Afera reprywatyzacyjna w Krakowie


Afera reprywatyzacyjna w Krakowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Afera reprywatyzacyjna w Krakowie – medialne określenie nieprawidłowości popełnianych przy zwracaniu kamienic w Krakowie w drodze reprywatyzacji po upadku PRL.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Przypadki nielegalnego przejmowania pożydowskich kamienic krakowska prokuratura badała już pod koniec lat 90. XX wieku. Jedną z metod było posługiwanie się spreparowanymi pełnomocnictwami lub testamentami. Wykorzystywano również przypadkowe osoby noszące to samo nazwisko, co właściciele, które udzielały pełnomocnictw do dysponowania kamienicą. Inna metoda polegała na sfałszowaniu wszystkich dokumentów poza granicami Polski i uwierzytelnieniu ich w placówkach różnych krajów, aby utrudnić ich weryfikację. Przejęte w ten sposób nieruchomości szybko sprzedawano kolejnym podstawionym osobom, co utrudniało później ich odzyskiwanie[1].

W 2001 w Krakowie prowadzono postępowanie w sprawie wyłudzenia co najmniej ośmiu krakowskich kamienic. W opinii prokurator Barbary Jasińskiej z ówczesnej Prokuratury Okręgowej dokonywali tego podwarszawscy przedsiębiorcy reprezentujący gang pruszkowski, którym patent sprzedali poznaniacy. Postawiono im wówczas zarzuty wyłudzania pożydowskich kamienic krakowskich począwszy od 1996[2].

W marcu 2017 w Prokuraturze Regionalnej w Krakowie powołano zespół prokuratorów zajmujących się lustracją wszystkich spraw dotyczących zwrotów nieruchomości z lat 2005–2016 (karnych, cywilnych oraz administracyjnych), w których nie nastąpiło przedawnienie karalności czynów[1]. W jej efekcie zdecydowano o wznowieniu 12 zakończonych spraw[3]. W październiku 2017 Ministerstwo Sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, powołał kolejny zespół ds. krakowskiej reprywatyzacji[4].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b "Dzika" reprywatyzacja po krakowsku. W sejmie obradował zespół parlamentarny - Polsat News, www.polsatnews.pl [dostęp 2018-09-15]  (pol.).
  2. Rozdział I. Nowocześni szabrownicy. Jak szybko i skutecznie zreprywatyzować kamienicę. W: Beata Siemieniako: Reprywatyzując Polskę. Historia wielkiego przekrętu. Krytyka Polityczna, 2017. ISBN 978-83-65853-39-4.
  3. Wyborcza.pl, krakow.wyborcza.pl [dostęp 2018-09-15] .
  4. Reprywatyzacja w Krakowie. Ziobro powołał zespół - WPROST.pl, www.wprost.pl [dostęp 2018-09-15]  (pol.).

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Afera reprywatyzacyjna w Krakowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy