Eucommia


Eukomia wiązowata w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Eucommia) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Owoce eukomii wiązowatej

Eukomia wiązowata, eukomia wiązolistna (Eucommia ulmoides Oliver) – gatunek drzewa lub wysokiego krzewu z monotypowej rodziny eukomiowatych (Eucommiaceae) i jedyny przedstawiciel monotypowego rodzaju eukomia. Zasięg współczesny obejmuje górskie obszary środkowych i zachodnich Chin[1]. Gatunek uprawiany jest również w Europie Zachodniej, Ameryce Północnej, Afryce (Algieria), Wietnamie, na Kaukazie (Gruzja), na Ukrainie.

Spis treści

Systematyka | edytuj kod

Pozycja systematyczna i podział według APweb (aktualizowany system APG IV z 2016)

Jedyny rodzaj należący do monotypowej rodziny eukomiowatych Eucommiaceae Engl., która jest siostrzaną wobec Garryaceae. Razem z nią należy do rzędu Garryales wchodzącego w skład kladu astrowych[1]. Rodzina w przeszłości sytuowana była w różnych miejscach systemu klasyfikacyjnego okrytonasiennych, ze względu na pewne podobieństwa zwykle w obrębie lub sąsiedztwie pokrzywowców Urticales lub oczarowców Hamamelidales[2].


Morfologia | edytuj kod

Pokrój
Wysokie, dwupienne drzewo dorastające do 20 m wysokości.
Liście
Skrętoległe z wydłużonym końcem, jajowate lub eliptyczne, brzegi liści ząbkowane.
Kwiaty
Drobne, wiatropylne, zakwitają przed rozwinięciem się liści. Kwiaty męskie posiadają 4-12 pręcików z dość długimi pylnikami w kolorze czerwonawobrązowym. Kwiat żeński składa się z 1 słupka dwudzielnego.
Owoc
Jednonasienny spłaszczony skrzydlak (oskrzydlony orzeszek).

Zastosowanie | edytuj kod

Roślina lecznicza | edytuj kod

Surowiec zielarski
Kora eukomii (Eucommiae cortex) – cała lub połamana, otarta, wysuszona kora gałęzi o zawartości nie mniej niż 0,1% diglukozydu pinorezynolu[3].
Zastosowanie
W Chinach jest cenionym środkiem leczniczym. Wyciągi i nalewkę z kory stosuje się we wczesnych stadiach choroby nadciśnieniowej. Wyciąg z kory i gałązek używany jest jako środek wzmacniający i moczopędny oraz obniżający ciśnienie krwi.

Roślina gutaperkodajna | edytuj kod

Zawiera gutaperkę występującą w różnych jej częściach (w liściach 2—4%, w korze pędów 5—6%, w korze korzeni 9—12%). Sok podobny do kauczuku, używany jest jako wodoodporny materiał izolacyjny.

Uprawa | edytuj kod

Rozmnażanie za pomocą nasion, odkładów i sadzonek zielnych.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-03].
  2. Wielka Encyklopedia Przyrody. Rośliny kwiatowe. Warszawa: Muza SA, 1998. ISBN 83-7079-778-4.
  3. Farmakopea Polska X, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Warszawa: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 2014, s. 4276, ISBN 978-83-63724-47-4 .

Bibliografia | edytuj kod

  • P.S.P.S. Čikov P.S.P.S., Ju. P.J.P. Laptev Ju. P.J.P., Rośliny lecznicze i bogate w witaminy, HelenaH. Terpińska-Ostrowska (tłum.), Warszawa: Państ. Wydaw. Rolnicze i Leśne, 1982, ISBN 83-09-00523-7, OCLC 69499305 .
  • Rośliny użytkowe, Wiedza Powszechna, W-wa, 1966
  • Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4.
Na podstawie artykułu: "Eucommia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy