X Factor (Polska)


X Factor (Polska) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

X Factorpolski program telewizyjny o charakterze rozrywkowym typu talent show. Był on adaptacją międzynarodowego formatu The X Factor, który został stworzony w 2004 roku w Wielkiej Brytanii przez Simona Cowella[1]. Polska wersja produkowana jest przez FremantleMedia i emitowana w sobotnie wieczory przez stację telewizyjną TVN. Program przez 2 edycje był prowadzony przez dziennikarza Jarosława Kuźniara, po jego rezygnacji w 3 edycji prowadzącą została Patricia Kazadi. W jury pierwszej edycji zasiadali Kuba Wojewódzki, Czesław Mozil i Maja Sablewska[2], jednak stacja nie przedłużyła kontraktu z Sablewską[3] i w drugiej edycji została zastąpiona przez Tatianę Okupnik[4]. W 3 edycji skład jurorski nie uległ zmianie, a w 4 edycji do składu jurorskiego dołączyła Ewa Farna. Realizacja programu odbywa się w Zabrzu.

X Factor ma za zadanie wyłonić utalentowanych wokalnie ludzi (solistów i zespoły). Pierwszym etapem ich rywalizacji są pre-castingi w obecności producentów programu, następnie uczestnicy zakwalifikowani dalej występują na właściwych castingach przy jurorach (po późniejszym montażu są one emitowane w telewizji). Po kilku kolejnych etapach eliminacyjnych zostaje wybrana dziewiątka aktów w trzech grupach: soliści do 24 lat, od 25 lat oraz zespoły wokalne. Każdej z grup zostaje przydzielony jeden opiekun, którym jest wybrany juror programu. Uczestnicy prezentują się w odbywanych co tydzień odcinkach na żywo, które retransmitowane są na żywo w TVN. Po eliminacji jednego z nich w każdym z odcinków, ostateczna trójka prezentuje się w finale, gdzie zostaje wyłoniony zwycięzca programu, który wygrywa 100 tys. złotych i kontrakt na nagranie albumu muzycznego[5].

Pierwsza edycja programu, którą wygrał Gienek Loska, odbyła się w pierwszej połowie 2011[6]. Jej średnia oglądalność wyniosła 4,476 milionów widzów, a przychód z reklam wyniósł ok. 59 mln złotych, co uczyniło go najbardziej dochodowym programem w 2011 roku w polskiej telewizji[7]. Druga edycja odbyła się wiosną 2012 roku. Wygrał ją Dawid Podsiadło. Trzecia edycja odbyła się wiosną 2013. Wygrała ją Klaudia Gawor.

Na oficjalnej stronie X Factor, pojawiły się informacje o nadchodzącej IV edycji[8], a 14 listopada ogłoszono, że czwartym jurorem, obok Kuby Wojewódzkiego, Tatiany Okupnik oraz Czesława Mozila, będzie Ewa Farna. Wygrał ją Artem Furman.

W październiku 2014 roku juror Kuba Wojewódzki oświadczył, że polska edycja X Factora nie będzie już kontynuowana[9].

Spis treści

Geneza | edytuj kod

Format The X Factor został stworzony w Wielkiej Brytanii w 2004 roku przez Simona Cowella jako zastępstwo za Pop Idol – podobny program, którego jedyne dwie edycje odbyły się między 2001 a 2003 rokiem (jego polska adaptacja, Idol, trwała w latach 2002–2005 i 2017[10], natomiast amerykańska, American Idol, trwała w latach 2002-2016). Obecnie na świecie emitowane jest ponad trzydzieści regionalnych wersji The X Factor. Amerykańska zadebiutowała na antenie FOX jesienią 2011[11] i zakończyła swoją emisję po trzech sezonach.

W listopadzie 2010 roku TVN ogłosił prace nad następcą emitowanego przed laty w telewizji Polsat programu Idol[12]. W styczniu 2011 potwierdzono natomiast, że show zostanie poprowadzony przez dziennikarza TVN24, Jarosława Kuźniara, a w jego jury zasiądą: Kuba Wojewódzki (prowadzący w TVN swój autorski program Kuba Wojewódzki, a wcześniej juror programów Idol i Mam talent!), muzyk Czesław Mozil (śpiewający i grający na akordeonie w zespole Czesław Śpiewa) oraz menedżerka gwiazd takich jak Doda czy Edyta Górniak, Maja Sablewska[13]. Jesienią tego samego roku ogłoszono, że wiosną 2012 odbędzie się druga edycja show[14], w której nie weźmie udziału Sablewska[3]. W internecie pojawiły się spekulacje, jakoby jej miejsce w składzie jurorskim miały zająć wokalistki Maria Peszek i Basia Trzetrzelewska czy aktorka Małgorzata Kożuchowska, jednak pogłoski o udziale każdej z nich w programie zostały zdementowane[15][16]. 5 stycznia 2012 ogłoszono, że trzecim jurorem w programie będzie wokalistka Tatiana Okupnik[4]. 21 listopada 2012 media podały, że z programu odchodzi prowadzący, Jarosław Kuźniar[17]. 13 grudnia ogłoszono, że nową prowadzącą zostanie Patricia Kazadi. Do składu jurorskiego 4 edycji, której premiera odbyła się wiosną 2014, dołączyła Ewa Farna.

Format | edytuj kod

Kolejne etapy to: pre-castingi, castingi, eliminacje, domy jurorów i występy na żywo[5].

 • Pre-castingi (przesłuchania producenckie) odbywały się bez obecności jurorów i kamer telewizyjnych, i nie stanowiły części programu w telewizji. Uczestnicy prezentowali swoje utwory przed reżyserem i producentem programu a cappella (czyli bez podkładu instrumentalnego), a zadaniem tej dwójki był wybór ok. pięciuset podmiotów zakwalifikowanych do następnego etapu.
 • Castingi odbywały się w obecności jurorów i kamer telewizyjnych – był to pierwszy etap obecny na ekranach w telewizji. Wybrane występy prezentowane były w pierwszych pięciu odcinkach emitowanych w telewizji. Uczestnicy przygotowywali uprzednio płytę CD-Audio, na której nagrane były dwa podkłady instrumentalne, a podczas występu wykonawca śpiewa jeden z nich, przy czym drugi spełnia funkcję „zastępczego”. Przewodniczący jury (a był nim przez wszystkie edycja Kuba Wojewódzki) miał prawo przerwać występ w dowolnym momencie poprzez podniesienie ręki. Później jury komentował występ i głosuje na „tak” lub „nie”, a warunkiem przejścia do kolejnego etapu jest uzyskanie przynajmniej dwóch (od 4 edycji – trzech) pozytywnych głosów. Jurorzy wybierało podczas castingów ok. stu podmiotów, którzy brali dalszy udział w konkursie.
 • Eliminacje (Bootcamp) odbywały się poprzez kilka etapów, w trakcie których uczestnicy śpiewali solo lub grupowo (tyczy się to również solistów, którzy wykonują wybrane wcześniej utwory z innymi). Po każdym z tych etapów jurorzy dokonywali selekcji, ostatecznie wybierając piętnastkę (od 4 edycji – dwudziestkę), która przechodziła dalej. Pięć podmiotów tworzyło grupę solistów do 24 lat (od 4 edycji podział na kobiet i mężczyzn), kolejne pięć – solistów powyżej 25 lat, a kolejne pięć – zespołów składających się z co najmniej dwóch osób. Każdemu z jurorów zostawała przyporządkowana jedna z tych grup. Eliminacje są rejestrowane przez kamery i emitowane w jednym odcinku telewizyjnym (w 4 edycji dwóch).
 • Domy jurorów to etap, który odbywał się w domach sędziów. Każdy z nich był wspierany przez profesjonalnego muzyka. Uczestnicy prezentowali wybrane przez jurora utwory przed nim i jego doradcą, a zadaniem owej dwójki był dobór trzech podmiotów, które przechodzili dalej i wyeliminowanie dwóch. Każda z grup śpiewała przed jurorem, który został jej wcześniej przyporządkowany. Etap ten był rejestrowany przez kamery i emitowany w jednym odcinku telewizyjnym.
 • Występy na żywo odbywały się w warszawskim studiu stacji TVN w sobotnie (w pierwszej edycji w niedzielne) wieczory i były emitowane na żywo w telewizji. Sześć (w 4 edycji – pięć) pierwszych odcinków to półfinały, natomiast ostatni, siódmy (w 4 edycji – szósty), był finałem. Każdy z nich miał ustaloną wcześniej tematykę utworów, której stosują się wszyscy uczestnicy; przez cały tydzień poprzedzający dany odcinek trenowali oni, mając możliwość korzystania z usług profesjonalistów, takich jak trenerzy wokalni, choreografowie i styliści. W każdym z odcinków wszyscy wykonawcy prezentowali po jednym lub dwóch utworach, a przez czas trwania show widzowie głosowali na swoich faworytów wysyłając SMS-y lub dzwoniąc na podany numer. Dwójka podmiotów, która zyskała w danym odcinku najmniej głosów, brała udział w dogrywce, w której wykonywali po jeszcze jednym utworze, po czym jurorzy głosowali na tego, który ich zdaniem był lepszy, a ten, który zyskał mniej głosów odpadła z programu. W każdym kolejnym odcinku ilość uczestników była o jeden mniejsza niż tydzień wcześniej. W finale brała udział trójka osób/zespołów, a laureat pierwszego miejsca wygrywał program i zdobywał 100 tys. złotych, kontrakt z wytwórnią Sony BMG opiewający na wydanie debiutanckiego albumu oraz (w IV edycji) samochód osobowy (Fiat 500). Od 4 edycji nastąpiły zmiany. W każdym odcinku live (oprócz półfinału) odpada dwóch artystów. Zagrożona jest trójka podmiotów, która zyska w danym odcinku najmniej głosów. Ten, kto dostał ich najmniej, odpada z programu, a reszta zagrożonych trafia do dogrywki. Po wykonaniu piosenek przez uczestników dogrywki jurorzy głosują na dotychczasowych zasadach, z tym że jeśli uczestnicy dostaną po dwa głosy, odpada ten, kto zyskał mniej głosów. W półfinale dwóch uczestników przejdzie do finału, a reszta trafi do dogrywki, czyli odpadnie jeden uczestnik.

Uczestnicy | edytuj kod

I edycja | edytuj kod

II edycja | edytuj kod

III edycja | edytuj kod

IV edycja | edytuj kod

Spis serii | edytuj kod

Oglądalność | edytuj kod

Tabela z liczbą osób oglądających dany odcinek według Nielsen Audience Measurement.

Przypisy | edytuj kod

 1. O programie (pol.). xfactor.plejada.pl, 2011-02-01. [dostęp 2011-04-22].
 2. Ekipa (pol.). xfactor.plejada.pl. [dostęp 2011-11-28].
 3. a b "X-Factor" bez Sablewskiej. Zastąpi ją Maria Peszek? (pol.). media2.pl, 2011-12-09. [dostęp 2012-01-03].
 4. a b Tatiana Okupnik nowym jurorem "X Factor"! (pol.). xfactor.tvn.pl, 2012-01-05. [dostęp 2012-01-05].
 5. a b Zasady udziału w konkursie wokalnym pod tytułem „X Factor“ (pol.). slimak.onet.pl. [dostęp 2011-04-09].
 6. "X Factor": Znamy zwycięzcę! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2012-01-03].
 7. "X-Factor" najbardziej dochodowym show TV (pol.). media2.pl, 2011-08-11. [dostęp 2012-01-03].
 8. Ruszają pre castingi do 4 edycji X Factor (pol.). xfactor.tvn.pl, 2013-10-18. [dostęp 2013-10-18].
 9. Kuba Wojewódzki ogłosił, że nie będzie już kolejnej edycji polskiego "X Factora" (pol.). muzyka.onet.pl, 2014-10-26. [dostęp 2014-10-22].
 10. Czy chcesz, aby "Idol" wrócił ? (pol.). plejada.pl, 2010-01-02. [dostęp 2012-01-03].
 11. 19-latka z Wysp Dziewiczych wygrała amerykańską edycję "X Factor" (pol.). muzyka.interia.pl, 2011-12-23. [dostęp 2012-01-03].
 12. TVN szykuje nowy show – następca "Idola" (wideo) (pol.). media2.pl, 2010-11-23. [dostęp 2012-01-03].
 13. X-Factor: Sablewska, Wojewódzki, Mozil, Kuźniar (pol.). media2.pl, 2011-01-19. [dostęp 2012-01-03].
 14. Będzie druga edycja "X-Factor". Ruszają castingi (pol.). media2.pl, 2011-10-13. [dostęp 2011-11-28].
 15. Peszek albo Trzetrzelewska na miejsce Sablewskiej? (pol.). plejada.pl, 2011-12-10. [dostęp 2012-01-03].
 16. Kożuchowska wybrała teatr zamiast "X Factor" (pol.). plejada.pl, 2011-12-23. [dostęp 2012-01-03].
 17. Jarosław Kuźniar odchodzi z programu X Factor (pol.). wirtualnemedia.pl, 2012-11-21. [dostęp 2012-11-21].
 18. „X Factor” miał 4,5 mln widzów i zarobił 58,5 mln złotych (pol.). wirtualnemedia.pl. [dostęp 2014-11-04].
 19. „X Factor” stracił widzów, ale pozostał liderem. 62 mln zł z reklam (pol.). wirtualnemedia.pl. [dostęp 2014-11-04].
 20. "X-Factor" straciło 790 tys. widzów, TVN przegrał z TVP1 (pol.). media2.pl. [dostęp 2014-11-04].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "X Factor (Polska)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy