Bordeaux w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Garonna w Bordeaux Bordeaux – Teatr Wielki Cité du Vin - muzeum winaBordeaux (wym. MAF [bɔʁdo]; oksyt. Bordèu) – miasto i gmina we Francji, stolica regionu Nowa Akwitania, w departamencie Żyronda.
Spis treści
- 1 Dane ogólne
- 2 Historia
- 3 Zabytki
- 4 Gospodarka
- 5 Edukacja
- 6 Miasta partnerskie
- 7 Przypisy
- 8 Zobacz też
- 9 Linki zewnętrzne
Dane ogólne | edytuj kod
Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 210 336 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 4261 osób/km² (wśród 2290 gmin Akwitanii Bordeaux plasuje się na 1. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na 122. miejscu). Według danych z 2005 Bordeaux zamieszkiwało 230 600 osób[1].
Bordeaux jest miastem w południowo-zachodniej Francji. Miasto położone jest nad rzeką Garonną, 97 km od Oceanu Atlantyckiego. Okolice miasta są znane na całym świecie przede wszystkim z produkcji win, wytwarzanych tam od VIII wieku. Działa tam polski konsulat honorowy.
Historia | edytuj kod
W starożytności rzymsko-celtyckie miasto znane jako Burdigala (łac.), silny ośrodek kulturalny prowincji Galii. W IV wieku n.e. znane ze znakomitych szkół. Pochodził stamtąd m.in. Auzoniusz. Od 314 biskupstwo, w 412 zajęte przez Wizygotów, a od 507 Franków. W latach 1154–1452 w rękach angielskich (lenno Plantagentów). Macierzysty ośrodek żyrondystów podczas rewolucji francuskiej. W czasie wojny francusko-pruskiej 1870–1871, oraz w czasie I wojny światowej i II wojny światowej tymczasowa siedziba rządu francuskiego.
Zabytki | edytuj kod
- pozostałości murów obronnych i amfiteatr z czasów rzymskich
- średniowieczny kościół St-Seurin
- kościół Ste-Eulalie
- kościół St-Michel
- kościół Ste-Croix
- gotycka katedra St-Andre
- bramy miejskie
- Musée des Beaux-Arts z cennymi zbiorami malarstwa
Gospodarka | edytuj kod
Główny ośrodek gospodarczy i kulturalno-naukowy płd.-zach. Francji. Różnorodny przemysł m.in. winiarski (wina regionu Bordeaux), lotniczy, metalurgiczny. Ważny węzeł komunikacyjny (port lotniczy). Bordeaux wraz ze swoimi awanportami Le Verdon oraz Pauillac stanowi jeden z największych i najważniejszych portów morskich Francji.
Edukacja | edytuj kod
- Université de Bordeaux (uniwersytet) z 1441, podzielony na cztery uczelnie: Université Bordeaux I (nauki ścisłe i techniczne), Université Victor Segalen Bordeaux 2 (nauki o życiu, człowieku i zdrowiu), Université Michel de Montaigne Bordeaux 3 (nauki humanistyczne) oraz Université Montesquieu Bordeaux 4 (nauki prawne i ekonomiczne)
- E-Artsup
- EPITECH
- ESME Sudria
- szkoła morska
- Kedge Business School
- Akademia Sztuk Pięknych (Ecole des beaux-arts de Bordeaux)
- 16 innych uczelni
Miasta partnerskie | edytuj kod
Przypisy | edytuj kod
Zobacz też | edytuj kod
- Cité du Vin - muzeum wina w Bordeaux
Linki zewnętrzne | edytuj kod