WorldCat


WorldCat w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

WorldCatkatalog centralny łączący zbiory 71 tys. bibliotek ze 112 krajów[1], które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Jest to największa na świecie bibliograficzna baza danych. Zawiera ponad 150 milionów różnych rekordów odnoszących się do ponad 1,4 miliarda zasobów fizycznych i cyfrowych w ponad 470 językach[1]. OCLC udostępnia WorldCat wszystkim bibliotekom za darmo, katalog jest jednak podstawą też innych usług – płatnych – takich jak współdzielenie zasobów i zarządzanie zbiorami.

Ewolucja usług | edytuj kod

W 2003 OCLC rozpoczęła program pilotażowy Open WorldCat, udostępniając skrócone rekordy z podzbioru WorldCat partnerskim stronom internetowym i księgarniom, aby zwiększyć dostępność zbiorów bibliotek członkowskich. Od 2006 można przeszukiwać WorldCat bezpośrednio z jego strony internetowej. W 2007 WorldCat Identities rozpoczęło udostępniać dane na temat 20 milionów autorów i osób przedmiotem publikowanych materiałów.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b WorldCat facts and statistics (ang.). Online Computer Library Center, 2009. [dostęp 4 listopada, 2009].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (witryna internetowa):
Na podstawie artykułu: "WorldCat" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy