Wydawnictwo Uraeus


Wydawnictwo Uraeus w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wydawnictwo Uraeus – polskie wydawnictwo książkowe, działające w latach 1993-2009. Założył je i prowadził Andrzej Olszewski.

Wydawnictwo znane jest szczególnie z książek dotyczących krytycznej analizy religii, Kościoła i Biblii. Dzięki wydawnictwu trafiło do Polski szereg dzieł czołowych krytycznych teologów i wolnomyślicieli, zwłaszcza z niemieckiego obszaru językowego (nieprzypadkowe jest związanie wydawnictwa z obszarem niemieckojęzycznym, gdyż Andrzej Olszewski z żoną przez 20 lat studiowali i pracowali w Niemczech).

Książki ukazały się w kilku najważniejszych seriach: Judaica, Anthropos, Biblioteka historii tradycji i obyczajowości, Szkice, eseje, rozprawy. Najważniejszą była Biblioteka Club Voltaire – seria wielu fundamentalnych rozpraw z zakresu krytycznego religioznawstwa, w szczególności krytyki Kościoła.

Wydawnictwo rozwijało się szczególnie dynamicznie w latach 1995-1999. Po śmierci żony Andrzeja Olszewskiego w 1999 roku działalność wydawnictwa znacznie podupadła. Andrzej Olszewski zmarł 18 czerwca 2009 roku.

Wydane książki w seriach | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wydawnictwo Uraeus" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy