Wojciech Ruffin


Wojciech Ruffin w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wojciech Ruffin – Ordinis Sancti Benedicti OSB (data urodzenia nieznana - data śmierci nieznana). Benedyktyn mieszkający na Świętym Krzyżu, żyjący na przełomie XVI i XVII wieku.

Badał historię klasztoru i opisał ją w dziele „Historya o drzewie krzyża świętego na Górę Łysą przyniesionem”, książka ta w wieku XVII miała dwa wydania (1604, 1611).

Wcześniej był altarystą w kolegiacie sandomierskiej[1].
Sprowadzono go do opactwa świętokrzyskiego w końcu XVI wieku w celu napisania kroniki klasztornej.

W roku 1603 – w szpitalu w Nowej Słupi przebywa mnich świętokrzyski patrz →Wojciech Ruffin, pisząc kronikę klasztorną.

Po wypełnieniu zadania Ruffin wstąpił do konwentu benedyktynów. Edycja dzieła z 1611 r. jest wznowieniem dzieła z 1604 z pewnymi zmianami. Zawiera zapis 10 cudownych zdarzeń.

Wydanie pierwsze dzieła Ruffina z roku 1604[2] nieco skromniejsze składa się z przemowy, po czym następuje opis historii zaczerpniętej z kronik Kromera, Długosza, Miechowity i Bielskiego.Następnie podaje cuda (miraculum) na osobach panów Kmity 1570, Tomickiego 1585 i innych, cytuje nadto cuda z roku 1599.[3]

Wydanie drugie poprawione i rozszerzone o kolejne miraculum opatrzone jest dedykacją kierowaną do opata Michała Maliszewskiego a datowaną w roku 1603 (dzieło wydano w roku 1611). W dedykacji tej pisze „Była wprawdzie o tym klasztorze historia wydana, ale niektóre rzeczy w niej opisane zdały się zmyślone, a niektóre nie pilnie zebrano” odnosząc się zapewne do wcześniej publikowanych o klasztorze powieści[3]. Dzieło to zostało wydrukowane w tej samej drukarni ale już u dziedziców Jakuba Siebeneychera.
Kontynuatorem jego dzieła 100 lat później był inny benedyktyński mnich Jacek Jabłoński[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Paluch ↓.
  2. Ruffin ↓.
  3. a b Estreicher ↓, s. 480.

Bibliografia | edytuj kod

  • KarolK. Estreicher KarolK., Bibliografia, s. 480 .
  • WojciechW. Ruffin WojciechW., Historya o drzewie krzyża świętego na Górę Łysą przyniesionem, Kraków 1604,1611: Jakub Siebeneycher, kart 17 .
  • Piotr Paluch. Dzieło Jacka Jabłońskiego o świętokrzyskim ośrodku kultu. „Teka Komisji Historycznej OL PAN, 2004, 1, 23-48”. Lublin: Katedra Historii Powszechnej Wieków Średnich Instytut Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 
Na podstawie artykułu: "Wojciech Ruffin" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy