Zofia Czeska


Zofia Czeska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zofia Czeska (również Zofia z Maciejowskich; ur. w 1584 w Budziszowicach[1], zm. 1 kwietnia 1650 w Krakowie) – błogosławiona Kościoła katolickiego, polska zakonnica działająca w Krakowie, założycielka Zgromadzenia Sióstr Ofiarowania NMP (prezentek).

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Przyszła na świat około 1584. Rodzice Mateusz i Katarzyna z domu Lubowiecka mieli 9 dzieci. Należeli do średnio zamożnej szlachty, pochodzącej z okolic Krakowa. Matka Zofii pochodziła z parafii Niegowić koło Wieliczki, a ojciec z okolic Wiślicy, z miejscowości Budziszowice. Jako 16 letnia dziewczyna została wydana za mąż za Jana Czeskiego, dziedzica miejscowości Czechy koło krakowskich Słomnik i Węgrzynowa. Jako 18 latka wstąpiła do Arcybractwa Miłosierdzia, założonego przez jezuitę ks. Piotra Skargę, przy kościele św. Barbary w Krakowie. Po 6 latach małżeństwa została bezdzietną wdową.

Dalsze swe życie poświęciła pełnieniu dzieł miłosierdzia, zwłaszcza osieroconym i pochodzącym z ubogich rodzin dziewczętom. Z własnych funduszy zorganizowała dla nich w latach 1621-1627 przy ulicy Szpitalnej 18 w Krakowie Instytut wychowawczy pod nazwą „Dom Panieński Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny” zwany także „Domem Sierocym”. Była to pierwsza w Polsce zorganizowana szkoła żeńska. Do końca swego życia oddawała się posłudze wychowawczej i nauczycielskiej, pełniąc w założonym przez siebie Instytucie obowiązki przełożonej, wychowawczyni i nauczycielki. Zabiegała o jego prawne i materialne zabezpieczenie. 31 maja 1627 biskup krakowski Marcin Szyszkowski wydał dekret zatwierdzający Instytut, a 24 maja 1633 potwierdził go w imieniu Stolicy Apostolskiej nuncjusz Honorat Visconti. Następnie starała się o nadanie Instytutowi charakteru zgromadzenia zakonnego, jednak nie dokończyła dzieła, bowiem 1 kwietnia 1650 zmarła w opinii świętości.

Została pochowana w kościele Mariackim w Krakowie. Po około 43 latach od jej śmierci siostry prezentki otrzymały czaszkę swej Założycielki, znajdującą się obecnie w bocznej kaplicy kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Krakowie. Zgromadzenie Sióstr Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny ostatecznie ukształtowało się po śmierci Założycielki. Jego ustawy zatwierdził 13 stycznia 1660 biskup krakowski Andrzej Trzebicki.

Proces beatyfikacji | edytuj kod

1 kwietnia 1995 ks. kardynał Franciszek Macharski, metropolita krakowski otworzył proces beatyfikacyjny Matki Zofii Czeskiej. Postulatorką procesu została prezentka s. Renata Gąsior. Etap diecezjalny procesu został zakończony w listopadzie 1997. 27 czerwca 2011 papież Benedykt XVI podpisał dekret heroiczności cnót, a 20 grudnia 2012 wydał dekret zatwierdzający cud za jej wstawiennictwem, jakim było uzdrowienie kilkuletniego chłopca z ciężkiego zapalenia mózgu.

Uroczystość beatyfikacyjna odbyła się 9 czerwca 2013 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach[2]. Beatyfikacji w imieniu papieża Franciszka dokonał kard. Angelo Amato[3]. Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 15 maja[3].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Zofia Czeska (1584-1650), założycielka Zgromadzenia Sióstr Prezentek (pol.). Kapky.eu. [dostęp 2014-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  2. Cud beatyfikacyjny m. Zofii Czeskiej (pol.). Katolicka Agencja Informacyjna. [dostęp 2013-06-09].
  3. a b Kraków: Matka Zofia Czeska i Małgorzata Szewczyk nowymi błogosławionymi (pol.). Katolicka Agencja Informacyjna. [dostęp 2013-06-09].

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Zofia Czeska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy