Ariadna Rokossowska


Ariadna Rokossowska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ariadna Konstantinowna Rokossowska, ros. Ариадна Константиновна Рокоссовская (ur. 7 października 1980 w Moskwie) – rosyjska dziennikarka.

Życiorys | edytuj kod

Prawnuczka marszałka Konstantego Rokossowskiego, córka Konstantina Wiljewicza Rokossowskiego i Ludmiły Okuniewej[1], w 2002 roku ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa Międzynarodowego Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych. Podczas studiów pracowała między innymi w agencji informacyjnej ITAR-TASS i w studio „Mieżdunarodnaja Panorama” kanału telewizyjnego „Rossija”. Od 2002 roku pracuje w rosyjskim dzienniku rządowym „Rossijskaja Gazieta”, najpierw jako dziennikarka, później jako zastępca sekretarza wykonawczego redakcji. W 2010 roku wróciła do pracy dziennikarskiej, pisze w „Rossijskoj Gazietie” o polityce w krajach Unii Europejskiej, szczególnie o wydarzeniach w Niemczech i w Polsce[2].

W 2006 roku została laureatką rosyjskiej Pierwszej Prasowej Nagrody Narodowej „Iskra”[3]. Publikowała też w Gazecie Wyborczej materiały z cyklu „Z Rosji o Rosji”[4].

Ariadna Rokossowska 30 lipca 2014 r. otrzymała w Ambasadzie RP w Moskwie polski Brązowy Krzyż Zasługi „Za szczególny wkład w tworzenie przyjaznego obrazu Polski w społeczeństwie rosyjskim oraz obiektywne i profesjonalne relacjonowanie spraw polskich”[5][6].

Przypisy | edytuj kod

  1. Piotr Skwieciński, „Ariadny Rokossowskiej przypadki rodzinne”, Salon24, 1.09.2011
  2. RG: «Ариадна Рокоссовская. Журналист-международник, обозреватель „Российской газеты”»
  3. RG: «Бриллиантовая „Искра”»
  4. Olimpijski grom, wyborcza.pl
  5. RG: «Отметили Крестом»
  6. „Polskie ordery dla przyjaciół Moskali”, 31.07.2014, wyborcza.pl

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Ariadna Rokossowska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy