Entomolog


Entomolog w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Entomolog używający światła UV w celu zwabienia ćmy i złapania jej w siatkę. Zdjęcie wykonano w okolicach Petersburga.

Entomolognaukowiec zajmujący się badaniami owadów, zoolog specjalizujący się w entomologii. W potocznym rozumieniu entomolog to osoba interesująca się owadami, amator-hobbysta (entomolog amator). Jakkolwiek entomolodzy amatorzy nie są zatrudniani na stanowiskach naukowych lub w placówkach badawczych, ich wiedza często jest bardzo duża, a prowadzone obserwacje są ważne dla profesjonalnych badań naukowych.

Ze względu na ogromną liczbę gatunków owadów i ich duże zróżnicowanie, entomolodzy badania prowadzą zazwyczaj w węższych specjalnościach. Dlatego wśród entomologów możemy wyróżnić: dipterologów, koleopterologów, lepidopterologów, odonatologów, trichopterologów itd.

Entomolog sprawdzający próbki ze zbiornika stojącej wody pod względem występowania wirusa Denga. Wykonane w Jemenie, w miejscowości Alhudaidah w trakcie trwania epidemii choroby.

Zobacz też | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (zawód):
Na podstawie artykułu: "Entomolog" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy