Dyskusja wikipedysty:Ananachowicz


Dyskusja wikipedysty:Ananachowicz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Witaj!

W imieniu Komitetu powitalnego przypadł mi zaszczyt powitania Ciebie na stronach polskojęzycznej Wikipedii. Cieszę się, że ten projekt wzbudził Twoje zainteresowanie i mam nadzieję, że zostaniesz tutaj z nami na dłużej :)
Przed rozpoczęciem edycji poświęć kilka chwil na zapoznanie się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w naszej społeczności.

Kilka przydatnych linków Jak edytować?

Nie krępuj się edytować stron! Na Wikipedii trzymamy się zasady śmiałego edytowania – nie musisz pytać nikogo o zgodę na edycje!

Nie bój się też, że cokolwiek zepsujesz. Jeśli nawet popełnisz jakikolwiek błąd, poprawna wersja artykułu może zostać natychmiast odtworzona! Zachęcam do zapoznania się z informacjami dla nowicjuszy.

Jeśli czegoś nie wiesz, nie krępuj się pytać innych. Po prostu wpisz tutaj {{Pomocy|Za kreską wpisz pytanie}}, a niedługo potem powinieneś poznać odpowiedź na dręczący Ciebie problem :)

Możesz wejść również na kanał IRC – po prostu kliknij tutaj.

W poradniku autora Wikipedii znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji na temat edytowania i formatowania tekstu. A pod tym linkiem dowiesz się, jak edytować... i przeżyć :)

Pamiętaj o zasadach!

Przed rozpoczęciem edytowania poświęć trochę czasu na zapoznanie się z zasadami polskiej Wikipedii. Pozwoli to na uniknięcie rozczarowań wynikających z usunięcia Twoich wpisów lub wręcz zablokowania Ci możliwości edycji artykułów. Najważniejsze z nich to:

 • Czym Wikipedia nie jest Wikipedia to encyklopedia – nie słownik, forum dyskusyjne, miejsce do prezentacji własnych poglądów ani prospekt reklamowy;
 • Neutralny punkt widzenia Przedstawiaj bezstronnie wszystkie możliwe punkty widzenia, bez wskazywania słuszności żadnego z nich;
 • Prawa autorskie Nie kopiuj tekstów z innych publikacji lub stron internetowych, nie umieszczaj grafik objętych prawami autorskimi;
 • Weryfikowalność Każdy Twój wpis do artykułu musi być poparty wiarygodnym źródłem;
 • Unikaj wyrażeń zwodniczych Unikaj nieprecyzyjnych wyrażeń typu "niektórzy ludzie mówią" czy "badania dowodzą, że" bez podania konkretnych źródeł;
 • Unikaj próżnych wyrażeń Zamiast mówić czytelnikowi, że coś jest ważne, piękne, głębokie, klasyczne, unikalne – użyj faktów, by to pokazać.
 • Nie przedstawiamy twórczości własnej Wszystkie wpisy powinny opierać się na cytowaniu źródeł, a nie na własnych przemyśleniach;
 • Wstawianie linków zewnętrznych Linki zewnętrzne muszą być bezpośrednio związane z artykułem, oraz go znacząco poszerzać.
Parę słów na zakończenie :)

Kilka rad na koniec. Na stronach dyskusji i w głosowaniach (ale nie w artykułach) podpisujemy się poprzez wpisanie ~~~~ (czterech tyld). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój nick z linkiem i datą. Pamiętaj też: chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji, bowiem wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mogła Ci odpowiedzieć.

Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości, to z chęcią Ci pomogę – w tym celu wpisz się na mojej stronie dyskusji. Zawsze chętnie służę pomocą :)

Życzę owocnych edycji i... śmiało edytuj strony!


Dziękujemy za Twój wkład w Wikipedię. W przyszłości prosimy o używanie przycisku Pokaż podgląd przed zapisaniem ostatecznej wersji artykułu. Pomaga to odnaleźć ewentualne błędy, a w konsekwencji uniknąć wielu niepotrzebnych edycji. Mniejsza liczba zmian czyni ostatnie zmiany, obserwowane oraz historię artykułu bardziej przejrzystymi.

Kggucwa (dyskusja) 22:29, 26 mar 2009 (CET)

Fotografia pogrzebowaedytuj kod

Witaj! Twoja edycja nowego artykułu powiodła się, jednak w obecnej postaci nie spełnia on wymagań artykułu encyklopedycznego. Przeczytaj, jak stworzyć poprawnie nowy artykuł oraz zapoznaj się z zasadami encyklopedyczności. Jeżeli chcesz, aby artykuł miał swe miejsce w Wikipedii, opisz go szerzej i podaj źródła.Masur juhu? 23:39, 30 kwi 2009 (CEST)

Przeniosłem hasło do Twojego brudnopisu. Być może zamiast tego powinno postać hasło o samej postaci fotografa, nie wiem czy to w ogóle mieści się do encyklpedii. Zapoznaj się proszę z podanymi wyżej linkami do zasad Wikipedii.  « Saper // @dyskusja »  00:33, 1 maj 2009 (CEST)

Wpisane przez Ciebie treści zostały skopiowane ze źródeł, których warunki użycia są sprzeczne z licencją, na której udostępniana jest treść Wikipedii (Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0). W związku z tym Twój wkład musieliśmy usunąć. Nie edytuj Wikipedii z naruszeniem praw autorskich („NPA”) osób trzecich, gdyż narażasz w ten sposób siebie i Wikipedię na kłopoty prawne.

Jeżeli posiadasz prawa autorskie do tej treści lub masz zgodę na jej publikację w Wikipedii, to powiadom mnie na mojej stronie dyskusji i zastosuj procedurę opisaną tutaj. W przeciwnym razie możesz wysłać do posiadacza tych praw prośbę o zezwolenie na wykorzystanie jego twórczości (możesz skorzystać z gotowych szablonów znajdujących się tutaj). Skopiowane teksty można zamieścić w Wikipedii dopiero po uzyskaniu takiej zgody.

Jeśli nie chcesz pytać o zezwolenie na wykorzystanie cudzej twórczości, przeredaguj tekst własnymi słowami. Zobacz przy tym jak unikać podejrzeń o NPA. Dziękuję.

Skopiowałeś tekst z http://www.autoportret.pl/_files/artykuly/3ef6f2418190a8b870ae5aa9a3552f59.pdf Staszek99 (dyskusja) 00:41, 25 maj 2009 (CEST)

Muzeum Pochówkuedytuj kod

Witam. Hasło jest i tak w brudnopisie Wikipedysta:Ananachowicz/brudnopis. W obecnej formie nie nadaje się do umieszczenia w przestrzeni głównej. Wszelkie informacje o formatowaniu, kategoryzacji, uźródławianiu, unikaniu "łasic", itp. znajdują się w wyżej wskazanych linkach. Ponadto wątpliwości są, czy nie jest to przepisane dosłownie (lub z kosmetycznymi zmianami) z podanego źródła. Elfhelm (dyskusja) 18:29, 25 maj 2009 (CEST)

Dlaczego Twoje teksty są usuwaneedytuj kod

Droga Wikipedystko Ananachowicz!

Jak wnoszę, dopiero rozpoczynasz swoją zabawę z Wikipedią. Musisz pamiętać, że nie umieszczamy w Wikipedii napisanych przez siebie luźnych notatek na jakiś temat, jak również nie kopiujemy cudzych tekstów - patrz uwagi kolegi Staszka wyżej. Dlaczego? Inaczej Wikipedia byłaby jednym wielkim, nie do ogarnięcia śmietnikiem. Otóż nie skasowałem "terminu" Fotografia pogrzebowa tylko usunąłem bardzo nieudolnie napisaną notatkę, traktującą luźno o przygodach pewnego praktyka z Wiednia. Temat - jako zjawisko historyczne, w zestawieniu np. z historią portretu trumiennego czy maski pośmiertnej może być interesujące. Polecam obejrzeć artykuły takie jak Sztuka sepulkralna czy Ars moriendi i przejrzenie Kategorii:Sztuka sepulkralna.

Niestety, pisanie artykułu (nawet krótkiego) wymaga sporo pracy, potrzebne są

 • dobry styl i język
 • udokumentowane źródła
 • nie można pisać "z głowy"
 • nie można pisać tego co nam się wydaje
 • nie piszemy esejów ani opowiadań

Te reguły jak i wiele innych są opisane na odpowiednich stronach Wikipedii, np. w na stronie Pomoc:Poradnik autora Wikipedii. Na samej górze jej strony znajdziesz garść przydatnych linków na temat pisania artykułów do encyklopedii. Aby zobaczyć jak wyglądają bardzo dobre artykuły, przejrzyj proszę Kategorię:Artykuły na medal.

Zacznijmy od tego, że pod tytułem Fotografia pogrzebowa piszesz o fotografii pośmiertnej — nawet na pierwszy rzut oka to chyba nie musi być to samo? Zajrzyjmy więc do Twojego brudnopisu:

Fotografia pośmiertna była podgatunkiem dagerotypii, wedle ówczesnych gustów, smętnym dodatkiem do popularnej w wiktoriańskim świecie carte-de-viste. 

Po pierwsze, sformułowanie wedle ówczesnych gustów, smętnym dodatkiem do (...) carte-de-viste jest sformułowaniem o charakterze ocennym, od razu narzucającym określoną interpretację epoki, która w ogóle nie jest przedmiotem tego artykułu. Praktycznie poza nazwą, czytelnik nie wie, czego może dotyczyć taka fotografia, i dlaczego "była"? Dlaczego już jej nie ma? Pomijam już brak linków do artykułów dagerotypia czy epoka wiktoriańska. Co to jest carte-de-viste? Tego też nie wiadomo. Czytelnik nie wie, czy chodziło o fotografię zaraz po śmierci, czy już ciała przygotowanego do pogrzebu, a może chodziło o wystawioną na widok publiczny otwartą trumnę? Takie rzeczy trzeba wyjaśniać od razu w pierwszym wierszu definicji. Nie wiemy też, czy ten rodzaj fotografii był nieodmiennie związany z dagerotypem? Czy później nie próbowano robić tego samego, ale już na kliszy? Dlaczego właściwie? A można napisać inaczej:

Fotografia pośmiertna jest to fotografia wykonywana w zakładzie pogrzebowym w celu zachowania utrwalenia wizerunku zmarłej osoby. Pierwsze fotografie tego typu zaczęto wykonywać w AAAA w latach BBBB XIX wieku w technice dagerotypu, schyłek zainteresowania fotografią pośmiertną przypada na lata CCCC — fotografia taka straciła na popularności w wyniku DDDD. (tu podaj źródło)

Kontekst kulturowy, czyli wspomniane przez Ciebie "smętny dodatek" na leży opisać w sposób obrazujący w neutralny sposób zjawisko, a nie pisać ładne, ale puste słowa.

Mam nadzieję, że choć trochę wyjaśniłem, na czym polega pisanie artykułów do Wikipedii! Ale przede wszystkim, zapraszam do przeczytania zasad i poradników (masz linki na górze tej strony)!

 « Saper // @dyskusja »  23:55, 25 maj 2009 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Ananachowicz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy