Indiana Dunes National Lakeshore


Park Narodowy Indiana Dunes w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Indiana Dunes National Lakeshore) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Mt Baldy - stale przemieszczająca się wydma

Park Narodowy Indiana Dunes (ang. Indiana Dunes National Park) – park narodowy w stanie Indiana w USA, położony 80 km na południowy wschód od Chicago na wydmach jeziora Michigan, wzdłuż jego południowego brzegu, pomiędzy Michigan City na wschodzie i Gary na zachodzie. Zarządzany jest przez National Park Service, agencję która zarządza również parkami narodowymi w Stanach Zjednoczonych. Powstał w 1966 roku jako odpowiedź na nasilającą się industrializację okolic jeziora.

Podstawowe informacje:

Wydmy są stabilne, porośnięte roślinnością różnych stadiów sukcesji. Do najważniejszych roślin stabilizujących należą: piaskownica krótkoszyjkowa, wiśnia karłowata i topola biała. Dzięki tym roślinom wydmy osiągają wysokość nawet 50 metrów. W miarę oddalania się od brzegu występują rośliny późniejszych stadiów sukcesji: sosna Banksa, mącznica, sosna wejmutka, jałowiec wirginijski - porastają one wydmy stare, w głębi lądu.

Obszar obecnego parku i terenów przyległych, a także samego jeziora, był 9 milionów lat temu płaskowyżem wapiennym, powstałym z osadów dennych znajdującego się tutaj wcześniej morza. Po ustąpieniu morza płaskowyż stał się areną działań erozji wodnej i atmosferycznej. W miejscu, gdzie dziś znajduje się jezioro, kiedyś płynęła jedna z głównych rzek płaskowyżu. Do powstania jeziora doprowadziła działalność lodowca (późny plejstocen: Wisconsin). Wydmy powstały w wyniku działania silnych wiatrów północnych.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (park narodowy w Stanach Zjednoczonych):
Na podstawie artykułu: "Indiana Dunes National Lakeshore" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy