Wirtualna Polska


Wirtualna Polska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wirtualna Polska (WP) – pierwszy polskojęzyczny serwis internetowy, założony w 1995 roku. Obecnie należy do spółki Wirtualna Polska Media SA, która jest częścią Grupy Wirtualna Polska Holding Spółka Akcyjna. Jest to grupa spółek działających w mediach i e-commerce. Jest właścicielem portalu – Wirtualnej Polski. Prowadzi też portal o2.pl oraz specjalistyczne serwisy tematyczne, takie jak money.pl czy dobreprogramy.pl. W branży e-commerce WP działa w zakresie turystyki, mody, urządzania wnętrz i projektowania domów, usług finansowych oraz motoryzacji. Od 7 maja 2015 roku spółka Wirtualna Polska Holding jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Spis treści

Historia | edytuj kod

WP stworzyli na Politechnice Gdańskiej Leszek Bogdanowicz, Marek Borzestowski, Jacek Kawalec i Damian Woźniak, którzy poznali się za pośrednictwem Internetu. Ich celem było uporządkowanie ówczesnych stron internetowych według kategorii życia codziennego. W marcu 1995 roku ruszył katalog stron internetowych Wirtualna Polska, który później przerodził się w serwis. Od października nad rozwojem portalu czuwało Centrum Nowych Technologii, firma zajmująca się ewolucją, promocją i zastosowaniem najnowszych technologii w WP. Początkowo dostępny był pod adresem www.wp.cnt.pl (CNT, tj. Centrum Nowych Technologii). W 1998 roku został przeniesiony na adres www.wp.pl, który do dzisiaj pozostaje aktualny. Wirtualna Polska w krótkim czasie przeobraziła się w portal internetowy oferujący szereg usług oraz kompleksowych serwisów, stała się platformą transakcji e-commerce i komunikacji oraz medium reklamowym.

Wiele działań portalu na rynku internetowym w Polsce miało charakter prekursorski. Wirtualna Polska zastosowała XHTML, jako pierwsza stworzyła Katalog stron WWW i możliwość ich pozycjonowania, wprowadziła personalizację i panel rozmów na żywo. Pierwsza oddała Internautom multimedialny komunikator zintegrowany z systemem Jabber oraz zastosowała w nim technologię VoIP. Oprócz wielu serwisów informacyjnych (wiadomości, sport) WP udostępnia także takie usługi jak m.in. darmowe konta pocztowe[1].

Akcjonariat i zarząd | edytuj kod

W 2014 roku Orange Polska za 375 milionów złotych sprzedał Grupie o2 (dotychczas wydawcy portali o2.pl i Pudelek.pl), 100 procent akcji Wirtualnej Polski. Transakcje sfinansował fundusz private equity Innova Capital[2][3][4]. Od marca 2018 roku prezesem spółki Wirtualna Polska Media SA jest Joanna Pawlak[5]. 16 listopada 2020 roku redaktorem naczelnym Wirtualnej Polski został Marcin Meller[6][7]. Stanowisko to nie było obsadzone po odwołaniu Tomasza Machały w lutym 2020 roku[8]. Po trzech tygodniach 4 grudnia Marcin Meller zrezygnował z pełnienia funkcji. Zastąpił go Piotr Mieśnik[9].

Zasięgi | edytuj kod

Według badań Gemius/PBI każdego miesiąca z wszystkich produktów internetowych Grupy WP korzysta średnio 20 milionów realnych użytkowników[10].

Lista serwisów i usług Wirtualnej Polski | edytuj kod

Strony główne | edytuj kod

wp.pl, o2.pl

Informacje | edytuj kod

WP Wiadomości, WP Opinie, WP #dziejesie, WP Pogoda, Wawalove

Biznes i finanse | edytuj kod

money.pl, WP Finanse

Sport | edytuj kod

WP SportoweFakty

Skrzynki pocztowe | edytuj kod

WP Poczta, poczta o2

Wideo | edytuj kod

WP Wideo, WP Pilot

Telewizja i program TV | edytuj kod

Telewizja WP, WP Program TV

Radio on-line | edytuj kod

Internetowa platforma radiowa Open.fm, internetowe WP Radio

Serwisy lifestyle | edytuj kod

Serwisy o nowych technologiach | edytuj kod

dobreprogramy.pl, WP Tech, WP Komórkomania, WP Gadżetomania, WP Fotoblogia

Usługi e-commerce | edytuj kod

Zakupy: WP radarOkazji

Moda: Domodi, Allani

Projektowanie i wyposażenie domów i mieszkań: Homebook

Projekty domów: Extradom.pl

Turystyka i noclegi: wakacje.pl, nocowanie.pl, eHoliday

Usługi finansowe: Direct Money, totalmoney.pl[11], finansowysupermarket.pl[12]

Motoryzacja: Superauto.pl

Kontrowersje | edytuj kod

W styczniu 2020 portal internetowy OKO.press opublikował tekst, w którym opisał współpracę Wirtualnej Polski z Ministerstwem Sprawiedliwości. Według portalu miała ona polegać m.in. na cenzurze i blokowaniu artykułów krytycznych wobec Zbigniewa Ziobry oraz pisaniu pod fikcyjnymi nazwiskami tekstów wspierających ministerstwo[13]. Wirtualna Polska powołała wewnętrzny zespół, który zbadał działalność pionu wydawniczego w Wirtualnej Polsce Media. W związku ze sprawą stanowisko redaktora naczelnego stracił Tomasz Machała[8], który wyjaśnił, że nie jest zainteresowany publikacjami w sytuacji, w której chodzi o sprawy błahe, bez istotnego znaczenia, w szczególności, gdy dotyczy to polityków. Jednocześnie zespół podał, że wpływy reklamowe pochodzące z Ministerstwa Sprawiedliwości i agencji obsługujących wyniosły poniżej 1% przychodów Wirtualna Polska Holding w całym 2019 roku. Było to wielokrotnie mniej od podawanych w mediach 125 milionów złotych[14]. Jednocześnie Wirtualna Polska wprowadziła nowy Kodeks Etyki Dziennikarskiej i zasady współpracy pomiędzy pionem wydawniczym, a pionem sprzedaży. Rozdzieliła również funkcję redaktora naczelnego od funkcji szefa produktu wydawniczego, które wcześniej przypisywane były jednej osobie. Zgodnie z nowymi ustaleniami redaktor naczelny ma dbać o niezależność, jakość publikacji i dobór treści, a szef produktu wydawniczego wraz z Zespołem Zarządzającym Wirtualna Polska Media SA odpowiada za realizację celów biznesowych spółki[15].

Przypisy | edytuj kod

 1. Administrator, Historia www.wp.pl, www.komputer.cuprum.pl [dostęp 2018-10-27]  (pol.).
 2. Innova i właściciel Pudelek.pl kupili Wirtualną Polskę za 375 mln zł, www.rp.pl [dostęp 2020-10-04]  (pol.).
 3. O2 kupuje Wirtualną Polskę za 375 mln złotych, Forbes.pl [dostęp 2020-10-04]  (pol.).
 4. Grupa o2 kupuje Wirtualną Polskę za środki Innova Capital, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2020-10-04]  (pol.).
 5. DamianD. Słomski DamianD., Przetasowania w zarządzie Wirtualnej Polski, www.money.pl [dostęp 2020-10-01]  (pol.).
 6. Marcin Meller nowym redaktorem naczelnym Wirtualnej Polski, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2020-10-01]  (pol.).
 7. Marcin Meller nie planuje rewolucji w WP, ale zapowiada transfery, Press.pl [dostęp 2020-12-04]  (pol.).
 8. a b Sprawa Machały to ostrzeżenie dla mediów, Press.pl [dostęp 2020-10-01]  (pol.).
 9. Marcin Meller nie jest już naczelnym Wirtualnej Polski, Press.pl [dostęp 2020-12-04]  (pol.).
 10. Wyniki badania Gemius/PBI za wrzesień 2018, „Gemius Polska” [dostęp 2018-10-27]  (pol.).
 11. Grupa WirtualnaG.W. Polska Grupa WirtualnaG.W., Nasze marki - O Wirtualnej Polsce, onas.wp.pl [dostęp 2018-10-27]  (pol.).
 12. Komunikaty prasowe / Publikacje / WP Inwestor, inwestor.wp.pl [dostęp 2019-07-25] .
 13. Jak Wirtualna Polska promuje Ziobrę. "Łączy nas z Ministerstwem Sprawiedliwości wiele interesów", oko.press [dostęp 2020-01-18] .
 14. Wirtualna Polska odnosi się do zarzutów – komunikat prasowy, dlaprasy.wp.pl [dostęp 2020-10-30]  (pol.).
 15. Nowe standardy współpracy redakcji i działu sprzedaży WP, dlaprasy.wp.pl [dostęp 2020-10-30]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wirtualna Polska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy