Wyspy Normandzkie


Wyspy Normandzkie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Zdjęcie satelitarne Wysp Normandzkich, wykonane w 2018 Położenie Wysp Normandzkich Mapa Wysp Normandzkich Wybrzeże Jersey

Wyspy Normandzkie (ang. The Channel Islands, nd. Îles d’la Manche, fr. Îles Anglo-Normandes lub Îles de la Manche) – grupa wysp w kanale La Manche u wybrzeży francuskiej Normandii. Liczba ludności w 2012 r. wynosiła 164 000 mieszkańców.

Spis treści

Charakterystyka | edytuj kod

Wyspy te nie stanowią jednej jednostki politycznej – dzielą się na baliwaty (bailiwicks) Guernsey i Jersey. Nie są one częściami Zjednoczonego Królestwa ani koloniami, lecz podlegają bezpośrednio Koronie brytyjskiej (dependencje). Nie są też częścią Unii Europejskiej[1]. Oba baliwaty posiadają własne parlamenty.

Chociaż Wyspy Normandzkie geograficznie nie wchodzą w skład Wysp Brytyjskich, to ze względów politycznych są do nich zaliczane.

Zamieszkanymi wyspami są Jersey, Guernsey, Alderney, Sark, Herm, Jethou, Brecqhou (Brechou) i Lihou. Z wyjątkiem Jersey należą one do baliwatu Guernsey.

W przeszłości Wyspy Normandzkie wchodziły w skład księstwa Normandii. W 1066 r. książę Wilhelm Zdobywca podbił Anglię i został królem angielskim. W następnych latach posiadłości angielskie na kontynencie zostały utracone na rzecz Francji, jednak Wyspy Normandzkie pozostały w posiadaniu Korony. W czasie II wojny światowej Wyspy Normandzkie znajdowały się pod okupacją niemiecką aż do kapitulacji Niemiec.

Geografia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Geografia Wysp Normandzkich.

Religia | edytuj kod

Struktura religijna kraju w 2010 roku według Pew Research Center[2][3]:

Przypisy | edytuj kod

  1. …angielskie Wyspy Normandzkie i Wyspa Man nie wchodzą w skład UE? (pol.). UniaEuropejska.org, 16 października 2016. [dostęp 15.02.2011].
  2. Religious Composition by Country, in Percentages. The Pew Research Center. [dostęp 2014-06-28].
  3. Christian Population as Percentages of Total Population by Country. The Pew Research Center. [dostęp 2014-06-28].


Kontrola autorytatywna (archipelag):
Na podstawie artykułu: "Wyspy Normandzkie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy