Wybory parlamentarne w Rosji w 1993 roku


Wybory parlamentarne w Rosji w 1993 roku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wybory parlamentarne w Rosji w 1993 roku odbyły się 12 grudnia 1993. Do zdobycia było 450 miejsc w rosyjskiej niższej izbie parlamentu, Dumie Państwowej. Nowe prawo wyborcze przyjęte w 1993 roku zmieniło dotychczasowe prawo wyborcze i głosowanie do parlamentu. Nowa zasada przyjmowała, że połowa kandydatów będzie wybieranych z list wyborczych, natomiast druga połowa będą to kandydaci niezależni wybierani w jednomandatowych okręgach.

Aby można było się dostać na listę wyborczą, każda partia musiała zebrać przynajmniej 100,000 podpisów, z czego nie więcej niż 15 procent mogło pochodzić z okręgu, z którego dana partia pochodziła. Próg wyborczy dla partii wynosił 5%, natomiast dla kandydatów niezależnych próg ten zaczynał się od 1%, a następnie decydowały różnice procentowe pomiędzy kandydatami. Frekwencja wynosiła 54,81%.

Wyniki[1] | edytuj kod

Pozostałe partie nie przekroczyły pięcioprocentowego progu wyborczego. Do parlamentu dostało się także 131 kandydatów niezależnych, partii mniejszościowych oraz bloków wyborczych. Frekwencja wyborcza wyniosła ponad 55%.

Przypisy | edytuj kod

  1. Parlament Federacji Rosyjskiej, Wydawnictwa Sejmowe, 2002, pod red. Eugeniusz Zieliński, s. 31-32.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wybory parlamentarne w Rosji w 1993 roku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy