Zofia Grecka


Zofia Grecka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zofia z Grecji i Danii, pot. Zofia Grecka, właśc. Sophia Margarethe Victoria Frederika von Schleswig-Holstein-Sönderborg-Glücksburg[1] (ur. 2 listopada 1938 w Atenach) – królowa hiszpańska, z dynastii greckiej linii dynastii Glücksburgów (bocznej linii Oldenburgów), jako żona króla Hiszpanii, Jana Karola I w latach 1975−2014. Po abdykacji męża zachowała, podobnie jak on, tytuł królewski[2].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodziła się jako księżniczka grecka i duńska, jako córka króla Grecji, Pawła I. Zofia jest siostrą Konstantyna II, króla Grecji w latach 1964-1974, oraz księżniczki greckiej i duńskiej Ireny. Urodziła się w Atenach jako pierwsze dziecko przyszłego króla i królowej Fryderyki Hanowerskiej.

Spędziła swoje dzieciństwo w Egipcie i południowej Afryce, podczas wygnania jej rodziny z Grecji w czasie II wojny światowej. Powróciła do Grecji w 1946. Dokończyła edukację w prestiżowej Schloss Salem – szkole z internatem w południowych Niemczech. Potem studiowała pediatrię, muzykę i archeologię w Atenach. W 1960 była rezerwowym zawodnikiem reprezentacji Grecji w żeglarstwie na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie[3].

Obecnie Zofia mówi płynnie po angielsku, francusku, niemiecku, grecku i hiszpańsku.

Małżeństwo | edytuj kod

14 maja 1962 poślubiła księcia hiszpańskiego Jana Karola Burbona (późniejszego króla Jana Karola I), zmieniając wyznanie z prawosławia na katolicyzm. Ślub odbył się w Grecji. Krytykowano baśniowo-wystawny – zdaniem komentatorów – ceremoniał oraz związany z nim zjazd europejskich rodzin panujących. Oba te wydarzenia finansowane były z budżetu greckiego państwa, a księżniczce sfinansowano astronomiczny – jako ówcześnie określano – posag, przy jednoczesnym odrzuceniu ustawy o dofinansowaniu zacofanego, ubogiego szkolnictwa[potrzebny przypis][4].

Od wstąpienia męża na tron może korzystać z prawa występowania w białym stroju podczas audiencji u papieża, tzw. przywilej bieli[5].

Małżeństwo ma troje dzieci:

 • infantkę Helenę, księżną Lugo (ur. 20 grudnia 1963)
 • infantkę Krystynę, księżną Palma de Mallorca (ur. 13 czerwca 1965)
 • Filipa VI, króla Hiszpanii od 2014 (ur. 30 stycznia 1968)

Odznaczenia | edytuj kod

Hiszpańskie
Zagraniczne

Genealogia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. pl. Zofia Małgorzata Wiktoria Fryderyka von Szlezwik-Holsztyn-Sönderborg-Glücksburg
 2. IAR
 3. Royal Participants at the Olympics (ang.). [dostęp 28 grudnia 2012].
 4. Okoliczności te przypomniał codzienny przegląd historyczny archiwalnych wydań wiadomości Σαν Σημερα ΕΡΤ... „Jak dziś, ERT w XX wieku”, kanału NET, greckiej telewizji publicznej ERT, wydanie z 14 maja 2010 strona internetowa programu Σαν Σήμερα ΕΡΤ.
 5. PrincepsP. Fidelissimus PrincepsP., Privilège du blanc, [w:] Noble y Real [online], nobleyreal.blogspot.ca, 23 lipca 2010 [dostęp 2016-05-17]  (hiszp.).
 6. Ordensdetaljer (duń.). borger.dk. [dostęp 2015-05-27].
 7. Córka Fryderyka III Hohenzollerna
 8. Córka Wilhelma II Hohenzollerna
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Zofia Grecka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy