Wyspy Yaeyama


Na mapach: 24°21′N 123°44′E/24,350000 123,733333

Wyspy Yaeyama w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wyspy Yaeyama (jap. 八重山列島, 八重山諸島 Yaeyama-rettō, Yaeyama-shotō) – niewielki archipelag w Japonii, należący administracyjnie do prefektury Okinawa, usytuowany na południowo-zachodnim krańcu archipelagu Riukiu (Ryūkyū-shotō)[1].

Spis treści

Opis | edytuj kod

Do archipelagu Yaeyama należy ponad 20 wysp (część niezamieszkanych), w tym m.in.: Iriomote, Ishigaki, Taketomi, Kohama, Kuro, Yubu, Nakanōgan, Aragusuku, Hatoma, Minna, Hateruma, Yonaguni[1].

Archipelagi Yaeyama i sąsiedni Miyako (宮古列島 Miyako-rettō) tworzą łącznie archipelag Sakishima (先島諸島 Sakishima-shotō). Niekiedy do grupy wysp Sakishima zalicza się grupę bezludnych wysepek Senkaku (尖閣諸島 Senkaku-shotō). Są one jednak terytorium spornym pomiędzy Japonią, Chinami i Tajwanem i z tego względu na niektórych mapach są traktowane osobno[1].

Na wyspie Hateruma znajduje się najdalej wysunięty na południe punkt Japonii, a na wyspie Yonaguni – najdalej wysunięty na zachód.

Na zdjęciu poniżej przedstawione są pozostałości puzumari, starej wieży zbudowanej z ciemnych kamieni koralowych w czasach Królestwa Riukiu. Szczyt wieży był najwyższym punktem całej wyspy Kuro i służył do obserwowania statków własnych i obcych oraz do wysyłania sygnałów ogniowych lub dymnych do sąsiednich wysp. Podobne wieże znajdują się na innych wyspach grupy Yaeyama[2].

Galeria | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c 日本地図. Tokyo: Seibido Shuppan, 2018, s. 140, 141, 236, 237. ISBN 978-4-415-11272-5.
  2. Kyoko Sakihara: Brief notes on network of Pre-modern beacon fires in Aragusuku Island, Kuro Island, Hatoma Island (jap.). Okinawa Prefectural Museum and Art Museum, 2016. [dostęp 2019-06-25].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wyspy Yaeyama" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy