Zara Phillips


Zara Phillips w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zara Anne Elizabeth Phillips po mężu Tindall (ur. 15 maja 1981 w Londynie) – mistrzyni świata w jeździectwie, jedyna córka angielskiej księżniczki królewskiej Anny i jej pierwszego męża, kapitana dragonów Marka Phillipsa, mistrza olimpijskiego w jeździectwie z IO 1972 w Monachium.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Herb rodowy Zary Philips

W linii sukcesji do tronu brytyjskiego zajmuje obecnie osiemnaste miejsce (po swoim starszym bracie i jego dwóch córkach).

21 grudnia 2010 ogłoszone zostały jej zaręczyny z reprezentantem Anglii w rugby Mikiem Tindallem. Para wzięła ślub 30 lipca 2011 w Canongate Kirk w Edynburgu[1]. W lipcu 2013 ogłoszono, że spodziewa się dziecka. 17 stycznia 2014 urodziła córkę, Mię Grace Tindall, w Gloucestershire Royal Hospital. 18 czerwca 2018 roku urodziła drugą córkę, Lenę Elizabeth Tindall.

Jeździectwo | edytuj kod

Zara Phillips w stroju jeździeckim

Zaczęła jeździć konno mając trzy lata. Jest światowej klasy zawodniczką w jeździectwie i obecnie mistrzynią świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego (WKKW) indywidualnie i wicemistrzyni drużynowo (Wielka Brytania), po Mistrzostwach Świata w Jeździectwie 2006 w Akwizgranie w Niemczech. W 2005 została mistrzynią Europy w tej samej konkurencji, indywidualnie i drużynowo, w Blenheim Palace w Anglii. Została uznana najlepszym sportowcem brytyjskim 2006.

Podczas IO 2012 w Londynie zdobyła srebro w jeździectwie w WKKW drużynowym.

Ciekawostka | edytuj kod

Imię Zara po arabsku znaczy: „Gwiazda Poranna”. Nadano je córce księżniczki, ponieważ urodziła się o 8.15 rano.

Przypisy | edytuj kod

  1. Zara Phillips wedding brings in royals, athletes and celebrities – „The Guardian” (ang.). [dostęp 30 lipca 2011].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Zara Phillips" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy