Wirtualna Polska


Wirtualna Polska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 20 lip 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wirtualna Polska (WP) – pierwszy polskojęzyczny serwis internetowy, założony w 1995 roku. Obecnie Wirtualna Polska to grupa spółek działających w mediach i e-commerce. Jest właścicielem portalu – Wirtualnej Polski. Prowadzi też portal o2.pl oraz specjalistyczne serwisy tematyczne, takie jak money.pl czy dobreprogramy.pl. W branży e-commerce WP działa w zakresie turystyki, mody, urządzania wnętrz i projektowania domów oraz usług finansowych. Zgodnie z badaniami Gemius/PBI każdego miesiąca z wszystkich produktów internetowych Grupy WP korzysta średnio 20 milionów realnych użytkowników[1]. Od 7 maja 2015 roku spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartosciowych w Warszawie.

Spis treści

Historia | edytuj kod

WP stworzyli na Politechnice Gdańskiej Leszek Bogdanowicz, Marek Borzestowski i Jacek Kawalec, którzy poznali się za pośrednictwem Internetu. Początkowe forum pomysłów przerodziło się w marcu 1995 roku w serwis, działający pod nazwą Wirtualna Polska. Od października nad rozwojem portalu czuwało Centrum Nowych Technologii, firma zajmująca się ewolucją, promocją i zastosowaniem najnowszych technologii w WP. Początkowo dostępny był pod adresem www.wp.cnt.pl (CNT = Centrum Nowych Technologii). W 1998 roku został przeniesiony na adres www.wp.pl, który do dzisiaj pozostaje aktualny. Funkcjonując pierwotnie jako Katalog Stron WWW, Wirtualna Polska w krótkim czasie przeobraziła się w portal internetowy oferujący szereg usług oraz kompleksowych serwisów, stała się platformą transakcji e-commerce i komunikacji oraz medium reklamowym.

Wiele działań portalu na rynku internetowym w Polsce miało charakter prekursorski. Wirtualna Polska zastosowała XHTML, jako pierwsza stworzyła Katalog stron WWW i możliwość ich pozycjonowania, wprowadziła personalizację i panel rozmów na żywo. Pierwsza oddała Internautom multimedialny komunikator zintegrowany z systemem Jabber oraz zastosowała w nim technologię VoIP. Oprócz wielu serwisów informacyjnych (wiadomości, sport) WP udostępnia także takie usługi jak m.in. darmowe konta pocztowe[2].

17 czerwca 2007 roku został uruchomiony kanał portalu w serwisie internetowym YouTube[3].

W 2014 roku Grupa o2 wraz z funduszem Innova Capital sfinalizowały transakcję zakupu Wirtualnej Polski. Połączone spółki zaczęły funkcjonować na rynku pod wspólną nazwą Wirtualna Polska. Zakup 100 proc. akcji Wirtualnej Polski od spółki zależnej Orange Polska SA (dawna TP SA) przez Grupę o2 zakończył formalny proces tworzenia nowej Grupy Wirtualna Polska. Pierwszym jego etapem było objęcie większościowego pakietu akcji Grupy o2 przez European Media Holding kontrolowany przez fundusz Innova Capital. Obie transakcje zaaprobował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów[4].

W 2016 roku Innova Capital, wiodący środkowoeuropejski fundusz private equity, sprzedała za cenę 50,00 PLN za jedną akcję posiadany pakiet 27% akcji spółki Wirtualna Polska Holding SA. Jacek Świderski, Michał Brański i Krzysztof Sierota, przedsiębiorcy posiadający pakiet kontrolny Wirtualnej Polski, uczestniczyli w transakcji odkupu akcji od Innova Capital zwiększając swoje zaangażowanie w spółce. Pozostałe akcje zostały sprzedane instytucjonalnym inwestorom publicznym w procesie budowy przyśpieszonej księgi popytu (z j.ang.: ABB)[5].

W marcu 2019 roku holding stał się mniejszościowym akcjonariuszem spółki Teroplan S.A., twórcy i właściciela portalu e-podróżnik.pl. Wirtualna Polska od jednego z funduszy venture capital odkupiła 10 procent akcji, a w ramach nowej emisji objęła jeszcze 3 procent akcji. Transakcja wyniosła 7,7 mln złotych[6].

Lista serwisów i usług Wirtualnej Polski | edytuj kod

Strony główne | edytuj kod

wp.pl, o2.pl

Informacje | edytuj kod

WP Wiadomości, WP Opinie, WP #dziejesie, WP Pogoda, Wawalove

Biznes i finanse | edytuj kod

money.pl, WP Finanse

Sport | edytuj kod

WP SportoweFakty

Skrzynki pocztowe | edytuj kod

WP Poczta, poczta o2

Wideo | edytuj kod

WP Pilot, WP TV

Telewizja i program TV | edytuj kod

Telewizja WP, WP Program TV

Radio on-line | edytuj kod

Internetowa platforma radiowa Open.fm, internetowe WP Radio

Serwisy lifestyle | edytuj kod

Serwisy o nowych technologiach | edytuj kod

dobreprogramy.pl, WP Tech, WP Komórkomania, WP Gadżetomania, WP Fotoblogia

Usługi e-commerce | edytuj kod

Zakupy: WP radarOkazji

Moda: Domodi, Allani

Projektowanie i wyposażenie domów i mieszkań: Homebook

Turystyka i noclegi: wakacje.pl, nocowanie.pl, eHoliday

Usługi finansowe: Direct Money, totalmoney.pl[7], finansowysupermarket.pl[8]

Kontrowersje | edytuj kod

W styczniu 2020 Portal OKO.press opublikował tekst, w którym opisuje współpracę Wirtualnej Polski z Ministerstwem Sprawiedliwości. Miała ona polegać m.in. na cenzurze i blokowaniu artykułów krytycznych wobec Zbigniewa Ziobry oraz pisaniu pod fikcyjnymi nazwiskami tekstów wspierających ministerstwo[9].

Przypisy | edytuj kod

  1. Wyniki badania Gemius/PBI za wrzesień 2018, „Gemius Polska” [dostęp 2018-10-27]  (pol.).
  2. Administrator, Historia www.wp.pl, www.komputer.cuprum.pl [dostęp 2018-10-27]  (pol.).
  3. Wirtualna Polska, YouTube [dostęp 2020-05-05]  (pol.).
  4. Grupa Wirtualna Polska – nowy lider polskiego internetu : Innovacap, www.innovacap.com [dostęp 2018-10-27]  (pol.).
  5. Innova Capital sprzedała udziały w Wirtualna Polska Holding S.A. : Innovacap, www.innovacap.com [dostęp 2018-10-27]  (pol.).
  6. Wirtualna Polska inwestuje w e-podróżnik.pl, Inwestor.wp.pl, 22 marca 2019 [dostęp 2019-03-22]  (pol.).
  7. Grupa WirtualnaG.W. Polska Grupa WirtualnaG.W., Nasze marki - O Wirtualnej Polsce, onas.wp.pl [dostęp 2018-10-27]  (pol.).
  8. Komunikaty prasowe / Publikacje / WP Inwestor, inwestor.wp.pl [dostęp 2019-07-25] .
  9. Jak Wirtualna Polska promuje Ziobrę. "Łączy nas z Ministerstwem Sprawiedliwości wiele interesów", oko.press [dostęp 2020-01-18] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wirtualna Polska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy