Dyskusja Wikipedii:Komitet powitalny


Dyskusja Wikipedii:Komitet powitalny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Pierwsze kroki komitetu powitalnegoedytuj kod

Bardzo dobra inicjatywa panie i panowie - bardzo chętnie przyłączam się. Roo72  01:37, 21 sie 2005 (CEST)

Jak to zobaczyłem to myślałem że to automatyczne powitanie, więc jakieś słówko od siebie by sie przydało... Umieszczenie wszystkich first_time linków (w przypadku 1) jest genialne, ale chyba lepiej zrobić dział w menu.
--Nokturo 12:01, 21 sie 2005 (CEST)

Fajnie :) Bodaj pierwsza inicjatywa, którą (polska) Wikipedia przejęła z Wikinews (też polskiego)... Tyle, że na WN nigdzie tego nie ma spisanego i nie stosujemy specjalnych szablonów :) Bo chyba ważniejsze są słowa napisane przez człowieka od paru linków wklejanych maszynowo :) sblive! 12:15, 21 sie 2005 (CEST)

ja też uważam ze powiatnie indywidalne jest lepsze, ale czasami lepiej wklic wszytkie linki. Inicjatywa jest tylko proba formalizacji i opisu działań ktore na pl.wiki sa juz prowadzone od paru lat (Sam szablon witaj powstal w grudniu 2004). Rumun999 12:30, 21 sie 2005 (CEST) Tylko nikt go nie stosuje :) sblive! 12:31, 21 sie 2005 (CEST) oj - to nie tak - zobacz tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Specjalna:Whatlinkshere/Szablon:Witaj to jest kilkaset linkujacych a nie ma tu strona na ktorych szablon został uzyty metoda {{subst:. Rumun999 12:38, 21 sie 2005 (CEST) No dobra, nie będę już więcej torllizował :) sblive! 13:15, 21 sie 2005 (CEST)

Przydałoby się jeszcze powitanie dla obcojęzecznych, najlepiej w j. angielskim (choć niekoniecznie tylko w tym). Tylko trzeba by przedyskutować, co miałoby być w takim powitaniu. (Najczęściej dotyczyłoby to gości robiących interwiki lub jakieś inne drobne poprawki, którzy nie znają zbyt dobrze polskiego). Przykuta 11:19, 1 wrz 2005 (CEST)

Myślę że niecelowe byłoby tu coś więcej niż np. "Welcome to Polish Wikipedia! Thank you for your contribution." - ktoś kto grzebie u nas, np. wstawiając interwiki, jest już na ogół doświadczonym wikipedystą i nie potrzeba mu wskazówek i linków. Można ew. dodać zdanie po angielsku typu "w razie pytań lub problemów kontaktuj się z wikipedystami mówiącymi po angielsku (i tu np. link do kategorii z użytkownikami z trzeciego stopnia z wieży babel) - analogicznie można dać inne języki. Tylko pytanie - jak zidentyfikować za każdym razem, jaką wersję językową komuś wstawić? Chyba że zrobić jeden szablon z najczęstszymi językami (en, fr, de). Nie wiem czy to zda egzamin docelowo. Selena talk 11:28, 1 wrz 2005 (CEST) Myślę, że jak robia interwiki (tych jest chyba najwięcej ?), to mozna przejrzeć, do jakiej wiki wstawiają linki - wczoraj np. po tsca.bocie leciał gość wstawiając interwiki do norweskiej wiki. Czasami mogą być to też nowi uzytkownicy tam, którzy nie znają jeszcze dobrze mediawiki, a chca cos zrobic konstruktywnego. A tam, poza tym, warto powitać i dać przydatne linki w ich języku [[polski link|tłumaczenie]]. Tu jednak myślałem głównie o metastronach społeczności itp. (ale nie napisałem :) Przykuta 11:49, 1 wrz 2005 (CEST)

Szablon witaj i substedytuj kod

To było poruzane wyżej - tak dla przypomnienia:

Ten szablon został już nie raz "zwandalizowany" (niechcący) przez nowicjuszy którzy chcą go usunąć ze swojej strony. Klikają oni na "Edytuj" na swojej stronie dyskusyjnej, a to powoduje edycję samego szablonu, a nie ich strony. Sugeruję aby wszyscy witający, używali raczej {{subst:Witaj2}} niż samego {{witaj2}}. Roo 05:46, 17 sty 2006 (CET)

Lenistwoedytuj kod

idea witania jest jak najbardziej dobra, tylko wykonanie czesto nie bardzo. Niedawno zostalem powitany poprzez Witaj2, tylko ze witajacemu nie chcialo sie nawet wrzucic wlasnego podpisu po "Pozdrawiam, ", ani poprawic linkow w "Jeżeli masz pytanie - możesz je też zadać na mojej stronie dyskusji. Kliknij tutaj aby dodać nowe pytanie." :\ Mozna zobaczyc w mojej dyskusji... --plokin 16:51, 28 sty 2006 (CET)

Dlatego proponuję do witania szablon {{Witaj3}}, który "wymusza" dodanie czegoś od siebie, ponieważ kończy się formułą "Widzę, że" - no i trzeba jakoś nawiązać do tego, co udało sie dokonać danemu userowi. Ponadto z szablonów jest taki pożytek, że nie trzeba za każdym razem wyszukiwać linków do ważnych stron, z którymi właściwie powinien zapoznać się każdy Wikipedysta. A przy okazji - proponuję szablon Witaj4 dla nowych użytkowników, którzy zaczynają od poprawiania artykułów - błędów, literówek, kategorii itd. Dla tego typu użytkowników przydałby się link do stron z patrolowaniem nowych stron, ostatnich zmian czy NPA. Przykuta 23:53, 22 lut 2006 (CET)

Systematyczne witanieedytuj kod

Bardzo mnie drażni to, że nie ma mechanizmu, który zapewniałby witanie wszystkich dobrych nowych wikipedystów. Może moglibyśmy coś zorganizować w związku z tym. Mnie na przykład przyszło do głowy, aby wprowadzić zaznaczanie, gdzie zostało zakończone ostatnie witanie. Każdy, kto wita poprzez Specjalna:Log/newusers mógłby zaczynać od tego miejsca i potem powitać ileś osób, a gdy mu się znudzi/skończy się newusers, to mógłby wpisać miejsce, gdzie skończył. Co Wy na to? alx D 23:32, 26 lut 2006 (CET)

Chcęedytuj kod

Chcę stać się członkiem komitetu powitlnego. Co muszę zrobić? --Kanion 12:24, 26 mar 2006 (CEST)

No właśnieedytuj kod

No właśnie ja też bym chciał. Co trzeba zrobić lub z kim się skontaktować, żeby stać się członkiem Komitetu?

Maciek17 15:30, 6 maja 2006 (CEST) Moja dyskusja

Wasza organizacja działa świetnie. Dlaczego jescze mnie nikt nie powitał?edytuj kod

--Car Rosyjski 20:37, 8 lis 2006 (CET)

Lepszy witajedytuj kod

Używamy obecnie trzech szablonów, ale wszystkie trzy są strasznie olbrzymie, rozlazłe. Podstawowy Witaj jest niereformowany od miesięcy, chociaż by się przydało. Bardzo ciekawy Witaj jest na commons - z dobrą kolorystyką. Proponowałbym ustalić jaka powinna być zawartość takiego witaja i jak miałoby to być sformatowane.

Co powinno być w witaju?edytuj kod

Wikipedia:Pomoc - które strony jeszcze
Wikipedia:Zasady - WP:NPW, Wikipedia:Prawa autorskie, Wikipedia:Weryfikowalność - które jeszcze?
Wikipedia:Zalecenia edycyjne - czy któreś z konkretnych zalecen także?
Wikipedia:Portal wikipedystów - które jeszcze ze stron społecznościowych?

Jak to należałoby sformatować?edytuj kod

Ustalmy wpierw co ma być, a propozycje układu zamiast wrzucać tutaj zróbmy w brudnopisach i dajmy tutaj linki

Dyskusjaedytuj kod

Utworzylem witajka witajek. Kierujcie sie zasada "Smialo edytuj" :)

Jak się rozwinie przenieśmy wszystko na stronę dyskusji. Przykuta 12:49, 3 lis 2006 (CET)

Chyba już się rozwinęło. Mnie tam odpowiada tego typu szablon jak {{witaj2}} i w zasadzie pozostawiłbym to bez większych zmian - nie wszystko co ładne musi być praktyczne. Jeśli już chcecie stosować nowy typ witajki, to nie może zabraknąć w niej informacji o {{pomocy}}, informacji o podpisywaniu się, o wstawianiu grafik, Wikietykiecie, poradniku autora Wikipedii... - czyli podstawy o których wielu nowoprzybyłych albo zapomina, albo nie ma wogóle pojęcia... MonteChrist... DMC 14:12, 3 lis 2006 (CET)

 • Tak jak MonteChristof, najbardziej odpowiada mi szablon:witaj2 dodałbym tylko cos na temat zakazu gryzienia nowych (en:Wikipedia:Please do not bite the newcomers), plus dodałbym do zasad komitetu witalnego zakaz witania kogo popadnie za same zalogowanie się: na powitanie trzeba zasłużyć edycjami. Mieciu K 14:29, 3 lis 2006 (CET)
Mnie też najbardziej odpowiada {{witaj2}}, choć czasami używam {{witaj3}}. To jest przydatne, jeśli chce się coś userowi dopisać. Możnaby zintegrować i zrobić w szablonie {{#if:{{{1|}}}| jeśli ktoś chciałby coś dodać "od serca". jedyooo TALK 14:51, 3 lis 2006 (CET)

Ok, ok, nad formatem możemy pomyśleć później (np. zrobić z bazowego i witaj3 rediry do witaj2), ale zacznijmy od treści. Pojawiły się nowe, ważne strony meta od czasu, gdy powstały witaje - m.in. Weryfikowalność. W witajach mamy wiele zwrotów grzecznościowych, mało konkretnych treści, poza bazowym witajem, gdzie jest tylko wypis linków. Zacznijmy od tego co powinno być w witaju. Przykuta 15:13, 3 lis 2006 (CET)

To prawda. Powinno się dodać te strony, ale też usunąć kilka starych, niepotrzebnych linków. Długość szablonu może być, poza tym jak napisał Logolego, powinno się dać link do licznika i kilku innych stronek. jedyooo TALK 16:04, 3 lis 2006 (CET)

Najlepiej skasować szablony oprócz (welcome) i stworzyc jeden -{witaj} łącząc szblon witaj2 z 3witaj MichałG 16:19, 3 lis 2006 (CET)

Żadnej kasacji... nie nie i jeszcze raz nie. A co poczniemy z wyszystkimi witajkami które są podstawione. Pozatym akurat może się zdarzyć że którwyś z obacnych "Witajków" jest adekwatny do danego przywitania...? Narazie więc bez kasacji. Szablon preferowany, możemy utworzyć wspólnie - ale zamiast wyżej proponowanych linków do: atlas wikipedystów, wikipedyści według tego a tego - poprostu dać link do Wikipedia:Wikipedyści z opisem by dodał swoje info w damtejsym dziale i poddziałach z menu. MonteChrist... DMC 16:27, 3 lis 2006 (CET)

 • A ja bym zaproponował szablon podobny do tego poleconego przez kolegę Przykutę (ten z Commons), tylko z innymi polami informacyjnymi (tytuły), poukładanymi wg. ważności w jakiś tam sposób ustalonej, np. mogłyby to być "społeczność", "o sobie", "tworzenie artykułów", "głosowania", "Widzę, że..." (jako pole if) itp. Jakich ja szablonów używam? Zwykle Witaj2, chyba, że chcę coś przekazać witanemu wikipedyście, to wtedy oczywiście Witaj3 :) -- Kacper Kangel Aniołek Dyskutuj śmiało! 17:35, 3 lis 2006 (CET)

Mój ideał to linki z {{witaj}} i {{witaj2}} połączone z przyjacielskim tonem {{witaj3}} (chociaż skłaniałbym się ku zmniejszeniu jego familiarności). Roman 92 dyskusja 20:32, 3 lis 2006 (CET)

Obecnie preferuję szablon {{witaj2}}, a jeżeli chodzi o stworzenie czegoś nowego to bym bazował na szablonie z commons - pierw jakieś krótkie zdanie na powitanie, a w tablelkach krótko, treściwie sprawy informacyjne i techniczne. LeinaD dyskusja 23:44, 4 lis 2006 (CET)

Porządkując szablony wypatrzyłem {{SWitaj}} i {{Wikipedysta:Selena von Eichendorf/witaj}}. Może się przydadzą. Yarl read.me 22:33, 11 lis 2006 (CET)

Dobra, po koleiedytuj kod

Jeszcze jedna kwestiaedytuj kod

Szablonami witamy użytkowników, którzy wykonali już jakieś edycje, nie ma sensu wiec podawać im strony Pomoc:Wstęp, gdzie jest informacja o zakładce edytuj - to już znają. Warto by jednak przy okazji akcji (ależ ona prężna :>) zmodyfikować stronę mediawiki, która pojawia się zaraz po zarejestrowaniu i tam dać link do wstępu, a może też inne - byleby się nie dublować w witaju (zakładajmy, że przy rejestracji nikomu się nie będzie chciało od razu wszystkich zapodanych stron czytać). Przykuta 15:28, 28 gru 2006 (CET)

 • Moim zdaniem problem z witajem polega tak naprawdę na braku jednej, stosunkowo zwięzłej strony pomocy z podstawowymi informacjami w pigułce. Początkujący wikipedysta może się bardzo łatwo zgubić w naszym systemie pomocy :( --  EMeczKa dyskusja 23:39, 2 sty 2007 (CET)
  • No, jest portal pomocy, ale może już trzeba byłoby go nieco odkurzyć. Strony pomocy rzeczywiście są już nieco leciwe i wymagałyby aktualizacji. Ja na razie zająłem się stronami dotyczącymi formatowania grafik i tabelkami, ale tych stron troszkę jest. "Spigułkować" się niestety nie da, bo np. trudno byłoby w dwóch zdaniach napisać jak przesłać na commons grafikę i wstawić ją do artykułu. Przykuta 23:56, 2 sty 2007 (CET)

Jeszcze razedytuj kod

Popracujmy jeszcze raz nad jedną wersją: Wikipedia:Komitet powitalny/Lepszy witaj. na razie wrzucam tam linki na surowo, te, które były zasugerowane, by je wstawić. Przykuta 17:24, 16 sty 2007 (CET)

Jak dla mnie wystarczy dodać jeszcze coś o podpisie, parę słów otuchy i będzie dobrze :). Aha, tylko link do brudnopisu ogólnego zamieniłbym na brudnopis "prywatny" --  EMeczKa dyskusja 03:01, 17 sty 2007 (CET) Śmiało modyfikuj strony wystarczy jako kilka słów otuchy? ;) Sama forma powitalna, to już myślę, że każdy chciałby jakoś osobiście ją formułować. Można oczywiście na bazie tego szablonu (jak i innych) zrobić swój własny szablonik na podstronie wikipedysty z własnym zwrotem powitalnym. Ale nie chciałbym już tego narzucać - Cześć, witaj, hejka... Przykuta 13:58, 17 sty 2007 (CET) Dla mnie bomba ;)--  EMeczKa dyskusja 00:25, 18 sty 2007 (CET)

{{Witaj}} już jest w nowej formie - miłego używania ;) Przykuta 06:13, 18 sty 2007 (CET)

Sweet :) Teraz aż miło popatrzeć na takie ciepłe przywitanie ;) Dzięki! Patrol110 dyskusja 21:02, 18 sty 2007 (CET)

Log/newusersedytuj kod

Co się stało z logiem? Znowu wróciła sytuacja gdy wszystkie linki do edycji nowych użytkówników są niebieskie, nawet gdy nic jeszcze nie edytowali :(. A było już tak pięknie... —  EMeczKa dyskusja 11:40, 23 sty 2007 (CET)

Już napisałem do Nuxa - ostatnio się bawił w mediawiki, zapewne coś zepsuł ;) Przykuta 12:51, 23 sty 2007 (CET) No i wygląda, że pożegnaliśmy się z tą funkcją na dobre (skoro to nie Nux). Może warto pomyśleć nad jakimś rozwiązaniem zastępczym? Chociaż ostatecznie skoro radziliśmy sobie do tej pory... ;) —  EMeczKa dyskusja 12:26, 24 sty 2007 (CET) Wale nie na dobre, już wróciło, mam nadzieję, że na dłużej, bo wczoraj w panoramie Andrzej Turski zakończył program słowami: "Zaloguj się" ;) Przykuta 08:26, 29 sty 2007 (CET) Wróciło dość dawno, ale nie chciałem sobie sam odpowiedzieć na pytanie ;). A co do Panoramy... ja niestety zdążyłem tylko na "zaloguj się" :( —  EMeczKa dyskusja 00:07, 30 sty 2007 (CET)

Wikipedia:Komitet_powitalny#O_czym_warto_pami.C4.99ta.C4.87edytuj kod

Cóż, ciekawe, czy ta statystyka uwzględnia kasowanie haseł. Obecnie niemal nie sposób, aby pełne hasło przeszło przez sito "poprawiaczy" - zazwyczaj nic co nie jest oczywiste a jest niedoprawcowane błyskawicznie trafia do śmietnika. Poza tym nagminne są bany dla "wandali", którym to terminem określa się niemal każdą nieudolną edycję. Tacy ludzie nie wrócą. To są skutki delecjonizm. Niedługo zamiast rozwijać Wiki pozostanie tu tylko kilka osób kasujących zawzięcie wpisy zniechęconych i próbujących odreagować użytkowników. Do tego niezrozumiałe kryteria i niekiedy obraźliwe wypowiedzi gdy nowi chcą pisać o tym, co ich interesuje - nie wiedzieć czemu są kasowane różne stowarzyszenia, fundacje, książki, portale internetowe, komiksy - Ci ludzie nie przyłożą ręki do rozwoju wiki, jeśli ktoś zarzuci im spam-reklamę. Nie poprawią żadnego hasła i nie opiszą znanych im innych stowarzyszeń czy książek... proponuje porównać tą listę z listą banów na anonimowych użytkownikach oraz listą "testów" wstawianych na stronę... Od dawna powtarzam, że często bardzo wątpliwe "sprzątanie" haseł nie rekompensuje strat związanych z wolniejszym rozwojem projektu. Boty nie zastąpią twórców tak jak delecjoniści nie zbudują powszechnej encyklopedii.Kwiecień 15:17, 6 lut 2007 (CET)

100 000 loginówedytuj kod

zaraz będzie 100 000 użytkowników - wykombinujmy jakieś fajne przywitanie z tortem dla tego 100 tysięcznego. Przykuta 16:12, 13 lut 2007 (CET)

szablonikedytuj kod

==Witaj w Wikipedii stutysięczny użytkowniku == 
Wstawianie podpisu

Jeszcze jedna ważna sprawa. Na stronach dyskusji, głosowaniach itp. podpisujemy się poprzez wpisanie ~~~~ (czterech tyld) – można w tym celu użyć odpowiedniego przycisku na pasku edycji (patrz ilustracja obok). Po zapisaniu strony pokaże się Twój nick z linkiem i datą.

Witaj, witaj nam stutysięczny użytkowniku, śmiało edytuj strony a to od nas kwiaty dla Ciebie!!!

100 tysięcy edycji życzymy

prośbaedytuj kod

Proszę dodajcie stronę Pomoc:Pytania nowicjuszy do obserwowanych. Przykuta 12:18, 7 mar 2007 (CET)

Szablon:Welcomeedytuj kod

Końcówka jest trochę dziwna, bo najczęściej o userze wiemy, że jest nie polskojęzyczny (anglojęzyczny) po jego babelce, więc już edytował swoją stronę usera i coś jednak o sobie napisał - może go poprosić by np. dopisał się atlasu wikipedystów? Przykuta 19:55, 21 cze 2007 (CEST)

Witajka i projekt opieki nad nowicjuszemedytuj kod

Oto kilka moich spostrzeżeń i konkluzji jako początkującej Wikipedianki z minimalną znajomością mechanizmu działania Wikipedii:

1.Witajka musi być! Na EN-Wiki nie ma, co odebrałam osobiście jako niezbyt kulturalne, pozostawienie Nowego Wikipedysty samemu sobie i niech sobie radzi, a jak sobie nie radzi, to niech "spada". Ale za to mają projekt pomocy indywidualnej Adopt-a-User, co z kolei dobrze o EN-Wiki świadczy.

Hmm, ja dostałem: en:User talk:Lajsikonik, dostałem też i polską witajkę, a nawet dwie. Na Adopt-a-User raczej nie mamy mocy przerobowych, chociaż tego typu opieka tworzy się spontanicznie, napiszę jeszcze o tym w kolejnych punktach. Lajsikonik Dyskusja 12:53, 23 cze 2007 (CEST) Chętnie, bo ta opieka jest ważna. --Hortensja Bukietowa 13:20, 23 cze 2007 (CEST)

2.Witajkę powinno się wysyłać zaraz po zarejestrowaniu się Nowego Wikipedysty, albo najpóźniej w tym samym dniu, nie trzeba czekać na dokonanie pierwszej edycji, argument za - albowiem wiadomości w Witajce są potrzebne do zrobienia w miarę prawidłowej pierwszej edycji.

To można rozwiązać inaczej - w komunikacie mediawiki zaraz po zarejestrowaniu pojawia się strona z informacją o zarejestrowaniu - tam można dodać nieco więcej - w tej chwili dodałem tam info, żeby wejść na stronę Pomoc:Wstęp - od razu weszło tam więcej osób - ale można dać linka np. do czegoś takiego jak WP:ZAK - zasady w pigułce. Kiedyś witaliśmy wszystkich, ale nie miało to żadnego przełożenia na wzrost nowych userów. To nieco dziwne. Ale pomysł wart rozważenia - nowy user nie zna zasad ani zaleceń, więc trudno go karać za to, że ich nie zna, jeśli nie miał możliwości się z nimi zapoznać. Selekcja na starcie nam nie jest potrzebna ("nie udało ci się, to masz pecha"). Są jednak konta zakładane do wandalizmów i byłoby szkoda energii na witanie wszystkich. Może jednak lepsze byłoby informowanie wszystkich z automatu - np. komunikat przed pierwszą edycją, czy coś w tym stylu, a potem powitanie? Przykuta 08:56, 23 cze 2007 (CEST) Można po zarejestrowaniu się Nowego Użytkownika AUTOMATYCZNIE wysyłać Witajkę, żeby trochę dowiedział się jak poruszać się w tej "dżungli" oraz o samej Wikipedii, i że został zauważony. Czy oznaczałoby to, że musimy zrezygnować z podpisu witającego admina (lub innego witającego Wikipedysty) pod tekstem Witajki? Byłoby trochę żal tej odrobiny kontaktu z żywym człowiekiem po drugiej stronie kurtyny. Najpierw komunikat, a potem Witajka, to podwójna ilość pracy oraz trochę "musztarda po obiedzie". A może Witajka działałaby trochę odstraszająco (hej, już mnie zauważyli) i wychowawczo (hej, po co psuć, skoro "oni" pracują jak konie pociągowe i to za darmo) na wandali? Na prawdę Witajkę można wysyłać automatycznie, byleby była możliwość łatwego kontaktowania się w sytuacjach problematycznych. Co o tym sądzisz? --Hortensja Bukietowa 10:32, 23 cze 2007 (CEST) Spora część kont, a w zasadzie większość, jest porzucanych. Zdarzają się też konta założone tylko i wyłącznie do wandalizmów. Wolimy poczekać na pierwszą edycję, zakładamy, owszem, dobrą wolę, ale ja niezbyt widzę sens witania wszystkich którzy konto jedynie założyli. Natomiast poszerzenie komunikatu MediaWiki popieram jak najbardziej. Lajsikonik Dyskusja 12:53, 23 cze 2007 (CEST) W sumie obojętne, czy będzie Witajka, czy poszerzony komunikat MediaWiki, żeby tylko zawierał informacje o tym, jak stawiać pierwsze kroki na Wikipedii i był wysyłany automatycznie natychmiast po zarejestrowaniu się nowego użytkownika. --Hortensja Bukietowa 13:20, 23 cze 2007 (CEST) Co do momentu powitania, to dorzucę swoje trzy grosze - może warto byłoby opracować troszkę inną formę powitania użytkowników, którzy nie są już tacy zupełnie nowi? Nie wiem, jak częste są takie przypadki, ale ja zostałam powitana ponad pięć miesięcy od pierwszej edycji z zarejestrowanego konta, i po ładnych 30-40 edycjach. Przyznam, że na pierwszy rzut oka ucieszyłam się, że może ktoś bardziej zaawansowany ma dla mnie jakieś wskazówki, ale w trakcie lektury poczułam raczej pewną irytację, bo to był obszerny szablon dla nowicjuszy {{Witaj5}}, bez jakiegokolwiek odniesienia do tego co już zrobiłam. A jeśli ktoś na dwóch ekranach tłumaczy mi rzeczy, które - jak mi się wydawało - już w większości wiem, to odbieram to podświadomie raczej jako krytykę, i to niekonstruktywną ("może ci się zdawało że coś już rozumiesz, ale raczej jednak nie, więc siadaj i słuchaj od początku"). Właściwie wystarczyłoby dać w takich sytuacjach troszkę inny wstęp i czytałoby się takie powitanie przyjemniej. Coś w rodzaju "Z pewnym opóźnieniem, lecz serdecznie witamy Cię w projekcie i dziękujemy za dotychczasowy wkład. Jeśli do tej pory tego nie zrobiłeś, to prosimy, zapoznaj się z: ... " :) Cordeliane (dyskusja) 00:30, 17 lut 2009 (CET) To dziwne, bo dyskusja na tej stronie praktycznie wygasła, a dzisiaj wczoraj pomyslałem dokładnie o tym samym. Czyli o stworzeniu skróconej, bardziej "zaawansowanej" witajki. Faktycznie nieraz przydałoby się coś takiego, bo obecna witajka do takich sytuacji się nie nadaje, a jednak pewne rzeczy można przegapić, nawet jeśli się już chwilę edytuje. Pozdrawiam — EMeczKa dyskusja 01:28, 17 lut 2009 (CET)

3.W imieniu Wikipedii nowego Wikipedystę powinien powitać dyżurujący (nie wiem, czy admini dzielą się dyżurami w sieci???) administrator i umieścić swój podpis.

To nie musi być admin, to możesz być ty, do czego zachęcam :) Dyżurów nie ma, ale zawsze ktoś siedzi na OZ i ma wgląd w stronę nowo zarejestrowanych. Przykuta 08:56, 23 cze 2007 (CEST) Good Lord! Zajrzałam na podaną przez Ciebie stronę z Nowymi Użytkownikami - to są astronomiczne ilości! Obawiam się, że automatyczne wysyłanie Witajki to jedyna opcja. --Hortensja Bukietowa 10:36, 23 cze 2007 (CEST) Tu jeszcze jest jedna kwestia, jak wchodzę na new users to mam dwie informacje - kto z nich był powitany/ostrzeżony - jeśli wandalizował - niebieski link do strony dyskusji oraz kto z nich edytował - niebieski link edycje. No i jeszcze niebieski link strona użytkownika - tam zazwyczaj jest trochę informacji, które pozwalają mi odpowiednio dobrać słowa :) Zazwyczaj zaczynam od tego, ze wyszukuje tych, którzy edytowali, a nikt im nic nie pisał w dyskusji, sprawdzam edycje i przy witaniu ewentualnie o czymś dodatkowo informuję. gdyby witajka szła z automatu nie wiedziałbym, kto był personalnie powitany, a kto nie - kto edytuje a czyje konto jest "ślepe" i wtedy trudniej byłoby mi wziąć kogoś w "opiekę" Przykuta 10:51, 23 cze 2007 (CEST) Dyżury, formalizacja, obowiązki, raczej nie sądzę. Są osoby, które przeglądają listę nowych użytkowników i uzupełniają witajki, nie zdarza się by ktoś dokonał 100 edycji a nie został przywitany. Dzieje się tak chyba właśnie dzięki temu, że nie ma obowiązku - taki paradoks. :) Lajsikonik Dyskusja 12:53, 23 cze 2007 (CEST)

4.Osoba witająca mogłaby zarazem być opiekunem (mentorem) Nowego Wikipedysty i ewentualnie obserwować np. przez pierwsze 3-6 miesięcy jego postępy i w wyrozumiały sposób korygować błędy, a tym samym uczyć, wciągać w projekt, wychowywać oraz odpowiadać na pytania i prośby o pomoc w edytowaniu.

Zaznaczę, że istnieją dwa rodzaje Nowych Wikipedystów: młodzi z zapleczem informatycznym, którzy chcą poznać mechanizm działania Wiki od podszewki oraz hym, powiedzmy mniej młodzi bez zaplecza informatycznego, którzy chcą, żeby ktoś zrobił za nich trudną robotę, ponad ich możliwości komputerowe np. tabelkę, linki, grafikę, wzór matematyczny, bo nie mają ani czasu, ani chęci, ani podstaw naukowych do opanowania tego typu czynności, zaś wzór czy grafika są niezbędne do stworzenia artykułu na wysokim poziomie, o co przecież chodzi w projekcie Wikipedii. Przykuta Hmm.. mem mentoringu wraca raz po raz, i idea ta może być realizowana w bardzo wąskim zakresie, jednak klasyczny mentoring jest sprzeczny z duchem i realiami wiki. Kulturze wiki bliżej do kultury pierwotnej niż hierarchiczno-korporacyjnej; jeśli masz problem, możesz zapytać dowolnego "starszego" (lub "niestarszego" :) ) użytkownika - czyli członka społeczności. Efektywniejzym rozdziałem środków jest: każdy pilnuje swoich haseł i swojego zakresu czasowego, i poprawia i uczy gdzie tylko może. Oczywiście, natrafiamy tutaj na problem (nie wszyscy potrafią, chcą) - ale jeśli przy tak oszczędnym gospodarowaniu brakuje ludzi - to co dopiero będzie przy podziale uczeń-mentor? Co więcej, osobiste mentorowanie innym osobom zajmowałoby ogromną ilość czasu. Dalej, co byłoby w przypadkach, gdyby rzeczony mentor z przyczyn obiektywnych czasu nie miał? Gwarancji bytności na wiki nikt nie da; to nie jest praca zawodowa (a nawet tam bym na to nie liczył). aegis maelstrom δ 09:21, 23 cze 2007 (CEST) Bycie opiekunem nie byłoby obowiązkowe - tylko dla tych, co by chcieli. Nie zasada. Opiekun mógłby napisac nowemu userowi, że teraz go nie będzie i by z pytaniami zwracał się np. do adminów - tego a tego, którzy zajmują się akurat tym a tym - to zresztą miałem także na celu prosząc adminów, by uzupełniali tabelkę na stronie WP:A --Przykuta 10:24, 23 cze 2007 (CEST) Jak już pisałem, to również dzieje się niejako spontanicznie. Każdy doświadczony wikipedysta ma swoje poletko, które jest mu bliskie. Gdy widzi, że ktoś nowy zaczyna je również uprawiać, siłą rzeczy pomoże, naprowadzi, poprawi błędy i poinformuje jak ich uniknąć. W trosce o jakość plonów z owego poletka, ale nie wyklucza to życzliwości, przeciwnie, w miłej atmosferze lepiej się pracuje i plony są większe. Z dyżuru na OZ mógłbym natomiast trafić na kogoś edytującego artykuły o pokemonach, wyższej matematyce czy zaawansowanych procesach metalurgicznych, mógłbym nie być w stanie pomóc takiej osobie, epoka Renesansu już dawno minęła. Lajsikonik Dyskusja 12:53, 23 cze 2007 (CEST) No, tak, ale tylko w przypadku kilkunastu nielicznych "opiekunów" takich jak ty Lajsikoniku. A strona z takimi zaleceniami wynikającymi z praktyki "opiekuna" byłaby przydatna. Ty wychowałeś wielu użytkowników... podziel się wiedzą ;) Przykuta 13:06, 23 cze 2007 (CEST)

5.Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby inni chętni i doświadczeni Wikipedyści oraz koniecznie kandydaci na Administratorów przejęli na siebie obowiązek wysyłania Witajki i "adoptowania" Nowych Wikipedystów. Admini będą mogli zająć się trudniejszymi sprawami i unikną burn out.

Jako obowiązku tego nie możemy narzucić, ale z chęcią będę popierał działania w tym kierunku, jakem jest wikiem. Przykuta 08:56, 23 cze 2007 (CEST) Jak wyżej, dodam też, że opieka nad nowymi i stosunek do nich to czynniki mające duży wpływ na głosowanie nad przyznaniem uprawnień. Lajsikonik Dyskusja 12:53, 23 cze 2007 (CEST)

6.W Witajce muszą znajdować się w skondensowanej formie najważniejsze linki: co i gdzie znaleźć oraz dlaczego tak, a nie inaczej. Nowy Wikipedysta i tak ma problemy w poruszaniu się w dżungli zwanej Wikipedią. Dotychczasowe zestawienia linków są dobre:

A) Pierwsze kroki B) Zasady i zalecenia C) Przyłącz do nas

7.Witajka musi być napisana w formie neutralnej i przyjaznej, co nie oznacza, że musi trącić myszką, ale nie powinna być na kompletnym luzie, a więc Hejka! moim zdaniem niestety odpada, raczej nie spodoba się poważnej osobie 50+, która chce pisać na poważne tematy, zaraz pomyśli że trafiła pod zły adres o przynajmniej kilkadziesiąt lat, tfu! numerów.

Dlatego w szablonie {{Witaj}} usunąłem zwrot powitalny z prośbą, aby każdy, kto wita ten zwrot dodawał przed szablonem. Czasem, jak ktoś już zrobił stronę usera, to widać czy jest to osoba młoda, czy nie (po znajdujących się tam niekiedy informacjach). Przykuta 08:56, 23 cze 2007 (CEST) Słusznie, to trzeba "customizować". Dodam jednak, że gdyby witacz miał być rozsyłany z automatu, musi być bardziej formalny, mniej przyjazny. Na więcej sobie mogę pozwolić witając np. nowego maniaka rowerów, mniej, osobę tropiącą spiski Gazety Wyborczej :]. jeszcze mniej - ordynarnego wandala. W przypadku braku info równamy do urzędowości komunikatu. aegis maelstrom δ 09:21, 23 cze 2007 (CEST) Nowa forma Witajki jest rzeczywiście bardzo przyjazna, może nawet trochę zbyt koleżeńska, tym bardziej, że realia są często inne. --Hortensja Bukietowa 11:26, 23 cze 2007 (CEST)

8.Szczególnie z myślą o nowicjuszach, ale także wszystkich mniej technicznych powinna istnieć "Gorąca linia pomocy" podczas edytowania na wzór "Zgłoś błąd". Dyżurujący administrator mógłby udzielać w trybie w miarę natychmiastowym (w zależności od natłoku pracy) odpowiedzi na konkretne pytania lub przekierowywać do speców od np.grafik. Na pierwszy rzut oka admin się przerazi, ale w sumie w ten sposób (Nowy) Wikipedysta zwraca mu uwagę gdzie tkwią w artykule niedociągnięcia, które należy poprawić. W EN-Wiki są osoby zajmujące się jedynie "sprzątaniem Wikipedii" czyli poprawianiem linków, etc. bez uprawnień administratorskich, to dobra praca dla kandydatów na adminów, chociaż myślę, że wielu zrezygnuje z kandydowania jak zobaczy, ile czeka na nich obowiązków zanim dostaną flagę.

Jest coś takiego - szablon {{pomocy}} - jest w witajce. Może zmienić nazwę linku na Gorąca linia pomocy? Wymyślił go (na bazie en wiki chyba) Monte Christof, ale na razie jeszcze jest mało popularny. Kiedyś w witajce był bardziej wyeksponowany, ale tez nowi userzy z niego nie korzystali. Teraz jest komunikat {{pomocy}} - wejdź na stronę szablonu i zobacz jak go użyć - może należałoby go jakoś zmienić. Przykuta 08:56, 23 cze 2007 (CEST) Tutaj potrzebaby usprawnień w samych mechaniźmie MediaWiki. Przydałby się specjalny czerwony guziczek, który wysyłałby komunikat live, pokazujący się na OZ lub IRCu (najlepiej obu) w rodzaju ''Użytkownik [[User:Xyz|Xyz]] prosi o pomoc. Strona [[Warszawa]]. [[Dyskusja wikipedysty:Xyz]]. (data)''. Oczywiście, potrzebne jest też zabezpieczenie przed nadużywaniem guziczka - np. możliwość korzystania raz na jakiś (krótki) czas. aegis maelstrom δ 09:22, 23 cze 2007 (CEST) To dobry pomysł. Czy istnieje techniczna możliwość utworzenia "czerwonego guziczka", który poazywałby się tylko użytkownikom o liczbie edycji < 1000, a potem już nie? Trzeba by spytać techników od MediaWiki. Lajsikonik Dyskusja 12:53, 23 cze 2007 (CEST)

9.Dla obcojęzycznych można umieścić u góry Witajki przycisk z napisem po angielsku treści "Wersja angielska-kliknij tutaj" i zamieścić uproszczoną i nieco dopasowaną wersję Witajki. W ten sposób rozwiązuje się problem obcego języka i obecności lub nieobecności "babelka".

Świetny pomysł. Na Commons są linki do kilku wersji językowych. Przykuta 08:56, 23 cze 2007 (CEST) Popieram. aegis maelstrom δ 09:22, 23 cze 2007 (CEST) Jest też projekt rosyjskiej witajki, widziałem u Bocianskiego. Lajsikonik Dyskusja 12:53, 23 cze 2007 (CEST)

10. Język w Witajce mógłby być łatwiej zrozumiały np. "Kliknij na napis Brudnopis, a automatycznie wejdziesz na stronę z Twoim własnym brudnopisem". Aha, indywidualny brudnopis musi być!!! Na EN-Wiki go nie ma, co jest bardzo niezręczne.

Teraz jest Brudnopis – na tej stronie można wykonywać testowe edycje, może zmienić na Brudnopis – kliknij tutaj, aby wykonywać testowe edycje ? Przykuta 08:56, 23 cze 2007 (CEST)

Dla tych, którzy jeszcze nie usnęli - pozdrowienia. --Hortensja Bukietowa 18:17, 22 cze 2007 (CEST)

Dzięki i poproszę o utworzenie zarysu strony Zaopiekuj się użytkownikiem - może być w brudnopisie :) Przykuta 08:56, 23 cze 2007 (CEST)

Moje trzy grosze w poszczególnych punktach. Pozdrawiam, aegis maelstrom δ 09:22, 23 cze 2007 (CEST)

Moje również. Razem już 9 groszy. ;) Pozdrawiam Lajsikonik Dyskusja 12:53, 23 cze 2007 (CEST)

Log i Mentoringedytuj kod

Przydałby się lepszy log nowych - z większą ilością informacji:

 • ile edycji i w jakiej przestrzeni nazw
 • czy ma już {{witaj}}-kę
 • itp.
Program mentorski na niemieckiej WP ~ Program mentorski na angielskiej WP ~ Program mentorski na angielskiej WP ~ Program mentorski na hiszpańskiej WP ~ Program mentorski na portugalskiej WP

Mentoring (ewentualne polskie nazwy "Przewodnicy"/"Opiekunowe"; "System opieki")

 • jak zorganizować ?
  • szablony
  • osobna strona
 • jak oferować ?
 • jaką pomoc możemy zaoferować (zareklamować)
  • edytowanie
  • pomoc techniczna
  • wyjaśnienia społecznościowe, pomoc w rozwiązywaniu konfliktów
 • przydała by się statystyka (ilu uzyskało pomoc)

Kpjas 21:34, 26 wrz 2007 (CEST)

po przemysleniu jestem za utworzenim strony Pomoc:Przewodnicy - pytanie jest jednak o to, czy każdy tam się może zapisć? A może to nowicjusze powinni wpisywac na tę stronę opiekunów? Tak czy siak warto byłoby nieco zmieniony szablon utowrzyć z linkiem do tej strony i do kanału IRC dla newbies. Nie wymagania wobec Przewodników powinny być, jakaś ilość edycji, staż i bezkonfliktowość Zestaw szablonów i odpowiednie strony powinny być np na ang. mają oddzielone stront dla ludzi szukających mentora i chcących być mentorami Jak widze pomoc - witając dodac do obserwowanych - bedzie widac, czy ktoś komuś nie podpadł. Na swojej stronie usera dodać nicki i przeglądać jak im idzie - w razie czego oczywiście pomóc. Pomoc - jak podałeś, także z wyszukiwaniem stron pomocy - jest ich sporo. Warto zaznaczyć że szablon to tylko zbiór nicków a nie coś, co ma służyć do witania. Na początek przeczyszczę listę witających i zaproponuję wzięcie udziału w tej inicjatywie. Przykuta 22:34, 26 wrz 2007 (CEST) OK od czegoś trzeba zacząć Kpjas 10:35, 27 wrz 2007 (CEST)

{{Witaj4}}edytuj kod

Zrobilem nowa witajke, glownie na swoje porzeby ale informuje odpowiedni projekt. W zalozeniu ma byc 'nieprzymilna', zwiezla, podajaca to co najwazniejsze, informujaca o konsekwencjach i lekko humorystyczna. Taka witajka z testem w jednym. Pozdrawiam, Spike78 RSVP? 15:01, 11 sty 2008 (CET)

Szablon witaj3edytuj kod

Mała zmiana w stosowaniu {{witaj3}}:
{{witaj3|twój nick|to, co będzie po widzę, że...}}
To tylko lekkie poprawienie estetyki, ale moim zdaniem teraz wygląda dużo ładniej :)
EXine (dyskusja) 17:23, 16 sty 2008 (CET)

Nowy szablonikedytuj kod

Na razie prywatny {{Wikipedysta:Kkaktus/Witaj}} ale proponowałbym go znacjonalizować pod właściwą przestrzeń nazw :) Przykuta (dyskusja) 00:24, 23 sty 2008 (CET)

Nie ma co się zastanawiać - przeniosłem pod {{Witaj5}}. Uważam ten szablon, jak i pomysł Spike'a za wiele lepsze niż obecnie stosowany Witaj. Przede wszystkim nie ma zalewania linkami oraz rzeczy już nieaktualnych. Czy ktoś korzysta z tego szablonu "Pomocy"? rdrozd (dysk.) 15:43, 4 lut 2008 (CET) Tam jednak parę linków się powtarza - do śmiałego modyfikowania stron, zasad i poradnika, choć to może wcale nie tak źle. jedna uwaga - teraz do mojej strony dyskusji kieruje do kkatusa :) Przykuta (dyskusja) 16:15, 4 lut 2008 (CET)

Pytankoedytuj kod

Czy do komitetu może dopisać się każdy? Gęba09 (dyskusja) 21:08, 10 lut 2008 (CET)

Jasne, najlepiej warto mieć doświadczenie, aby nie skompromitować się jeśli nowicjusz Ciebie o coś zapyta :) Ale nie ma ograniczeń. Kkaktus 21:26, 10 lut 2008 (CET)skasowane=Kkaktus 21:26, 10 lut 2008 (CET)| Zapisze się gdzieś w okolicach Marca, musze jeszcze zdobyć trochę doświadczeń Gęba09 (dyskusja) 16:07, 11 lut 2008 (CET)

Co trzeba zrobić?edytuj kod

Co trzeba zrobić aby należeć do komitetu powitalnego? Na razie przywitałem 2 użykowników" Slavonie i Regissę Pozdrawiam Ozi64 (dyskusja) 13:18, 21 maj 2008 (CEST)

wpisać się i witać :) Przed witaniem sprawdzamy wkład użytkownika, czy czasem nie udzielić porady itd. reszta na stronie. Przykuta (dyskusja) 14:01, 21 maj 2008 (CEST)

Userboks Komitet powitalnyedytuj kod

Wikipedysta:Marek110s/userboksy/komitet powitalny

Każdy kto jest członkiem komitety powitalnego może wstawić sobie ten userboks do Wieży Różności.--Marek110s SMS 15:59, 10 lis 2008 (CET)

Ruch witania redaktorówedytuj kod

Od 17 listopada w Wikipedii pojawiły się WP:Wersje przejrzane, dzięki czemu setki wikipedystów stały się redaktorami mogącymi zatwierdzać artykuły jako wolne od wandalizmów. Niewykluczone, że mimo wcześniejszych dyskusji i akcji informacyjnej co i jak robić, do części to mogło nie dotrzeć, bo np. mieli roczny urlop, nie czytają TO itd. Warto więc przygotować szablon {{Witaj redaktorze}}, który mógłby być wstawiany botem (aktywni użytkownicy bota się nie powinni przestraszyć :) na ich strony dyskusji zaraz po otrzymaniu uprawnień. Nie wszyscy muszą chcieć mieć flagę redaktora, więc tekst witajki nie powinien być ani nachalny, ani restrykcyjny (jeśli ktoś przyklepał nieświadomie wandalizm). Zanim go napiszemy - najpierw propozycję - co do formy i treści - poniżej. Przykuta (dyskusja) 10:57, 25 lis 2008 (CET)

Co ma być w treściedytuj kod

 • Gdzie/Do kogo się zgłosić po więcej informacji, jeśli się nie wszystko zrozumiało (napiszmy tekst zrozumiale, ale niech i taka opcja będzie - najwyżej, gdy się będą problemy powtarzać, tekst się zmodyfikuje) Przykuta (dyskusja) 10:57, 25 lis 2008 (CET)
 • Aby nowi redaktorzy zaczęli od sprawdzania swoich własnych haseł - czy są już oznaczone itp. PMG (dyskusja) 17:01, 25 lis 2008 (CET)
 • Aby redaktorzy przywiązali uwagę do weryfikowania haseł po raz pierwszy oraz haseł dawno nie sprawdzanych. Wojciech Pędzich Dyskusja 09:54, 4 gru 2008 (CET)
 • Na wzór PMG, ale oznaczać sukcesywnie strony we własnych obserwowanych (wszak nie wszystkie są naszego autorstwa). Patrol110 dyskusja 10:28, 4 gru 2008 (CET)
 • Proponował bym zrobić krótkie FAQ dotyczące oznaczanie wersji przejrzanych. Też bym wstawił krótki tekst o tym że przy okazji przeglądania artykułów czyścić kod, tak aby było wszystko bardziej elegancko :P Przemek (dyskusja, e-mail) 20:36, 4 gru 2008 (CET)

Potrzebne linkiedytuj kod

tu wrzucamy linki, jakie miałyby się znaleźć w szablonie

MSZ bez patroli, OZ i NS. Wystarczą linki związane bezpośrednio z wersjami przejrzanymi. Szczególnie trzeba zwracać uwagę na częste odwiedzanie zdezaktualizowanych przejrzanych stron, bo ich liczba już teraz cały czas rośnie — EMeczKa dyskusja 15:38, 5 gru 2008 (CET) Popieram EMeczkę. Niedługo będzie ponad kilkaset zmian czekujących na przejrzenie. --Marek110s SMS 16:26, 5 gru 2008 (CET) Testowa Wiki do testowania wersji przejrzanych. Proponuje dodać ten link i napisać że "Jeśli chcesz sprawdzić mechanizm działania Wersji przejrzanych wejdź na tą stronę". --Marek110s SMS 16:38, 5 gru 2008 (CET) Za dużo linków. Wszystko, co edytor/redaktor powinien wiedzieć, powinno być na jednej stronie, nie na czterech. Sam opis oznaczania jest niejasny, postaram się coś zaproponować. A tak w ogóle, to powinniśmy przedyskutować terminologię flagged revisions, moim zdaniem obecna terminologia oryginalna nie ułatwia zorientowania się w tym, o co chodzi (nie jest to wina naszego tłumaczenia)...  « Saper // @dyskusja »  19:01, 4 sty 2009 (CET)

Tekst witajkiedytuj kod

Na dole będzie widoczny tekst szablonu

Szablon:Witaj redaktorze -> tu wprowadzamy zmiany

Witaj w gronie wikipedystów z uprawnieniami redaktora!edytuj kod

Wraz z wprowadzeniem do Wikipedii wersji przejrzanych wszystkie edycje dokonywane przez początkujących i niezalogowanych użytkowników muszą zostać oznaczone jako przejrzane przez wikipedystę z uprawnieniami redaktora – takiego jak Ty

W skrócie: jako przejrzany oznacza się artykuł wolny od wandalizmów. Oznacza to, że artykuł nie musi zostać sprawdzony pod kątem merytorycznym (jednak przy zmianach nasuwających poważne wątpliwości co do ich rzetelności zalecana jest ostrożność w zatwierdzaniu). Celem wersji przejrzanych jest jedynie wychwycenie oczywistych nieprawidłowości, ale warto poprawić drobne uchybienia (np. literówki), jeśli się je zauważy.

Przycisk oznaczania

Pamiętaj, aby szczególnie uważnie przeglądać artykuły zatwierdzane po raz pierwszy (tzn. w prawym górnym rogu widnieje komunikat: „ Brak wersji przejrzanej”). Najlepiej zacząć od stron, które sam utworzyłeś lub masz w obserwowanych (kliknij, by zobaczyć pełną listę stron, które obserwujesz).

Sprawdzenie artykułu, który ma już wersję przejrzaną, polega najczęściej na porównaniu z nią ostatnio wprowadzonych zmian (tzw. diff). Zobacz też, jak patrolujemy ostatnie zmiany.

Jak oznaczać artykuły?

Na końcu każdej strony z włączonym mechanizmem wersji przejrzanych oraz na stronie porównywania wersji znajdują się przyciski „Brak wandalizmu – oznacz jako przejrzaną”. Aby oznaczyć wersję, należy kliknąć lub użyć skrótu klawiszowego Alt+⇧ Shift+S. Jeżeli chcesz usunąć zatwierdzenie, musisz kliknąć „Wycofaj oznaczenie jako przejrzana”.

Cofanie zmian

Wraz z uprawnieniami redaktora uzyskałeś także możliwość szybszego cofania zmian. Oznacza to, że w przypadku ewidentnych wandalizmów możesz użyć przycisku „cofnij” (zamiast „anuluj edycję”), którego naciśnięcie powoduje natychmiastowe wycofanie edycji, bez konieczności wypełniania opisu zmian.

Jeżeli chcesz przedyskutować jakieś kwestie związane z oznaczaniem, które nie zostały przedstawione na stronie Wikipedia:Wersje przejrzane, załóż wątek w kawiarence.

Uprawnieniaedytuj kod

Czy ktoś może mi powiedzieć, czy są potrzebne uprawnienia do komitetu powitalnego? Ananas96 (dyskusja) 09:43, 23 mar 2009 (CET)

Tak, trzeba być zalogowanym, aby witana osoba wiedziała kogo prosić o pomoc. Przykuta (dyskusja) 15:02, 23 mar 2009 (CET) Dzięki za informacje!Ananas96 (dyskusja) 15:53, 23 mar 2009 (CET)

Witanie bardziej osobisteedytuj kod

Proponuję wprowadzić zasadę, że witający powinien (nie chcę użyć słowa musi) zapoznać się z wkładem witanego. Uzasadnienie: Często zdarza się, że nowicjusz pracowicie pisze coś, a później okazuje się, że dwie strony pisania trzeba ekować, bo to OR lub nieency. Tymczasem witający wstawił witajkę i cześć. Gdyby zerknął i dopisał dwa zdania (nie gryząc nowicjusza) mógłby oszczędzić mu/jej pracy, rozczarowania i rozgoryczenia. A zobaczywszy "profesjonalne" edycje, może zaproponować dołączenie do projektu odpowiedniego. Ciacho5 (dyskusja) 13:13, 7 kwi 2009 (CEST)

100% poparcia. Kiedyś nawet myślałem, czy by nie zrobić witajki dla osób, które włączają się w akcję witania z informacjami na co zwracać uwagę. Najlepiej też pomóc, gdy ktoś się z czymś siłuje, wskazać wikiprojekty, jeśli edytuje hasła z jakiejś dziedziny, konkretne zalecenia czy strony pomocy. Przykuta (dyskusja) 13:46, 7 kwi 2009 (CEST) Film o nieschematycznym witaniu z GDJ. Produkuje się Viatoro :) Przykuta (dyskusja) 08:19, 18 wrz 2009 (CEST)

Likwidacja Komitetu Powitalnego i automatyczny szablon powitalnyedytuj kod

W kawiarence założyłem nowy wątek: Wikipedia:Kawiarenka/Propozycje#Likwidacja Komitetu Powitalnego i automatyczny szablon powitalny. Pozdrawiam, rdrozd (dysk.) 17:21, 4 paź 2009 (CEST)

Odpowiedź w dyskusjiedytuj kod

Witam! Zauważyłem nie po raz pierwszy takie zjawisko, że osoba, do której skierowane jest powitanie, lub też jakaś wiadomość bezpośrednio po nim, odpowiada na własnej stronie dyskusji. Myślę, że należałoby jakoś temu zaradzić i wyróżnić stosowną uwagę na ten temat w powitaniu. Jak sądzą pozostali? TR (dyskusja) 22:42, 25 sty 2010 (CET)

W szablonie Witam cię zawarty jest link prowadzący od razu do edycji strony dyskusji witającego. Co do innych wiadomości skierowanych do nowicjuszy, to osobiście dodaję ich strony do obserwowanych i jeśli odpowiedzą w swojej dyskusji, to im piszę, że zwyczajowo robimy inaczej. Viatoro (dyskusja) 00:34, 26 sty 2010 (CET) Ja zwykle korzystam z witaj4 i tam jest pod tym względem słabiej. Też zawsze dodaję do obserwowanych i bardzo często pojawia się wspomniany przeze mnie problem. Może uzupełnić pozostałe szablony o wzmiankę o stronie dyskusji witającego? TR (dyskusja) 13:37, 26 sty 2010 (CET)

powitanie po niemiecku.edytuj kod

Jak zauważyłem,nie ma powitania po niemiecku chociaż bardzo dużo jest wikipedystów z niemieckojęzycznej wikipedii zachodzących na nasze strony,może byśmy się wzieli za to.Co wy na to i oczywiście proszę o współpracę.Dajcie mi znać na mojej stronie dyskusji.pozdrowienia.--J.Dygas (dyskusja) 22:16, 25 paź 2011 (CEST)

Nie widzę od pół roku żadnbego oddźwięku.Co to ma znaczyć.Zajmijcie się trochę projektem.Pozdrawiam.--J.Dygas (dyskusja) 20:53, 4 sie 2012 (CEST)

Nie jestem z komitetu, ale zwrócę uwagę na dwie sprawy. Po pierwsze witający po niemiecku powinni znać dobrze niemiecki, bo bez sensu byłoby witać w języku Goethego, by potem bać się, że powitany odpisze tak samo. Więc grono zainteresowanych od razu z tego powodu jest dziesiątkowane. Po drugie zawołanie "może byśmy się wzięli" daje efekt tylko wtedy, gdy wołający wprowadza słowa w czyn. Inaczej można to rozumieć tylko tak: "może byśmy się wzięli i zrobilibyście", co z reguły nie daje żadnego efektu. Kenraiz (dyskusja) 21:12, 4 sie 2012 (CEST)

Uczestnictwoedytuj kod

Komitet powitalny, a gdzie znaleźć uczestników?--Basshuntersw (dyskusja) 23:57, 1 sie 2013 (CEST)

Tutaj. TR (dyskusja) 23:39, 2 sie 2013 (CEST)
Na podstawie artykułu: "Dyskusja Wikipedii:Komitet powitalny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy