Autograf


Autograf w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Autograf fragmentu Genesis z Ducha Juliusza Słowackiego Autograf można także podpisać na ciele fanki

Autograf (gr. αὐτός 'sam' i γράφω 'piszę') – własnoręczne pismo jakiejś osoby (podpis, rękopis).

W tekstologii | edytuj kod

W tekstologii autograf to tekst dzieła sporządzony własnoręcznie przez autora, czyli rękopis autorski. Tekst tego samego dzieła może istnieć w kilku autografach, odpowiadających kolejnym redakcjom dzieła (warianty tekstu), np. bruliony, czystopis.

Autograf uważany jest w tekstologii za jeden z możliwych sposobów przekazu tekstu autentycznego, gra ważną rolę w krytyce tekstu, pozwala wykryć i poprawić omyłki druków. Odczytanie autografu jest jednak zazwyczaj czynnością bardzo trudną, bowiem nie zawsze pozwala rozstrzygnąć istotne problemy tekstologiczne dzieła literackiego.

Potocznie | edytuj kod

W znaczeniu potocznym autograf oznacza własnoręczny podpis jakiejś osoby.

Autograf Francisa Edgewortha

Bibliografia | edytuj kod

  • Stanisław Sierotwiński: Słownik terminów literackich: Teoria i nauki pomocnicze literatury. Wyd. 3. Wrocław: Ossolineum, 1970, s. 45.
  • Janusz Sławiński: Słownik terminów literackich. Wyd. 2. Wrocław: Ossolineum, 1988, s. 48.
  • Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego – Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierz Wielkiego w Bydgoszczy (2009) ​ISBN 978-83-7096-706-2


Na podstawie artykułu: "Autograf" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy