Zemun


Na mapach: 44°51′00″N 20°24′00″E/44,850000 20,400000

Zemun w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zemun (serb. Земун, Zemun, niem. Semlin, węg. Zimony) – dzielnica Belgradu (Serbia); port u ujścia Sawy do Dunaju.

Zemun jako celtycka osada plemienia Skordysków Taurunum ulokowany został w obecnym miejscu w III w. p.n.e. Do 1934 roku był miastem osobnym od Belgradu.

Należał do Austro-Węgier aż do końca ich istnienia. Granica miasta na rzece Sawie stanowiła również granicę państwową Monarchii Habsburgów i Imperium Osmańskiego. Także podczas drugiej wojny światowej Zemun był oddzielony od Belgradu, przynależał wówczas do terenów chorwackich. Rok po wyzwoleniu przez sowiecką armię w 1944 roku ponownie został przyłączony i stał się integralną częścią Belgradu[1].

W Zemunie znajduje się główne lotnisko Belgradu, największe w Serbii, stadion piłkarski, dwa szpitale, wydział uniwersytecki, szkoły wyższe, teatr-opera i liczne zakłady przemysłowe. Nad brzegiem Sawy ciągnie się wielokilometrowa keja Zemunski Kej.

Zabytkami dzielnicy są m.in. cerkwie: Bogorodicy (XVIII wiek) i Nikolajevska (XIX wiek), dom z XVIII wieku i wieża Gardoš (Kula Sibinjanin Janka, wieża Jana Hunyadyego) z 1896 roku, upamiętniająca tysiąclecie panowania Węgier na tym terenie[2].

Zemun zaznaczony na mapie dzielnic Belgradu cyfrą 6

Przypisy | edytuj kod

  1. http://www.oocities.org/kadezi/zemunhistory.html
  2. Gardoš Zemun, 360vr.rs [dostęp 2017-11-28]  (serb.).

Miasta partnerskie | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (Serbian city):
Na podstawie artykułu: "Zemun" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy