Zabawa w Acapulco


Zabawa w Acapulco w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zabawa w Acapulcoamerykańska komedia muzyczna z 1963 r. z Elvisem Presleyem i Ursulą Andress w rolach głównych.

Po wejściu do kin film uplasował się na 1 miejscu amerykańskiego box office’u, a w rankingu magazynu Variety zajął 33 miejsce na liście najlepszych filmów 1963 r. Był również najbardziej dochodowym filmem muzycznym roku[1].

Spis treści

Obsada | edytuj kod

Fabuła | edytuj kod

Do Acapulco przybywa były cyrkowiec Mike Windgren, który po dramatycznym wypadku w Stanach usiłuje uciec od przeszłości. Z jego winy podczas wykonywania akrobacji na trapezie został ciężko ranny jego partner, a on sam na skutek traumatycznych przeżyć nabawił się lęku wysokości. W Acapulco Mike poznaje Raoula Almeido, małego pucybuta, który dzięki swoim wszechstronnym znajomościom załatwia mu pracę w luksusowym hotelu. Wieczorami Mike śpiewa, a w dzień jest ratownikiem na hotelowym basenie. Wdaje się też w romans z dwiema kobietami. Jedna to Meksykanka, Dolores, która jest toreadorem, a druga to Amerykanka, Margarita dyrektorka hotelu. Mike zakochuje się w Margaricie, ale drugi ratownik Moreno również jest zainteresowany piękną dziewczyną. Ich rywalizacja prowadzi do ostrego starcia, które kończy się kontuzją Moreno. To z kolei uniemożliwia mu wykonanie popisowego skoku z klifu do morza, który wykonywał dla turystów. Mike postanawia go zastąpić i pokonując swój lęk wysokości oddaje wspaniały skok, którym zyskuje przychylność widzów i szacunek Moreno. Na koniec Margarita i mały Raoul decydują się wyjechać z nim na Florydę.

Ścieżka dźwiękowa | edytuj kod

 Osobny artykuł: Fun in Acapulco.

Produkcja | edytuj kod

Zabawa w Acapulco był pierwszym z trzech filmów, jakie Elvis nakręcił w 1963 r. Autorem scenariusza został Allan Weiss, a reżyserem Richard Thorpe, który wcześniej nakręcił Więzienny rock. Produkcja rozpoczęła się na 21 stycznia 1963 r. od nagrania ścieżki dźwiękowej. Zdjęcia ruszyły dwa dni później, 25 stycznia w Kalifornii. Choć akcja filmu rozgrywa się w Meksyku, to wszystkie sceny nakręcono w Hollywood. Na planie Elvis pracował po czternaście godzin dziennie, przez sześć dni w tygodniu.

Jak zauważyła prasa, piosenkarz w swoich filmach wiele scen kaskaderskich wykonywał samodzielnie. Podobnie było i tym razem, kiedy Elvis uczestniczył w kilku wyczynach kaskaderskich, które producenci uznali za ryzykowne. W początkowej scenie jego bohater występuje w cyrku, gdzie wykonuje akrobacje na trapezie zawieszonym wysoko nad ziemią bez siatki zabezpieczającej. W rzeczywistości w czasie kręcenia tej sceny przedsięwzięto wszelkie środki ostrożności, by zapewnić Elvisowi bezpieczeństwo. Pomimo to producent Hal Wallis wciąż był zdenerwowany tym, że jego gwiazda chce wykonać ten ryzykowny numer samodzielnie[1].

Gdy zdjęcia dobiegły końca piosenkarz poprosił producenta Wallisa, żeby pozwolił mu zatrzymać dwie czarne, jedwabne koszule i strój flamenco, który nosił w filmie. Następnie 22 marca 1963 r. wrócił do domu w Memphis[1].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Fun in Acapulco - Paramount 1963 (data dostępu: 2012-06-19)
Na podstawie artykułu: "Zabawa w Acapulco" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy