Worcestershire


Na mapach: 52°12′00″N 2°10′00″W/52,200000 -2,166667

Worcestershire w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Worcestershire (/ˈwʊstərʃər/, /-ʃɪər/ ( odsłuchaj)) – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w zachodniej Anglii, w regionie West Midlands. Worcestershire jest jednym z hrabstw historycznych, a jego początki sięgają średniowiecza. W 1974 roku zostało połączone wraz z sąsiednim Herefordshire w hrabstwo Hereford and Worcester, które funkcjonowało do 1998 roku, gdy hrabstwa ponownie rozdzielono.

Powierzchnia hrabstwa wynosi 1741 km², a liczba ludności – 566 200[1]. Stolicą i największym miastem, jedynym posiadającym status city, jest Worcester, położony w środkowej części hrabstwa. Innymi większymi miastami na terenie Worcestershire są Redditch, Kidderminster oraz Great Malvern.

Zachodnią część hrabstwa zajmują wzgórza Malvern Hills, południowo-wschodnią Cotswolds, podczas gdy środkowa część jest równinna. Głównymi rzekami przepływającymi przez Worcestershire są Severn, Avon, Teme oraz Stour.

Na zachodzie Worcestershire graniczy z hrabstwem Herefordshire, na północnym zachodzie ze Shropshire, na północy ze Staffordshire, na północnym wschodzie z West Midlands, na wschodzie z Warwickshire, a na południu z Gloucestershire.

Podział administracyjny | edytuj kod

W skład hrabstwa wchodzi sześć dystryktów.

  1. Worcester
  2. Malvern Hills
  3. Wyre Forest
  4. Bromsgrove
  5. Redditch
  6. Wychavon

Przypisy | edytuj kod

  1. Table P04 2011 Census: Usual resident population by five-year age group, local authorities in England and Wales (ang.). Office for National Statistics. [dostęp 2012-07-18].

Bibliografia | edytuj kod

  • Worcestershire (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2011-09-11].
Podział administracyjny Anglii

Hrabstwa ceremonialne Anglii

Kontrola autorytatywna (Hrabstwo niemetropolitalne):
Na podstawie artykułu: "Worcestershire" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy