Zamek w Stepaniu


Na mapach: 51°08′N 26°18′E/51,133333 26,300000

Zamek w Stepaniu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zamek w Stepaniu – zamek zbudował w XVI w. książę Konstanty Iwanowicz Ostrogski, hetman wielki litewski, starosta łucki, bracławski, winnicki, marszałek ziemi wołyńskiej[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Po Ostrogskich właścicielem majątku wraz z zamkiem został książę Janusz Sanguszko, później Józef Lubomirski, podstoli litewski, od 1775 r. rodzina Potockich[1] a od 1780 r.[2] hr. Worcellów[1]. W czasie swojej świetności gośćmi na zamku byli między innymi: król Polski Stefan Batory, stąd stojącą basztę ludność nazywa imieniem Stefana Batorego, hetman koronny Stefan Czarniecki, który był tu w 1648 r. po wygranej bitwie z Kozakami, król Szwecji Karol XII oraz car Piotr I Wielki z żoną Katarzyną I.

Pałac | edytuj kod

Worcellowie postawili poza obrębem zamku nowy pałac[2].

Architektura | edytuj kod

Pierwotny drewniany zamek zbudowany został przez ród książąt ruskich. Była to trudno dostępna warownia położona pośród mokradeł i bagien rzeki Horyń. Książę Konstanty Iwanowicz Ostrogski wzniósł gotycką murowaną budowlę obronną. Założona była na planie kwadratu[2]. Długość boku bronionego przez wysoki na 10 m wał wynosiła około 90 m a w narożnikach znajdowały się cztery bastiony. Przed wałem znajdowała się głęboka fosa. W skład założenia wchodził murowany budynek mieszkalny, pod którym rozciągały się lochy, baszta i zabudowania gospodarcze. W połowie XVIII w. zamek popadł w ruinę[2]. Obecnie po zamku pozostał wysoki wał nad rzeką, który w swym obrębie zawiera gruzy dawnego zamku[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. XI. Warszawa: 1880-1902, s. 326-27.
  2. a b c d Stepań. [dostęp 6.9.13].

Bibliografia | edytuj kod

  • Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski, Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. XI, Warszawa, 1880–1902, s. 326-27.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Zamek w Stepaniu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy