentego Swobody w zbiorach Archiwum PAN w Poznaniu, http://www.archiwum.amu.edu.pl/publikacje/16.pdf
  • Ilona Czamańska, In memoriam. Wincenty Swoboda 1934-2000, „Balcanica Posnanensia” (2001), z. 11/12, s. 329–330.
  • Alina Brzóstowska, Wincenty Swoboda (1934-2000), „Roczniki Historyczne” 67 (2001), s. 299–307 (W aneksie bibliografia prac W. Swobody).
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Wincenty Swoboda" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy