Grzegorz Peszke


Grzegorz Peszke w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grzegorz Peszke (ur. 1951) – polski konstruktor lotniczy, modelarz, wielokrotny mistrz Polski i mistrz świata, współwłaściciel i dyrektor techniczny firmy lotniczej PESZKE S.C.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Grzegorz ukończył liceum ogólnokształcące w Krośnie i podjął studia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na Wydziale Techniki. Następnie wybrał inny kierunek studiów – lotnictwo na Politechnice Rzeszowskiej. Pasję lotniczą odziedziczył po ojcu Jerzym Peszke, który walczył jako pilot w Dywizjonie Myśliwskim RAF w czasie Bitwy o Anglię. Od 1961 r. pracował jako instruktor samolotowy w Aeroklubie Podkarpackim[1].

Sport modelarski | edytuj kod

Grzegorz zainteresował się techniką lotniczą. Zaczął budować modele samolotów i szybowców oraz doskonalił technikę pilotażu modeli zdalnie sterowanych w Sekcji Modelarskiej Aeroklubu Podkarpackiego. Jako zawodnik modelarstwa lotniczego startował na krajowych zawodach modelarskich. Aeroklub Polski powoływał go także na zawody międzynarodowe. W latach 80., wraz z konstruktorem modelarskim Kazimierzem Ginalskim przy współpracy z Politechniką Rzeszowską, wykonał zdalnie sterowany model samolotu PZL M18 Dromader (w skali 1:7,4) z przeznaczeniem do badań tunelowych i prób w locie[2]. Pierwsze sukcesy w sporcie lotniczym modelarskim odniósł w 1973 roku, a w 1982 zdobył rekord świata i Polski. Był to rekord prędkości modelu szybowca wynoszący 109,153 km/h. W 1985 r. i 1986 r. ponownie uzyskał rekordowe wyniki. Rekord odległości lotu w linii prostej (6928 m) modelu szybowca zdalnie sterowanego o napędzie elektrycznym pilotowany był przez Grzegorza Peszke z samochodu osobowego. W kategorii długotrwałości lotu w klasie F3E-S rekord Polski z czasem lotu 4 godziny 2 min 43 sekund oraz rekord odległości lotu w obwodzie zamkniętym[3]. Swoją fachową wiedzą i doświadczeniem dzielił się publikując artykuły w miesięczniku modelarskim “Modelarz”, w 1984 r. w czasie IV Sympozjum Wiedzy Modelarskiej w Bytomiu wygłosił prelekcję „Tendencje rozwojowe modeli kategorii F3B[4] W 1999 r. na Mistrzostwach Polski Szybowców RC w Tęgoborzu zawodnik Andrzej Krupa wywalczył I miejsce modelem zaprojektowanym i wykonanym przez Grzegorza Peszke[5].

GP-5 – jedna z konstrukcji Grzegorza Peszke

Konstruktor lotniczy | edytuj kod

W 1989 r. założył w Krośnie firmę Z.P.P Aero-Sail produkującą czasze kompozytowych anten satelitarnych, a od swoją wiedzę na temat aerodynamiki i konstrukcji lotniczych, zdobyte w czasie studiów i doświadczenie w budowie modeli szybowców o rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 6 m i masie startowej 2,3 kg, wykorzystał do budowy i produkcji wyczynowych modeli zdalnie sterowanych oraz projektowania celów latających dla wojska. Zaprojektował i rozpoczął produkcję śmigieł do motolotni i motoparalotni, wiatrakowców. Następnym zrealizowanym projektem był jednomiejscowy szybowiec ultralekki „Redbullina” zbudowany na konkurs Red Bull Flugtag odbywający się we wrześniu 1999 r. w Krakowie, szybowiec zdobył nagrodę za najdłuższy lot.

W 2002 r. zaprojektował i rozpoczął produkcję serii śmigieł kompozytowych (węglowo-epoksydowej) do samolotów ultralekkich, lekkich i specjalnych. Od czasu wykonania prototypu GP10 nawiązał współpracę z mistrzem świata w szybownictwie Sebastianem Kawą, który jako konsultant techniczny uczestniczył w rozwoju następnych wersji szybowców GP. Firma Aero-Sail zmieniła nazwę w 2007 r. na Peszke S.C. GP10 został oblatany, z bardzo pozytywnym rezultatem dnia 24 września 2013 r. na lotnisku Jaroměř w Czechosłowacji przez pilota oblatywacza Juraja Cekana. Peszke był autorem projektu i konstruktorem szybowca GP 10. Następny projekt GP 14 VELO powstał przy współpracy z Instytutem Lotnictwa ramach projektu „Lekki szybowiec wyczynowy o innowacyjnej konstrukcji skrzydła”, który współfinansowany był ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Szybowiec zaprojektowany został w dwóch wersjach, jako szybowiec bez silnika oraz jako motoszybowiec z chowanym silnikiem elektrycznym pozwalającym na samodzielny start. Na szybowcu GP 14 VELO Sebastian Kawa startował na Mistrzostwa świata w szybownictwie w klasie 13,5 metrowej w 2017 r. zdobył złoty medal w Szatymaz w Węgrzech. Ten typ szybowca Peszke zaprojektował w wersji z silnikiem elektrycznym i śmigłem pchającym pozwalającym na samodzielny start. Śmigło dwułopatowe pchające składa się i chowa się wraz z zespołem napędowego do kadłuba szybowca. Zespół napędowy powstał przy współpracy czeską firmą JETI, znanego na świecie producenta wyposażenia modeli zdalnie sterowanych np. akumulatorów, silników elektrycznych, regulatorów obrotów, aparatur zdalnego sterowania[6].

Osiągnięcia sportowe | edytuj kod

 • 1973 r. wykonał rekordowy przelot modelem kategorii F3F po obwodzie zamkniętym, jednak model w czasie przelotu po pokonaniu 370 km rozpadł się w turbulencji, komisja nie zatwierdziła rekordu[7],
 • Międzynarodowe zawody „O Puchar Dwóch Zboczy” rozgrywane w Krośnie i Preszowie, I miejsce (1981)[8],
 • Rekord świata i Polski prędkości lotu modelu szybowca zdalnie sterowanego „Laser” w obwodzie zamkniętym – 109,153 km/h (1982 r.)
 • Rekord Polski, odległość w obwodzie zamkniętym 182 km klasa F3B (1982r.)[9],
 • Rekord świata i Polski odległości lotu w linii prostej 6928 m (klasa F3E), na trasie Nowy ŻmigródKłopotnica (1985 r.)
 • Rekord świata i Polski długotrwałości lotu modelu zdalnie sterowanego wyścigowego z silnikiem elektrycznym w kategorii F5D (4 h 2 min 43 s) (1986 r.)[10],
 • Rekord świata i Polski odległości lotu w obwodzie zamkniętym modelu zdalnie z napędem elektrycznym klasy F3E-S 69 km (1986 r.)[11]

Wyróżnienia | edytuj kod

Błękitne Skrzydła, honorowe wyróżnienie “Skrzydlatej Polski” za wybitne osiągnięcia w sporcie lotniczym (1983)

Konstrukcje Grzegorza Peszke | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Lotnicza pasja z pokolenia na pokolenie. lotniczepodkarpacie.pl. [dostęp 2018-03-13].
 2. Jan Gałuszka, Marek Mojak “Kazimierz Ginalski, ur. 10.07.1936” PDF źródło: lotnisko-krosno.com.pl
 3. Dwa rekordy świata „Modelarz” 4/86
 4. ”Modelarz” 7/1984
 5. Bogdan Podhalański: Mistrzostwa Polski Modeli Szybowców RC F3F. lotniczepodkarpacie.pl. [dostęp 2018-05-23].
 6. JP: Lekki szybowiec wyczynowy o innowacyjnej konstrukcji skrzydła…”. dlapilota.pl. [dostęp 2018-07-05].
 7. „70 lat”, PDF str58 lotnisko-krosno.com
 8. modelarze krosno historia
 9. Stefan Smolis „1000 słów o modelarstwie” str247
 10. REKORDY ŚWIATA I POLSKI MODELI LOTNICZYCH, Aeroklub Polski
 11. Rekordy i Polski Modeli Lotniczych, PDF źródło:komisjamodelarskaap.pl

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Grzegorz Peszke" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy