Fatmir Xhindi


Fatmir Xhindi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fatmir Faslli Xhindi (ur. 1 kwietnia 1960 w Fierze, zm. 2 maja 2009 tamże) – albański polityk.

Życiorys | edytuj kod

W 1986 ukończył studia historyczne na Wydziale Historyczno-Geograficznym Uniwersytetu Eqerem Çabej w Gjirokastrze. W tym samym roku podjął pracę nauczyciela we wsi Vlosh k. Fier, by następnie awansować na stanowisko dyrektora szkoły średniej w Fier. W latach 2003–2005 odbył studia podyplomowe z zakresu prawa na Uniwersytecie Tirańskim.

Jako dyrektor szkoły średniej pracował w radzie miejskiej Fier. W 1991 wstąpił do partii socjalistycznej. W 1996 awansował do władz partii w okręgu Fier. Od 1997 trzykrotnie zdobywał mandat deputowanego i zasiadał w parlamencie albańskim. W czasie wyborów w 2005 zdobył aż 45% ważnych głosów w swoim okręgu wyborczym. Był członkiem komisji parlamentarnych ds. Handlu i Środowiska Naturalnego. Zasiadał także w komisji śledczej do zbadania nieprawidłowości w albańskiej telekomunikacji.

W dniu 2 maja, kiedy parkował swój samochód w pobliżu należącego do niego domu w Roskovec został ostrzelany przez dwóch nieznanych sprawców z broni maszynowej. W ciele polityka znaleziono sześć pocisków z kałasznikowa. Xhindi zmarł w drodze do szpitala w Fier. Został pochowany 3 maja na cmentarzu w Tiranie.

Po 1990 jest to drugi przypadek zabójstwa deputowanego do albańskiego parlamentu. Pierwszym był zastrzelony we wrześniu 1998 deputowany Demokratycznej Partii AlbaniiAzem Hajdari. Przypuszczenia, co do politycznego tła zamachu wiążą się z aktywnością Xhindiego na forum parlamentu, gdzie sprzeciwiał się wielokrotnie przyjętej przez rząd Salego Berishy strategii integracji z Unią Europejską.

Bibliografia | edytuj kod

  • Albanian opposition lawmaker murdered, SETimes 4 05 2009.
  • Xhindi, kush ishte deputeti i tre legjislaturave që nuk ishte mbartur si të tjerët në Tiranë, Shekulli 3 05 2009.
Na podstawie artykułu: "Fatmir Xhindi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy