Yoh Yoshinari


Yoh Yoshinari w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Yoh Yoshinari (jap. 吉成 曜 Yoshinari Yō) jest japońskim twórcą animacji, scenarzystą oraz reżyserem filmów anime.

Jest znany ze względu na charakterystyczny sposób przedstawiania przestrzeni i perspektywy przy pomocy sfer,[1] szczególnie w przypadku efektów dymu i eksplozji,[2] jak również generalnej mechaniki tworzonych postaci. Wielki wpływ miał na niego Nijitte Monogatari,[1] co było szczególnie widać w jego projektach dla animacji Tengen Toppa Gurren Lagann,[3] oraz Little Witch Academia.[4]

Yoshinari wybrał swoją karierę w przemyśle pod wpływem swojego starszego brata, Kou Yoshinari. Kilka wczesnych prac i animacji wykonał właśnie dla brata podczas nauki w liceum, ale nie był wymieniany z nazwiska w napisach końcowych. Po ukończeniu szkoły zawodowej złożył podanie o pracę w studiach Gainax oraz Madhouse. Nie doczekawszy się odpowiedzi od pierwszego z nich, dołączył do Madhouse. Okazało się później, iż w wyniku błędu Gainax nie zdążyło rozpatrzyć jego podania, zostało to zrobione dopiero trzy miesiące później. Nie czekając na wyjaśnienia, Yoshinari powiedział Madhouse, że "bycie animatorem jest dla mnie za trudne" i przeszedł do Gainax[2].

Yoshinari dołączył do Gainax tuż po zamknięciu anime Nadia: The Secret of Blue Water[2]. Nie mogąc pracować nad dopiero zamkniętym projektem, został natychmiast dołączony do zespołu pracującego nad Aoki Uru[1]. Pozwoliło mu to w krótkim czasie zostać głównym animatorem.

Prace godne uwagi | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Yoh Yoshinari Interview (Animestyle, 03/2013) Part 2/3. Wave Motion Cannon. [dostęp 2019-12-27].
  2. a b c Yoh Yoshinari Interview (Animestyle, 03/2013) Part 1/3. Wave Motion Cannon. [dostęp 2019-12-27].
  3. a b Interview: Gainax on Gurren Lagann. Anime News Network, 2008-07-28. [dostęp 2019-12-27].
  4. a b Studio Trigger's Little Witch Academia Trailer Posted - News. Anime News Network, 2013-01-17. [dostęp 2019-12-27].
  5. Gainax's Newest Is Panty & Stocking with Garterbelt (Updated). Anime News Network, 2010-05-06. [dostęp 2019-12-27].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Yoh Yoshinari" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy