Wybory parlamentarne w Serbii w 2003 roku


Wybory parlamentarne w Serbii w 2003 roku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wybory parlamentarne w Serbii w 2003 roku odbyły się 28 grudnia. W wyniku wyborów wyłoniono 250 deputowanych do Zgromadzenia Narodowego Republiki Serbii (Skupsztiny). Próg wyborczy wynosił 5%.

Były to wybory przedterminowe. Rozpad koalicyjnej Demokratycznej Opozycji Serbii, która w 2000 odsunęła od władzy Slobodana Miloševicia, pozbawił większości parlamentarnej rząd Zorana Živkovicia z Partii Demokratycznej. Nowe wybory wygrała opozycyjna Serbska Partia Radykalna. Rząd stworzyły jednak Demokratyczna Partia Serbii, G17 Plus, Nowa Serbia i Serbski Ruch Odnowy z nieformalnym poparciem Socjalistycznej Partii Serbii. Gabinet nie przetrwał całej kadencji, kolejne przedterminowe wybory odbyły się w 2007.

Wyniki wyborów | edytuj kod

Uwagi:

1 Demokratyczna Partia Serbii i koalicjanci (Ludowa Partia Demokratyczna, Serbska Partia Liberalna, Serbska Partia Demokratyczna). 2 Partia Demokratyczna i koalicjanci (Obywatelski Sojusz Serbii, Centrum Demokratyczne, Unia Socjaldemokratyczna, partie z Sandżaku). 3 W koalicji z Partią Socjaldemokratyczną. 4 Koalicja kilkunastu ugrupowań, w tym regionalnych oraz reprezentujących mniejszości narodowe i etniczne (m.in. Liga Socjaldemokratów Wojwodiny, Związek Węgrów Wojwodiny, Demokratyczna Partia Sandżaku, Demokratyczny Związek Chorwatów w Wojwodinie). 5 W tym Partia Jedności Serbskiej i Ludowa Partia Chłopska. 6 W tym Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Serbii.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wybory parlamentarne w Serbii w 2003 roku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy