Ziemowit Fedecki


Ziemowit Fedecki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ziemowit Fedecki
autor Zbigniew Kresowaty

Ziemowit Fedecki, (ur. 24 września 1923 w Lebiodzie na Białorusi, zm. 8 stycznia 2009 w Warszawie[1]) – polski slawista i tłumacz literatury rosyjskiej, białoruskiej i francuskiej.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Podczas okupacji niemieckiej pomagał w ratowaniu ludności żydowskiej[1]. W latach 1948–1950 kierownik redakcji literatury rosyjskiej w wydawnictwie Czytelnik. W 1954 był współzałożycielem STS[1], dla którego pisywał teksty kabaretowe i rewiowe. Od 1950 stały współpracownik miesięcznika Twórczość. Fedecki był tłumaczem utworów rosyjskiej prozy i poezji, m.in. utworów: Aleksandra Kuprina, Jurija Tynianowa, Michaiła Bułhakowa, Jurija Trifonowa, Nikołaja Zabołockiego, Sergiusza Jesienina, Włodzimierza Wysockiego, Mariny Cwietajewej, Izaaka Babla, Borysa Pasternaka i Bronisławy Wajs "Papuszy". Fedecki był długoletnim przyjacielem Edwarda Stachury, którego wiersze wielokrotnie publikował w "Twórczości". Śladem tej przyjaźni jest pozostawiona przez poetę korespondencja[2].

Nagrody | edytuj kod

W 2001 został uhonorowany nagrodą PEN Clubu[1].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Ziemowit Fedecki nie żyje
  2. Edward Stachura, Listy z archiwum Ziemowita Fedeckiego, opracował, wstępem i przypisami opatrzył Jakub Beczek, "Twórczość" 2015, nr 8.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Ziemowit Fedecki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy