Windsor (Ontario)


Na mapach: 42°16′N 82°57′W/42,266667 -82,950000

Windsor (Ontario) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Windsor – miasto (ang. city) w Kanadzie, w prowincji Ontario w hrabstwie Essex. Położone na południowy zachód od Toronto, nad rzeką Detroit, na samej granicy z USA i miastem Detroit.

Pierwszą osadą w okolicach dzisiejszego miasta było francuskie Petite Côte założone w 1749. W 1767 roku utworzono pierwszą na tych terenach parafię katolicką „Our Lady of the Assumption”. W 1794 po Wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych powstaje osada pod nazwą „Sandwich”. W 1838 roku miasto było miejscem bitwy podczas rebelii w Górnej Kanadzie. Windsor zostało założone jako wieś w 1854 roku.

Liczba mieszkańców Windsor wynosi 216 473. Język angielski jest językiem ojczystym dla 67,4%, francuski dla 2,8% mieszkańców (2006)[1].

Windsor jest 19. co do liczby mieszkańców miastem Kanady i jednym z najważniejszych ośrodków transportowych w Ameryce Północnej. Przejście graniczne Windsor – Detroit jest jednym z największych na świecie.

Windsor jest częścią wielkiego obszaru metropolitalnego Detroit/Ann Arbor/Flint/Windsor, który liczy 5,5 mln mieszkańców (dane z 2000) i jest największym regionem metropolitalnym świata położonym w więcej niż jednym kraju.

W mieście działa University of Windsor.

W Windsor urodzili się Shania Twain, Paul Martin, Jacqueline MacInnes Wood, Giles Blunt oraz hokeiści: Cam Fowler, Ed Jovanovski i Zack Kassian.

Spis treści

Sport | edytuj kod

Miasta partnerskie | edytuj kod


Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Statistics Canada. 2006 Community Profiles.
Kontrola autorytatywna (separated municipality in Ontario):
Na podstawie artykułu: "Windsor (Ontario)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy