Zanzibar (archipelag)


Na mapach: 6°08′S 39°22′E/-6,133333 39,366667

Zanzibar (archipelag) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Archipelag Zanzibar – archipelag na Oceanie Indyjskim. Zajmuje powierzchnię 2643 km². Składa się z 2 większych wysp, Zanzibaru i Pemby oraz wielu mniejszych. Archipelag wchodzi w skład Zanzibaru – autonomicznej części Tanzanii (podmiot federacji). Największym miastem archipelagu jest Zanzibar. Istnieją tu liczne plantacje goździkowca i palmy kokosowej. Od stałego lądu Zanzibar oddzielony jest Kanałem Zanzibarskim.

Spis treści

Historia | edytuj kod

W X wieku archipelag został skolonizowany przez Arabów i Persów i pełnił rolę arabskiej bazy handlowej w kontaktach z wybrzeżem afrykańskim. Władzę nad archipelagiem sprawowało arabsko-persko-afrykańskie państwo Kilwa. Od przełomu wieków XIV i XV należał do Portugalii. Pod koniec XVII wieku archipelag stał się częścią sułtanatu Omanu. W latach 30. XIX wieku sułtan Omanu przeniósł z Maskatu na Zanzibar swoją główną siedzibę. W 1856 po śmierci sułtana Said ibn-Sultana doszło do wojny o sukcesję pomiędzy jego synami, w wyniku której 6 kwietnia 1861 utworzono odrębny Sułtanat Zanzibaru. W 1886 Wielka Brytania przejęła kontrolę nad Zanzibarem, ale formalnie dalej panowali miejscowi sułtanowie, co stanowiło swoistą dwuwładzę. W celu zaspokojenia niemieckich roszczeń do wyspy (Cesarstwo Niemieckie opanowało w tym czasie Tanganikę). Zjednoczone Królestwo oddało Niemcom w 1890 wyspę Helgoland na Morzu Północnym oraz region Caprivi. Od 1890 roku władztwo brytyjskie zostało usankcjonowane przez powołanie protektoratu, w którym sułtan zachował jedynie stanowisko ceremonialne. Zniesiono wówczas na archipelagu niewolnictwo. 10 grudnia 1963 archipelag uzyskał niepodległość. 12 stycznia 1964 wybuchła rewolucja, w wyniku której obalono sułtana i proklamowano Ludową Republikę Zanzibaru i Pemby[1][2]. 26 kwietnia 1964 roku państwo to utworzyło wraz z Tanganiką nowe państwo - Zjednoczoną Republikę Tanzanii[3].

Gospodarka | edytuj kod

Zanzibar i Pemba tradycyjnie były głównym eksporterem goździków. Zanzibar zajmuje obecnie 3. miejsce na świecie pod względem eksportu goździków. W latach 60. i 70. miała miejsce próba (nieudana) wprowadzenia gospodarki centralnie planowanej (narzucenie przez rząd cen i liczby eksportowanych goździków).

Z archipelagu eksportuje również przyprawy, wodorosty i rafię. Rozwinięte jest rybołówstwo.

Ważną rolę w gospodarce archipelagu odgrywa turystyka.

Przypisy | edytuj kod

  1. Tanzania. Historia, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2016-06-15] .
  2. Zanzibar (pol.). portalwiedzy.onet.pl.
  3. Zanzibar history. [dostęp 2011-10-23].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Zanzibar (archipelag)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy