Bahamy


Na mapach: 23,7°N 76,4°W/23,700000 -76,400000

Bahamy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bahamy (ang. Bahamas, Wspólnota BahamówCommonwealth of The Bahamas) – państwo wyspiarskie na Oceanie Atlantyckim.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Geografia Bahamów.

Wyspy archipelagu obejmują 13 880 km² i wznoszą się niewiele ponad poziom morza. Długość linii brzegowej wynosi 3542 km. Najwyższy punkt archipelagu leży na wysokości 63 m n.p.m. (Mount Alvernia na Cat Island). Spośród około 700 wysp tylko 26 jest zamieszkanych. Liczba ludności wynosi 382,6 tys. osób (2014). Powierzchnia wysp ma charakter równinny, a wzdłuż niektórych fragmentów wybrzeża znajdują się słone bagna porośnięte namorzynem. Średnia temperatura wynosi +27 °C w lecie i +21 °C w zimie, zaś roczna suma opadów deszczu przekracza 1000 mm.

Klimat | edytuj kod

Bahamy często nawiedzają tropikalne burze i huragany. W 1992 roku huragan Andrew przeszedł przez północne części wyspy, a w 1999 w pobliżu wschodnich wysp przeszedł huragan Floyd. W 2017 roku uderzył huragan Irma, wyrządzając jednak mniejsze szkody niż na okolicznych wyspach. W 2019 przez wyspy przetoczył się Huragan Dorian.

Główne wyspy | edytuj kod

Największe jezioro | edytuj kod

Główne miasta | edytuj kod

Główny port | edytuj kod

Historia | edytuj kod

Do XVI wieku wyspy zamieszkiwane były przez indiańskich Arawaków. W 1492 roku zostały odkryte przez wyprawę Krzysztofa Kolumba. Hiszpanie nie przeprowadzili kolonizacji wyspy, a miejscową ludność przesiedlili na tereny obecnego Haiti i Dominikany, gdzie w części wyginęła. W 1648 roku na wyspie rozpoczęła się kolonizacja angielskich purytanów. Wyspy były przedmiotem sporu między Wielką Brytanią a Hiszpanią, która nie uznała angielskiej kolonizacji. W czasach kolonialnych na wyspy masowo sprowadzano afrykańskich niewolników.

W trakcie wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych wyspy były ośrodkiem handlu z siłami konfederackimi. W czasach amerykańskiej prohibicji w dwudziestoleciu międzywojennym wyspy służyły do przemytu alkoholu. W okresie II wojny światowej wojska Stanów Zjednoczonych wybudowały na Bahamach bazy wojskowe.

W 1964 roku wyspy otrzymały od Brytyjczyków autonomię, a w 1973 roku niepodległość, mimo to pozostały one członkiem Wspólnoty Narodów. Od 1967 roku władzę sprawowała Postępowa Partia Liberalna, w 1992 roku do władzy po raz pierwszy doszedł Wolny Ruch Narodowy. Od tamtego czasu obie partie zmieniają się w rządach. Obecnie Bahamy są punktem przerzutowym narkotyków do Stanów Zjednoczonych oraz Europy Zachodniej, wyspy są również miejscem nielegalnych transakcji finansowych. Pod presją międzynarodowych organizacji finansowych wyspy w 2000 roku zostały zmuszone do wprowadzenia bardziej rygorystycznych zasad kontroli bankowych[2].

Podział administracyjny | edytuj kod

Bahamy podzielone są na 31 dystryktów.

 Osobny artykuł: Podział administracyjny Bahamów.

Gospodarka | edytuj kod

Dwie trzecie ludności mieszka na wyspie New Providence. Główną gałęzią gospodarki jest turystyka, przynosząca połowę całkowitego dochodu i zatrudniająca 66% ludności czynnej zawodowo. Rozwinęła się również bankowość, produkcja odzieży, lodu, perfum i biżuterii. Rolnicy na wyspach zajmują się przede wszystkim produkcją soi, jaj, owoców, mięsa, ryb, warzyw i trzciny cukrowej.

Andros TownArthur's TownChub CayMangrove CayColonel HillCongo TownDeadman's CayExumaGovernor's HarbourInaguaMarsh HarbourMayaguanaNassauNew BightEleutheraBiminiRock SoundSan SalvadorSpanish CaySpring PointStella MarisTreasure CayFreeport Porty lotnicze na Bahamach

Demografia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Demografia Bahamów.

Według danych ONZ Bahamy posiadają najmłodszą wiekowo populację świata. Blisko 50% ludności nie przekroczyło 30 roku życia, a kolejnych 15% 40 roku życia.

  • Liczba mieszkańców: 307 451
  • Średnia gęstość zaludnienia: 21 osób/km²
  • Skład etniczny[3][4]:

Religia | edytuj kod

Struktura religijna kraju w 2015 roku według The Association of Religion Data Archives[5]:

 Osobne artykuły: Protestantyzm na BahamachBaptyści na Bahamach.

Uwagi | edytuj kod

  1. Dane podane za CIA The World Factbook (źródło:CIA) (ang.).

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e Dane dotyczące PKB na podstawie szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego na rok 2017: International Monetary Fund: World Economic Outlook Database, April 2018 (ang.). [dostęp 2018-04-18].
  2. Bahamy. Historia, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2020-03-04] .
  3. Joshua Project.
  4. The World Factbook
  5. The Bahamas, The ARDA [dostęp 2019-07-11] .
Państwa Ameryki Północnej

Monarchie na świecie Członkostwo w organizacjach międzynarodowych Organizacja Państw Amerykańskich (OPA) Wspólnota Karaibska (CARICOM)

Wspólnota Narodów (Commonwealth of Nations) Kolonie, protektoraty i terytoria zależne Wielkiej Brytanii Kontrola autorytatywna (Commonwealth realm):
Na podstawie artykułu: "Bahamy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy