Wybory parlamentarne w Polsce w 1922 roku


Wybory parlamentarne w Polsce w 1922 roku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wyniki listy Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej w wyborach do Sejmu 1922 roku Poparcie listy Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast” w wyborach do Sejmu 1922 roku Wyniki listy Polskiej Partii Socjalistycznej w wyborach do Sejmu 1922 roku Wyniki listy Związku Proletariatu Miast i Wsi w wyborach do Sejmu 1922 roku Frekwencja w poszczególnych okręgach wyborczych w wyborach do Sejmu II RP w 1922 roku. Najwyższa frekwencja wystąpiła w okręgu szamotulskim - 90,07%, a najniższa w stanisławowskim - 31,39%. Frekwencja w poszczególnych województwach w wyborach do Senatu II RP w 1922 roku

Wybory parlamentarne w Polsce 1922

Spis treści

Sejm | edytuj kod

Mapa wyborcza i kalendarz wyborczy wyborów parlamentarnych w 1922 roku Frekwencja w okręgach wyborczych 1922

Wyborcy z całego obszaru Polski wybierali 444 posłów, z czego 372 z list okręgowych, zaś 72 z list państwowych. Kraj został podzielony na 64 okręgi wyborcze. Miasto Stołeczne Warszawa stanowiło oddzielny okręg wyborczy. Wymienione niżej okręgi wyborcze wybierały posłów: Okręg nr 1 - miasto stołeczne Warszawa - 14, Okręg nr 2 - Warszawa powiat - 5, Okręg nr 3 - Siedlce - 4, Okręg nr 4 - Ostrów Mazowiecka - 4, Okręg nr 5 - Białystok - 6, Okręg nr 6 - Grodno - 4, Okręg nr 7 - Łomża - 4, Okręg nr 8 - Ciechanów - 5, Okręg nr 9 - Płock - 5, Okręg nr 10 - Włocławek - 5, Okręg nr 11 - Łowicz - 5, Okręg nr 12 - Błonie - 6, Okręg nr 13 - Łódź miasto - 7, Okręg nr 14 - Łódź powiat - 6, Okręg nr 15 - Konin - 6, Okręg nr 16 - Kalisz - 7, Okręg nr 17 - Częstochowa - 6, Okręg nr 18 - Piotrków Trybunalski - 5, Okręg nr 19 - Radom - 7, Okręg nr 20 - Kielce - 5, Okręg nr 21 - Będzin - 6, Okręg nr 22 - Sandomierz - 5, Okręg nr 23 - Iłża - 6, Okręg nr 24 - Łuków - 6, Okręg nr 25 - Biała Podlaska - 4, Okręg nr 26 - Lublin - 6, Okręg nr 27 - Zamość - 5, Okręg nr 28 - Krasnystaw - 5, Okręg nr 29 - Tczew - 5, Okręg nr 30 - Grudziądz - 4, Okręg nr 31 - Toruń - 5, Okręg nr 32 - Bydgoszcz - 6, Okręg nr 33 - Gniezno - 5, Okręg nr 34 - Poznań miasto - 4, Okręg nr 35 - Poznań powiat - 4, Okręg nr 36 - Szamotuły - 5, Okręg nr 37 - Ostrów Wielkopolski - 6, Okręg nr 38 - Chorzów - 5, Okręg nr 39 - Katowice - 5, Okręg nr 40 - Cieszyn - 7, Okręg nr 41 - Kraków miasto - 4, Okręg nr 42 - Kraków powiat - 8, Okręg nr 43 - Wadowice - 7, Okręg nr 44 - Nowy Sącz - 6, Okręg nr 45 - Tarnów - 7, Okręg nr 46 - Jasło - 6, Okręg nr 47 - Rzeszów - 7, Okręg nr 48 - Przemyśl - 6, Okręg nr 49 - Sambor - 6, Okręg nr 50 - Lwów miasto - 4, Okręg nr 51 - Lwów powiat - 7, Okręg nr 52 - Stryj - 6, Okręg nr 53 - Stanisławów - 9, Okręg nr 54 - Tarnopol - 10, Okręg nr 55 - Złoczów - 9, Okręg nr 56 - Kowel - 5, Okręg nr 57 - Łuck - 6, Okręg nr 58 - Krzemieniec - 5, Okręg nr 59 - Brześć nad Bugiem - 5, Okręg nr 60 - Pińsk - 5, Okręg nr 61 - Nowogródek - 6, Okręg nr 62 - Lida - 7, Okręg nr 63 - Wilno - 5, Okręg nr 64 - Święciany - 6.

Senat | edytuj kod

Senatorów wybrano w liczbie 111, z czego 93 z list okręgowych, zaś 18 z list państwowych. Każde województwo stanowiło oddzielny okręg wyborczy. Miasto Stołeczne Warszawa stanowiło oddzielny okręg wyborczy. Wymienione poniżej okręgi wybierały senatorów: woj. pomorskie - 3, woj. poznańskie - 7, woj. śląskie - 4, woj. krakowskie - 7, woj. lwowskie - 9, woj. stanisławowskie - 4, woj. tarnopolskie - 5, woj. wołyńskie - 5, woj. lubelskie - 7, woj. kieleckie - 9, woj. łódzkie - 8, woj. warszawskie -7, M. St. Warszawa - 4, woj. białostockie - 4, woj. poleskie - 3, woj. nowogródzkie - 3, woj. wileńskie - 4.

Wyniki w skali kraju | edytuj kod

Wybory do Sejmu RP I kadencji odbyły się 5 listopada 1922 r., a do Senatu RP I kadencji, tydzień później, 12 listopada 1922 r. Frekwencja w wyborach do Sejmu wyniosła 67,87%. Na 13 009 887 wyborców swój głos oddało 8 830 231[1]. Poszczególne komitety uzyskały następującą liczbę mandatów:

Udział poszczególnych list wyborczych w wyborach do Sejmu 1922 r. | edytuj kod

[5]

Wyniki wyborów do sejmu z podziałem na poszczególne okręgi wyborcze | edytuj kod

1. Okręg wyborczy nr 1 - miasto stołeczne Warszawa | edytuj kod

564 264 uprawnieni do głosowania 403 795 liczba głosujących 401 504 głosy ważnie oddane 2 291 unieważnione głosy 71,56% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
168 582 41,75% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 7 mandatów 83 241 20,62% Polska Partia Socjalistyczna - 3 mandaty 50 558 12,52% Blok Mniejszości Narodowych RP - 2 mandaty 26 920 6,67% Komunistyczny Związek Proletariatu Miast i Wsi - 1 mandat 23 204 5,75% Żydowski Demokratyczny Blok Ludowy - 1 mandat 18 986 4,70% Ogólno Żydowski Związek Robotniczy w Polsce Bund 16 804 4,16% Unia Narodowo - Państwowa 6 476 1,60% Polskie Centrum 5 081 1,26% Narodowa Partia Robotnicza 

2. Okręg wyborczy nr 2 - Warszawa powiat | edytuj kod

167 191 uprawnieni do głosowania 127 557 liczba głosujących 125 894 głosy ważnie oddane 1 663 unieważnione głosy 76,29% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
 70 673 55,41% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 4 mandaty 14 469 11,34% Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat 12 189 9,56% Blok Mniejszości Narodowych RP 11 226 8,80% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” 2 061 1,62% Polskie Centrum 1 569 1,23% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” 1 426 1,11% Komunistyczny Związek Proletariatu Miast i Wsi 1 130 0,89% Żydowski Demokratyczny Blok Ludowy 1 060 0,83% Ogólno Żydowski Związek Robotniczy w Polsce („Bund”) 

3. Okręg wyborczy nr 3 - Siedlce | edytuj kod

125 159 uprawnieni do głosowania 99 111 liczba głosujących 98 863 głosy ważnie oddane 248 unieważnione głosy 79,18% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
54 353 54,84% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 4 mandaty 10 715 10,81% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” 10 379 10,47% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” 7 895 7,97% Polska Partia Socjalistyczna 7 852 7,92% Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej 4 601 4,64% Polskie Centrum 

4. Okręg wyborczy nr 4 - Ostrów Mazowiecka | edytuj kod

165 447 uprawnieni do głosowania 120 801 liczba głosujących 110 383 głosy ważnie oddane 418 unieważnione głosy 66,97% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
 62 501 51,74% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 3 mandaty 18 883 15,63% Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej - 1 mandat 16 538 13,69% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” 4 408 3,65% Polska Partia Socjalistyczna 3 026 2,51% Polskie Centrum 1 437 1,19% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” 

5. Okręg wyborczy nr 5 - Białystok | edytuj kod

206 994 uprawnieni do głosowania 139 487 liczba głosujących 138 877 głosy ważnie oddane 610 unieważnione głosy 67,38% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
 33 072 23,71% Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej - 2 mandaty 31 808 22,80% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 2 mandaty 30 051 21,54% Polskie Centrum - 1 mandat 20 280 14,54% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 1 mandat 4 764 3,42% Narodowa Partia Robotnicza 3 773 2,71% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” 2 984 2,14% Polska Partia Socjalistyczna 

6. Okręg wyborczy nr 6 - Grodno | edytuj kod

156 417 uprawnieni do głosowania 103 008 liczba głosujących 102 384 głosy ważnie oddane 624 unieważnione głosy 65,85% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
27 968 27,15% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 2 mandaty 26 732 25,95% Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej - 1 mandat 21 507 20,88% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 1 mandat 12 566 12,20% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” 3 452 3,35% Polskie Centrum 2 892 2,81% Polska Partia Socjalistyczna 

7. Okręg wyborczy nr 7 - Łomża | edytuj kod

147 446 uprawnieni do głosowania 115 842 liczba głosujących 115 307 głosy ważnie oddane 535 unieważnione głosy 78,56% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
64 641 55,80% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 4 mandaty 15 223 13,14% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” 12 333 10,65% Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej 8 242 7,12% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” 7 751 6,69% Polska Partia Socjalistyczna 1 422 1,23% Chłopskie Stronnictwo Radykalne 

8. Okręg wyborczy nr 8 - Ciechanów | edytuj kod

182 402 uprawnieni do głosowania 151 208 liczba głosujących 150 880 głosy ważnie oddane 328 unieważnione głosy 82,89% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
83 106 54,96% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 4 mandaty 20 927 13,84% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” - 1 mandat 16 158 10,69% Polska Partia Socjalistyczna 14 205 9,39% Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej 9 110 6,03% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” 1 017 0,67% Chłopskie Stronnictwo Radykalne 357 0,24% Narodowa Partia Robotnicza 

9. Okręg wyborczy nr 9 - Płock | edytuj kod

159 355 uprawnieni do głosowania 131 919 liczba głosujących 131 721 głosy ważnie oddane 198 unieważnione głosy 82,78% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
61 788 46,84% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 3 mandaty 24 182 18,33% Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat 17 478 13,25% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” 17 052 12,93% Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej 6 575 4,98% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” 219 0,17% Narodowa Partia Robotnicza 

10. Okręg wyborczy nr 10 - Włocławek | edytuj kod

150 363 uprawnieni do głosowania 122 859 liczba głosujących 122 406 głosy ważnie oddane 453 unieważnione głosy 81,70% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
49 687 40,44% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 2 mandaty 20 626 16,79% Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat 20 005 16,28% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” - 1 mandat 19 009 15,47% Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej - 1 mandat 6 705 5,45% Polskie Centrum 3 992 3,25% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” 576 0,47% Narodowa Partia Robotnicza 34 0,03% Chłopskie Stronnictwo Radykalne 

11. Okręg wyborczy nr 11 - Łowicz | edytuj kod

160 610 uprawnieni do głosowania 135 116 liczba głosujących 134 753 głosy ważnie oddane 363 unieważnione głosy 84,12% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
46 881 34,70% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 3 mandaty 30 722 22,74% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 1 mandat 23 838 17,64% Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat 13 758 10,18% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” 13 749 10,18% Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej 1 451 1,07% Polskie Centrum 1 134 0,84% Ogólno Żydowski Związek Robotniczy w Polsce („Bund”) 892 0,66% Chłopskie Stronnictwo Radykalne 646 0,48% Narodowa Partia Robotnicza 

12. Okręg wyborczy nr 12 - Błonie | edytuj kod

185 324 uprawnieni do głosowania 152 097 liczba głosujących 151 533 głosy ważnie oddane 564 unieważnione głosy 82,07% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
52 506 54,96% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 3 mandaty 29 656 19,50% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” - 1 mandat 27 237 17,91% Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat 18 924 12,44% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 1 mandat 13 507 8,88% Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej 2 138 1,41% Komunistyczny Związek Proletariatu Miast i Wsi 1 934 1,28% Narodowa Partia Robotnicza 

13. Okręg wyborczy nr 13 - Łódź miasto | edytuj kod

274 443 uprawnieni do głosowania 223 487 liczba głosujących 222 980 głosy ważnie oddane 507 unieważnione głosy 81,25% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
62 452 27,94% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 3 mandaty 60 117 26,90% Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej - 2 mandaty 43 683 19,55% Narodowa Partia Robotnicza - 2 mandaty 19 296 8,64% Polska Partia Socjalistyczna 14 049 6,29% Komunistyczny Związek Proletariatu Miast i Wsi 12 492 5,59% Ogólno Żydowski Związek Robotniczy w Polsce „Bund” 

14. Okręg wyborczy nr 14 - Łódź powiat | edytuj kod

201 227 uprawnieni do głosowania 176 806 liczba głosujących 176 304 głosy ważnie oddane 502 unieważnione głosy 82,89% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
63 476 35,90% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 3 mandaty 33 773 19,16% Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej - 1 mandat 28 288 16,05% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 1 mandat 18 618 10,56% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” - 1 mandat 15 396 8,73% Polska Partia Socjalistyczna 11 545 6,55% Narodowa Partia Robotnicza 

15. Okręg wyborczy nr 15 - Konin | edytuj kod

195 037 uprawnieni do głosowania 170 007 liczba głosujących 169 558 głosy ważnie oddane 448 unieważnione głosy 87,16% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
55 804 32,83% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 3 mandaty 28 973 17,09% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” - 1 mandat 25 798 15,22% Polska Partia Socjalistyczna 24 865 14,67% Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej 15 063 8,88% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” 12 433 7,33% Polskie Centrum 3 195 1,88% Narodowa Partia Robotnicza 

16. Okręg wyborczy nr 16 - Kalisz | edytuj kod

207 414 uprawnieni do głosowania 176 461 liczba głosujących 175 934 głosy ważnie oddane 527 unieważnione głosy 85,07% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
51 841 29,38% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 2 mandaty 42 226 24,00% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” - 2 mandaty 23 925 13,60% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 1 mandat 20 675 11,75% Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej - 1 mandat 19 566 11,12% Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat 10 407 5,92% Polskie Centrum 3 818 2,17% Chłopskie Stronnictwo Radykalne 1 022 0,58% Narodowa Partia Robotnicza 

17. Okręg wyborczy nr 17 - Częstochowa | edytuj kod

187 464 uprawnieni do głosowania 162 698 liczba głosujących 162 117 głosy ważnie oddane 581 unieważnione głosy 86,78% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
51 409 31,60% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 3 mandaty 47 045 29,02% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” - 2 mandaty 18 066 11,14% Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat 16 034 9,89% Polskie Centrum 14 500 8,94% Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej 5 758 3,55% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” 3 874 2,39% Narodowa Partia Robotnicza 

18. Okręg wyborczy nr 18 - Piotrków Trybunalski | edytuj kod

153 796 uprawnieni do głosowania 126 260 liczba głosujących 125 558 głosy ważnie oddane 702 unieważnione głosy 82,09% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
47 854 37,90% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 3 mandaty 21 728 17,31% Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej - 1 mandat 16 826 13,40% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 1 mandat 12 071 9,61% Polska Partia Socjalistyczna 11 879 9,46% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” 9 072 7,23% Narodowa Partia Robotnicza 1 670 1,33% Polskie Centrum 133 0,11% Chłopskie Stronnictwo Radykalne 

19. Okręg wyborczy nr 19 - Radom | edytuj kod

219 594 uprawnieni do głosowania 175 569 liczba głosujących 174 899 głosy ważnie oddane 670 unieważnione głosy 79,97% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
60 151 34,26% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 3 mandaty 41 055 23,47% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 2 mandaty 23 524 13,45% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” - 1 mandat 20 506 11,73% Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat 18 458 10,55% Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej 2 011 1,15% Polskie Centrum 1 547 0,89% Narodowa Partia Robotnicza 

20. Okręg wyborczy nr 20 - Kielce | edytuj kod

169 942 uprawnieni do głosowania 144 177 liczba głosujących 143 753 głosy ważnie oddane 424 unieważnione głosy 84,83% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
54 838 38,15% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” - 3 mandaty 39 496 27,48% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 2 mandaty 14 812 10,30% Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej 14 164 9,85% Polska Partia Socjalistyczna 12 466 8,67% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” 4 627 3,22% Chłopskie Stronnictwo Radykalne 1 152 0,80% Polskie Centrum 

21. Okręg wyborczy nr 21 - Będzin | edytuj kod

198 115 uprawnieni do głosowania 159 179 liczba głosujących 158 381 głosy ważnie oddane 798 unieważnione głosy 80,34% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
45 831 28,94% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 2 mandaty 40 117 25,33% Polska Partia Socjalistyczna - 2 mandaty 33 006 20,84% Komunistyczny Związek Proletariatu Miast i Wsi - 1 mandat 17 490 11,04% Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej - 1 mandat 8 447 5,33% Narodowa Partia Robotnicza 6 723 4,25% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” 

22. Okręg wyborczy nr 22 - Sandomierz | edytuj kod

171 964 uprawnieni do głosowania 141 242 liczba głosujących 140 559 głosy ważnie oddane 683 unieważnione głosy 82,13% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
49 673 35,34% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” - 2 mandaty 33 504 23,84% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 2 mandaty 24 925 17,73% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 1 mandat 15 563 11,07% Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej 14 726 10,48% Polska Partia Socjalistyczna 1 173 0,83% Polskie Centrum 510 0,36% Żydowski Demokratyczny Blok Ludowy 480 0,34% Chłopskie Stronnictwo Radykalne 

23. Okręg wyborczy nr 23 - Iłża | edytuj kod

192 673 uprawnieni do głosowania 156 876 liczba głosujących 156 432 głosy ważnie oddane 448 unieważnione głosy 81,37% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
54 728 34,99% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” - 3 mandaty 25 167 16,09% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 1 mandat 22 374 14,30% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 1 mandat 18 650 11,92% Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat 14 995 9,59% Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej 8 111 5,19% Polskie Centrum 6 442 4,12% Chłopskie Stronnictwo Radykalne 2 818 1,80% Narodowa Partia Robotnicza 

24. Okręg wyborczy nr 24 - Łuków | edytuj kod

191 963 uprawnieni do głosowania 151 400 liczba głosujących 142 736 głosy ważnie oddane 8 664 unieważnione głosy 78,86% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
42 532 29,80% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” - 2 mandaty 41 179 28,85% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 2 mandaty 19 771 13,85% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 1 mandat 15 528 10,88% Chłopskie Stronnictwo Radykalne - 1 mandat 14 809 10,38% Blok Mniejszości Narodowych RP 5 990 4,20% Polskie Centrum 1 690 1,18% Związek Proletariatu Miast i Wsi 

25. Okręg wyborczy nr 25 - Biała Podlaska | edytuj kod

155 044 uprawnieni do głosowania 115 892 liczba głosujących 115 292 głosy ważnie oddane 600 unieważnione głosy 74,74% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
36 835 31,40% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 2 mandaty 23 599 20,36% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 1 mandat 22 957 19,81% Blok Mniejszości Narodowych RP - 1 mandat 14 230 12,28% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” 7 347 6,34% Polska Partia Socjalistyczna 4 084 3,52% Ogólno Żydowski Związek Robotniczy w Polsce („Bund”) 2 267 1,96% Polskie Centrum 1 291 1,11% Chłopskie Stronnictwo Radykalne 

26. Okręg wyborczy nr 26 - Lublin | edytuj kod

220 735 uprawnieni do głosowania 160 672 liczba głosujących 160 193 głosy ważnie oddane 479 unieważnione głosy 72,78% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
33 784 21,09% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” - 2 mandaty 28 738 17,94% Blok Mniejszości Narodowych RP - 1 mandat 26 339 16,44% Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat 22 344 13,95% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 1 mandat 18 533 11,57% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 1 mandat 11 956 7,46% Chłopskie Stronnictwo Radykalne 6 828 4,26% Polskie Centrum 4 706 2,94% Ogólno Żydowski Związek Robotniczy w Polsce („Bund”) 2 652 1,66% Żydowski Demokratyczny Blok Ludowy 

27. Okręg wyborczy nr 27 - Zamość | edytuj kod

164 180 uprawnieni do głosowania 121 121 liczba głosujących 120 025 głosy ważnie oddane 1 096 unieważnione głosy 79,19% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
29 986 24,98% Chłopskie Stronnictwo Radykalne - 2 mandaty 28 461 23,71% Blok Mniejszości Narodowych RP - 2 mandaty 25 017 20,84% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” - 1 mandat 13 912 11,59% Polska Partia Socjalistyczna 11 819 9,85% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej 9 161 7,63% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” 

28. Okręg wyborczy nr 28 - Krasnystaw | edytuj kod

169 370 uprawnieni do głosowania 124 982 liczba głosujących 124 626 głosy ważnie oddane 356 unieważnione głosy 73,79% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
37 341 29,96% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” - 2 mandaty 28 738 23,06% Blok Mniejszości Narodowych RP - 1 mandat 25 252 20,26% Chłopskie Stronnictwo Radykalne - 1 mandat 19 538 15,67% Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat 7 118 5,71% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej 5 519 4,43% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” 3 140 2,52% Polskie Centrum 

29. Okręg wyborczy nr 29 - Tczew | edytuj kod

139 602 uprawnieni do głosowania 115 410 liczba głosujących 115 171 głosy ważnie oddane 239 unieważnione głosy 83,02% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
71 776 62,32% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 4 mandaty 25 609 22,24% Narodowa Partia Robotnicza - 1 mandat 13 015 11,30% Blok Mniejszości Narodowych RP 2 283 1,98% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” 1 887 1,64% Polska Partia Socjalistyczna 

30. Okręg wyborczy nr 30 - Grudziądz | edytuj kod

130 781 uprawnieni do głosowania 105 950 liczba głosujących 105 819 głosy ważnie oddane 331 unieważnione głosy 81,01% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
49 646 46,92% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 2 mandaty 25 517 24,11% Narodowa Partia Robotnicza - 1 mandat 23 690 22,39% Blok Mniejszości Narodowych RP - 1 mandat 4 041 3,82% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” 1 659 1,57% Polska Partia Socjalistyczna 

31. Okręg wyborczy nr 31 - Toruń | edytuj kod

145 694 uprawnieni do głosowania 120 174 liczba głosujących 118 220 głosy ważnie oddane 954 unieważnione głosy 82,48% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
67 444 57,05% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 4 mandaty 30 791 26,05% Narodowa Partia Robotnicza - 1 mandat 15 240 12,89% Blok Mniejszości Narodowych RP 4 041 3,42% Żydowski Robotniczy Komitet Wyborczy (Poalej-Syjon) 

32. Okręg wyborczy nr 32 - Bydgoszcz | edytuj kod

190 510 uprawnieni do głosowania 163 849 liczba głosujących 163 344 głosy ważnie oddane 507 unieważnione głosy 86,07% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
77 367 47,36% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 3 mandaty 44 340 27,15% Narodowa Partia Robotnicza - 2 mandaty 32 454 19,87% Blok Mniejszości Narodowych RP - 1 mandat 5 798 3,55% Polska Partia Socjalistyczna 1 782 1,09% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” 

33. Okręg wyborczy nr 33 - Gniezno | edytuj kod

151 667 uprawnieni do głosowania 133 436 liczba głosujących 133 150 głosy ważnie oddane 286 unieważnione głosy 87,98% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
64 544 48,47% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 3 mandaty 41 043 30,82% Narodowa Partia Robotnicza - 2 mandaty 17 120 12,86% Blok Mniejszości Narodowych RP 5 358 4,02% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” 3 142 2,36% Polska Partia Socjalistyczna 1 672 1,26% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” 

34. Okręg wyborczy nr 34 - Poznań miasto | edytuj kod

 97 080 uprawnieni do głosowania 80 866 liczba głosujących 80 598 głosy ważnie oddane 268 unieważnione głosy 83,29% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
61 245 75,99% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 4 mandaty 13 418 16,65% Narodowa Partia Robotnicza 2 893 3,59% Polska Partia Socjalistyczna 1 679 2,08% Związek Proletariatu Miast i Wsi 1 357 1,68% Centrum Mieszczańskie 

35. Okręg wyborczy nr 35 - Poznań powiat | edytuj kod

140 218 uprawnieni do głosowania 122 738 liczba głosujących 122 413 głosy ważnie oddane 325 unieważnione głosy 87,53% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
62 319 50,91% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 3 mandaty 37 680 30,78% Narodowa Partia Robotnicza - 1 mandat 13 418 10,96% Blok Mniejszości Narodowych RP 8 003 6,54% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” 

36. Okręg wyborczy nr 36 - Szamotuły | edytuj kod

160 483 uprawnieni do głosowania 144 550 liczba głosujących 144 198 głosy ważnie oddane 354 unieważnione głosy 90,07% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
67 715 46,96% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 3 mandaty 40 580 28,14% Narodowa Partia Robotnicza - 1 mandat 32 267 22,38% Blok Mniejszości Narodowych RP - 1 mandat 3 223 2,24% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” 

37. Okręg wyborczy nr 37 - Ostrów Wielkopolski | edytuj kod

186 602 uprawnieni do głosowania 165 864 liczba głosujących 165 603 głosy ważnie oddane 261 unieważnione głosy 88,89% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
62 447 37,71% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 3 mandaty 51 481 31,09% Narodowa Partia Robotnicza - 2 mandaty 32 218 19,45% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 1 mandat 17 716 10,70% Blok Mniejszości Narodowych RP 

38. Okręg wyborczy nr 38 - Chorzów | edytuj kod

170 791 uprawnieni do głosowania 107 204 liczba głosujących 106 608 głosy ważnie oddane 596 unieważnione głosy 62,77% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
43 666 40,96% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 3 mandaty 38 942 36,53% Blok Mniejszości Narodowych RP - 2 mandaty 11 086 10,39% Polska Partia Socjalistyczna 9 665 9,07% Narodowa Partia Robotnicza 2 875 2,70% Komunistyczna Partia Górnego Śląska 

39. Okręg wyborczy nr 39 - Katowice | edytuj kod

166 253 uprawnieni do głosowania 114 933 liczba głosujących 114 252 głosy ważnie oddane 681 unieważnione głosy 69,13% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
37 364 32,70% Blok Mniejszości Narodowych RP - 2 mandaty 34 249 29,98% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 1 mandat 21 591 18,90% Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat 17 854 15,63% Narodowa Partia Robotnicza - 1 mandat 2 518 2,20% Komunistyczna Partia Górnego Śląska 

40. Okręg wyborczy nr 40 - Cieszyn | edytuj kod

215 892 uprawnieni do głosowania 133 702 liczba głosujących 133 281 głosy ważnie oddane 421 unieważnione głosy 61,93% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
51 413 38,57% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 4 mandaty 24 384 18,30% Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat 24 211 18,17% Blok Mniejszości Narodowych RP - 1 mandat 23 256 17,45% Narodowa Partia Robotnicza - 1 mandat 9 547 7,16% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” 

41. Okręg wyborczy nr 41 - Kraków miasto | edytuj kod

109 641 uprawnieni do głosowania 73 166 liczba głosujących 72 879 głosy ważnie oddane 287 unieważnione głosy 66,73% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
27 620 37,90% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 2 mandaty 19 272 26,44% Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat 16 910 23,20% Związek Narodowo-Żydowski - 1 mandat 2 287 3,14% Unia Narodowo-Państwowa 1 817 2,49% Narodowa Partia Robotnicza 

42. Okręg wyborczy nr 42 - Kraków powiat | edytuj kod

257 702 uprawnieni do głosowania 196 664 liczba głosujących 195 859 głosy ważnie oddane 805 unieważnione głosy 76,39% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
52 874 27,00% Polska Partia Socjalistyczna - 3 mandaty 40 302 20,58% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 2 mandaty 38 212 19,51% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” - 2 mandaty 31 847 16,26% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 1 mandat 4 596 2,35% Unia Narodowo-Państwowa 4 283 2,19% Narodowa Partia Robotnicza 

43. Okręg wyborczy nr 43 - Wadowice | edytuj kod

228 367 uprawnieni do głosowania 148 259 liczba głosujących 147 221 głosy ważnie oddane 1 038 unieważnione głosy 64,92% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
41 714 28,33% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 2 mandaty 32 245 21,90% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 2 mandaty 25 475 17,30% Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat 17 968 12,20% Polskie Centrum - 1 mandat 14 394 9,78% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” - 1 mandat 

44. Okręg wyborczy nr 44 - Nowy Sącz | edytuj kod

178 276 uprawnieni do głosowania 129 501 liczba głosujących 128 922 głosy ważnie oddane 579 unieważnione głosy 72,64% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
57 909 44,92% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 3 mandaty 18 956 14,70% Polskie Centrum - 1 mandat 18 188 14,11% Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat 18 184 14,10% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 1 mandat 8 028 6,23% Związek Narodowo-Żydowski 3 099 2,40% Centrum Mieszczańskie 2 720 2,11% Narodowa Partia Robotnicza 

45. Okręg wyborczy nr 45 - Tarnów | edytuj kod

229 751 uprawnieni do głosowania 161 234 liczba głosujących 160 844 głosy ważnie oddane 387 unieważnione głosy 70,19% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
81 768 50,84% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 5 mandatów 28 267 17,57% Polskie Centrum - 2 mandaty 12 126 7,54% Polska Partia Socjalistyczna 11 318 7,03% Związek Narodowo-Żydowski 7 908 4,91% Narodowa Partia Robotnicza 6 439 4,00% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej 

46. Okręg wyborczy nr 46 - Jasło | edytuj kod

198 100 uprawnieni do głosowania 153 735 liczba głosujących 152 901 głosy ważnie oddane 834 unieważnione głosy 77,60% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
59 848 39,14% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 4 mandaty 15 312 10,01% Polskie Centrum - 1 mandat 14 507 9,49% Narodowa Partia Robotnicza - 1 mandat 10 891 7,12% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej 8 674 5,67% Chłopskie Stronnictwo Radykalne 7 582 4,96% Polska Partia Socjalistyczna 6 555 4,28% Związek Proletariatu Miast i Wsi 5 160 3,37% Centrum Mieszczańskie 3 875 2,53% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” 

47. Okręg wyborczy nr 47 - Rzeszów | edytuj kod

221 846 uprawnieni do głosowania 153 120 liczba głosujących 152 540 głosy ważnie oddane 580 unieważnione głosy 69,02% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
76 908 50,42% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 5 mandatów 21 836 14,31% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 1 mandat 15 312 10,04% Zjednoczone Stronnictwo Żydowskie - 1 mandat 12 334 8,09% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” 8 223 5,39% Polska Partia Socjalistyczna 5 651 3,70% Narodowa Partia Robotnicza 

48. Okręg wyborczy nr 48 - Przemyśl | edytuj kod

222 631 uprawnieni do głosowania 131 464 liczba głosujących 130 646 głosy ważnie oddane 818 unieważnione głosy 59,05% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
36 414 27,87% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 2 mandaty 21 418 16,39% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 1 mandat 20 642 15,80% Narodowa Partia Robotnicza - 1 mandat 15 438 11,82% Komitet Zjednoczonych Stronnictw Narodowo-Żydowskich - 1 mandat 13 584 10,40% Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat 8 123 6,22% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” 3 691 2,83% Unia Narodowo-Państwowa 

49. Okręg wyborczy nr 49 - Sambor | edytuj kod

215 849 uprawnieni do głosowania 96 619 liczba głosujących 95 396 głosy ważnie oddane 1 223 unieważnione głosy 44,76% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
32 358 33,92% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 3 mandaty 19 625 20,57% Ukraiński Niezależny Chłopski Komitet - 1 mandat 17 279 18,11% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 1 mandat 14 381 15,08% Komitet Zjednoczonych Stronnictw Narodowo-Żydowskich - 1 mandat 5 924 6,21% Polska Partia Socjalistyczna 2 315 2,43% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” 

50. Okręg wyborczy nr 50 - Lwów miasto | edytuj kod

137 414 uprawnieni do głosowania 78 261 liczba głosujących 77 961 głosy ważnie oddane 300 unieważnione głosy 56,95% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
33 485 42,95% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 2 mandaty 24 069 30,87% Komitet Zjednoczonych Stronnictw Narodowo-Żydowskich - 2 mandaty 13 939 17,88% Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat 3 491 4,48% Ogólno Żydowski Związek Robotniczy w Polsce („Bund”) 1 632 2,09% Centrum Mieszczańskie 

51. Okręg wyborczy nr 51 - Lwów powiat | edytuj kod

275 520 uprawnieni do głosowania 98 868 liczba głosujących 97 691 głosy ważnie oddane 1 117 unieważnione głosy 35,45% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
41 131 42,10% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 4 mandaty 17 106 17,51% Komitet Zjednoczonych Stronnictw Narodowo-Żydowskich - 1 mandat 14 880 15,23% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 1 mandat 9 669 9,90% Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat 5 352 5,48% Polskie Centrum 4 844 4,96% Ukraiński Niezależny Chłopski Komitet 

52. Okręg wyborczy nr 52 - Stryj | edytuj kod

253 552 uprawnieni do głosowania 100 701 liczba głosujących 99 600 głosy ważnie oddane 1 101 unieważnione głosy 39,75% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
25 308 25,41% Komitet Zjednoczonych Stronnictw Narodowo-Żydowskich - 2 mandaty 20 584 20,67% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 1 mandat 19 916 20,00% Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat 15 477 15,54% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 1 mandat 11 864 11,91% Ukraiński Niezależny Chłopski Komitet - 1 mandat 

53. Okręg wyborczy nr 53 - Stanisławów | edytuj kod

363 213 uprawnieni do głosowania 114 015 liczba głosujących 113 432 głosy ważnie oddane 583 unieważnione głosy 31,39% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
31 028 27,35% Agrarna Ukraińska Chłopska Partia - 3 mandaty 24 428 21,54% Komitet Zjednoczonych Stronnictw Narodowo-Żydowskich - 3 mandaty 23 195 20,45% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 2 mandaty 15 681 13,82% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 1 mandat 7 593 6,69% Polska Partia Socjalistyczna 

54. Okręg wyborczy nr 54 - Tarnopol | edytuj kod

417 360 uprawnieni do głosowania 144 666 liczba głosujących 143 674 głosy ważnie oddane 992 unieważnione głosy 34,66% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
62 656 43,61% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 5 mandatów 34 167 23,78% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 3 mandaty 26 065 18,14% Komitet Zjednoczonych Stronnictw Narodowo-Żydowskich - 2 mandaty 10 957 7,63% Agrarna Ukraińska Chłopska Partia 2 896 2,02% Polska Partia Socjalistyczna 

55. Okręg wyborczy nr 55 - Złoczów | edytuj kod

391 147 uprawnieni do głosowania 132 532 liczba głosujących 130 199 głosy ważnie oddane 2 333 unieważnione głosy 33,88% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
47 804 36,71% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 4 mandaty 36 449 27,99% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 3 mandaty 28 486 21,88% Komitet Zjednoczonych Stronnictw Narodowo-Żydowskich - 2 mandaty 9 275 7,12% Ukraiński Niezależny Chłopski Komitet 3 600 2,76% Polska Partia Socjalistyczna 

56. Okręg wyborczy nr 56 - Kowel | edytuj kod

196 442 uprawnieni do głosowania 109 169 liczba głosujących 107 717 głosy ważnie oddane 1 452 unieważnione głosy 35,73% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
91 184 84,65% Blok Mniejszości Narodowych RP - 5 mandatów 3 574 3,32% Związek Rad Ludowych 3 483 3,23% Polskie Centrum 3 038 2,82% Państwowe Zjednoczenie na Kresach 2 981 2,77% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” 2 486 2,76% Polska Partia Socjalistyczna 

57. Okręg wyborczy nr 57 - Łuck | edytuj kod

201 444 uprawnieni do głosowania 118 235 liczba głosujących 116 626 głosy ważnie oddane 1 609 unieważnione głosy 58,69% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
77 312 66,29% Blok Mniejszości Narodowych RP - 6 mandatów 10 653 9,13% Związek Rad Ludowych 8 976 7,70% Stronnictwo włościańsko-rolnicze 5 861 5,03% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej 4 782 4,10% Państwowe Zjednoczenie na Kresach 4 386 3,76% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” 3 049 2,61% Polska Partia Socjalistyczna 

58. Okręg wyborczy nr 58 - Krzemieniec | edytuj kod

221 319 uprawnieni do głosowania 139 240 liczba głosujących 138 339 głosy ważnie oddane 901 unieważnione głosy 62,46% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
121 009 87,47% Blok Mniejszości Narodowych RP - 5 mandatów 9 148 6,61% Państwowe Zjednoczenie na Kresach 4 237 3,06% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej 

59. Okręg wyborczy nr 59 - Brześć nad Bugiem | edytuj kod

234 071 uprawnieni do głosowania 113 929 liczba głosujących 111 581 głosy ważnie oddane 2 348 unieważnione głosy 48,67% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
44 805 40,15% Blok Mniejszości Narodowych RP - 3 mandaty 20 746 18,59% Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat 13 598 12,19% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” - 1 mandat 8 816 7,90% Państwowe Zjednoczenie na Kresach 8 660 7,76% Związek Proletariatu Miast i Wsi 4 214 3,78% Bezpartyjny Związek Polesia 3 715 3,33% Związek Rad Ludowych 

60. Okręg wyborczy nr 60 - Pińsk | edytuj kod

208 160 uprawnieni do głosowania 125 500 liczba głosujących 124 335 głosy ważnie oddane 1 165 unieważnione głosy 60,29% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
52 981 42,61% Polska Partia Socjalistyczna - 3 mandaty 30 974 24,91% Blok Mniejszości Narodowych RP - 1 mandat 26 925 21,66% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” - 1 mandat 4 553 3,66% Zjednoczenie Krajowe Polesia 3 527 2,84% Polskie Centrum 

61. Okręg wyborczy nr 61 - Nowogródek | edytuj kod

245 835 uprawnieni do głosowania 133 701 liczba głosujących 130 982 głosy ważnie oddane 2 739 unieważnione głosy 54,38% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
59 805 45,66% Blok Mniejszości Narodowych RP - 4 mandaty 41 351 31,57% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” - 2 mandaty 11 501 8,78% Państwowe Zjednoczenie na Kresach 9 129 6,97% Związek Rad Ludowych 7 197 5,49% Zjednoczenie Krajowe Polesia 

62. Okręg wyborczy nr 62 - Lida | edytuj kod

265 577 uprawnieni do głosowania 152 807 liczba głosujących 150 993 głosy ważnie oddane 1 814 unieważnione głosy 57,53% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
51 668 34,22% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” - 3 mandaty 40 677 26,94% Blok Mniejszości Narodowych RP - 2 mandaty 34 344 22,75% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 1 mandat 18 112 12,00% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 1 mandat 4 284 2,84% Związek Proletariatu Miast i Wsi 

63. Okręg wyborczy nr 63 - Wilno | edytuj kod

158 280 uprawnieni do głosowania 105 443 liczba głosujących 104 953 głosy ważnie oddane 490 unieważnione głosy 66,61% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
32 031 30,52% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 2 mandaty 16 555 15,77% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 1 mandat 13 991 13,33% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” - 1 mandat 13 064 12,45% Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat 12 785 12,18% Blok Mniejszości Narodowych RP 6 489 6,18% Państwowe Zjednoczenie na Kresach 3 591 3,42% Żydowski Demokratyczny Blok Ludowy 2 417 2,30% Związek Rad Ludowych 

64. Okręg wyborczy nr 64 - Święciany | edytuj kod

236 589 uprawnieni do głosowania 121 727 liczba głosujących 120 346 głosy ważnie oddane 1 381 unieważnione głosy 51,44% frekwencja 
  • padło głosów na listę:
56 732 47,14% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” - 4 mandaty 36 609 30,42% Blok Mniejszości Narodowych RP - 2 mandaty 10 971 9,12% Polskie Centrum 5 128 4,26% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” 4 119 3,42% Związek Rad Ludowych 3 511 2,92% Żydowski Demokratyczny Blok Ludowy 

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Poznan Supercomputer and Networking CenterP.S.N.C. PSNC Poznan Supercomputer and Networking CenterP.S.N.C., Digital Library of Wielkopolska, www.wbc.poznan.pl [dostęp 2017-11-12]  (ang.).
  2. W skład ChZJN weszły m.in.: Związek Ludowo-Narodowy, Narodowo-Chrześcijańskie Stronnictwo Ludowe, Chrześcijańska Demokracja, Narodowa Organizacja Kobiet, Odrodzenie Gospodarcze. Zob.: Historia Polski, PWN 1984, tom IV, cz. 2, s.153.
  3. Wyborcza lista państwowa nr 12 nosiła początkowo nazwę Narodowe Zjednoczenie Ludowe i Stronnictwo Katolicko-Ludowe w Małopolsce „Polskie Centrum”
  4. Listy nie przyłączone do list państwowych
  5. Historia sejmu polskiego, t. II, cz. 2, Aneks 30, s. 299.
Na podstawie artykułu: "Wybory parlamentarne w Polsce w 1922 roku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy