Kingdom Come: Deliverance


Kingdom Come: Deliverance w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kingdom Come: Deliverancekomputerowa fabularna gra akcji wyprodukowana przez czeskie Warhorse Studios, a następnie wydana przez Deep Silver na platformy Microsoft Windows, PlayStation 4 i Xbox One. Tytuł został częściowo sfinansowany przez twórców za pośrednictwem akcji crowdfundingowej na platformie Kickstarter. Premiera gry odbyła się 13 lutego 2018.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Współczesny widok na Rataje nad Sázavou, które wraz z okolicami zostały odwzorowane w grze

Akcja gry została osadzona w realiach Europy Środkowej na początku XV wieku. Główne tło dla fabuły stanowi najazd węgierskiego króla Zygmunta Luksemburskiego na Królestwo Czech i związana z nim zawierucha wojenna, jaka ogarnia kraj. Gracz wciela się w Henryka, syna kowala zamieszkałego w grodzie Skalica. Kiedy wioska protagonisty zostaje zniszczona przez armię wroga, a on sam traci rodziców, poprzysięga wypełnić ostatnią wolę ojca i dokonać zemsty na sprawcach napaści. Kierowany chęcią odwetu Henryk szybko zostaje wplątany w wielką politykę oraz sieć intryg, które w konsekwencji zmuszają go do podjęcia próby uratowania prawowitego króla Wacława i przywrócenia porządku w królestwie[3].

Rozgrywka | edytuj kod

W Kingdom Come: Deliverance gracze wcielają się w postać Henryka, którą poruszają się po otwartym świecie, sterując z perspektywy pierwszej osoby. Do dyspozycji graczy zostało oddanych około 16 km² terenu[4], wzorowanego na prawdziwym obszarze zlokalizowanym w dolinie Sazawy[5]. Obszar gry stanowi w pełni otwarty świat, całkowicie pozbawiony barier w postaci ekranów ładowania. W celu szybszego przemieszczania się gracz może korzystać z koni oraz szybkiej podróży. Gra wykorzystuje bezklasowy system rozwoju postaci, w którym poszczególne umiejętności są rozwijane nie poprzez zdobywanie punktów doświadczenia, a przez wykonywanie związanych z nimi czynności. Proces rozwoju umiejętności można jednak przyspieszyć poprzez czytanie odpowiednich książek czy odbieranie lekcji u nauczycieli. Gra posiada rozbudowany system dialogowy, w którym decyzje gracza, mogą wpływać na świat gry[6]. Ważnym elementem, istotnym podczas rozmów z postaciami niezależnymi jest reputacja Henryka. Wpływ na nią ma wygląd postaci oraz czyny dokonane przez gracza. Postacie inaczej reagują na bohatera w prostym ubiorze, a inaczej na odzianego w drogą zbroję[3].

Gra zawiera niezwykle rozbudowany system ekwipunku. Henryk dysponuje możliwością założenia na siebie aż szesnastu różnych elementów zbroi lub ubioru, które dodatkowo układają się w warstwy. Gra zawiera również szeroki wachlarz dostępnych rodzajów uzbrojenia. Bronie w Kingdom Come posiadają indywidualne cechy, dzięki czemu walka różnymi rodzajami oręża jest zupełnie inna. Odzież noszona przez Henryka oraz używane przez niego sprzęty ulegają wpływowi czasu i użytkowania, w wyniku czego ulegają degradacji i wymagają naprawy. Twórcy zaimplementowali innowacyjny i wymagający system walki, umożliwiający graczom zadawanie ciosów w różne części ciała, blokowanie, parowanie czy zbijanie oręża dzierżonego przez przeciwnika. W trakcie postępów w grze, poza niewielkimi potyczkami, gracze mogą brać również udział w wielkich oblężeniach i bitwach[3].

Istotnym elementem zabawy jest system potrzeb, który wymaga od gracza spania i jedzenia w celu zachowania zdrowia. Żywność, którą może zdobywać Henryk, z czasem ulega zepsuciu i nie nadaje się do spożycia[3]. Zadania, stanowiące trzon rozgrywki, są nieliniowe i skonstruowane tak, żeby gracz mógł je wykonać na wiele sposobów[7].

Produkcja | edytuj kod

Wstępna faza produkcji Kingdom Come: Deliverance, rozpoczęła się w 2009 roku, po odejściu Daniela Vávry z 2K Czech. Po opracowaniu szkicu koncepcyjnego i skompletowaniu niewielkiego zespołu. Vávra rozpoczął poszukiwanie funduszy na rozwój projektu. Po początkowych niepowodzeniach, zespół gotowy był do zarzucenia przedsięwzięcia, jednak sytuację diametralnie zmieniło wsparcie czeskiego miliardera Zdeněka Bakali, który zapewnił fundusze na opracowanie prototypu gry. Warhorse Studios oficjalnie powstało 21 lipca 2011 roku[8].

9 lutego 2012 Warhorse podpisało umowę licencyjną z firmą Crytek na korzystanie silnika CryEngine, po czym oficjalnie ogłosiło, że pracuje nad grą fabularną, nie ujawniając jednak więcej szczegółów na temat projektu[9]. Po siedemnastu miesiącach prac nad prototypem, twórcy rozpoczęli swego rodzaju tournée, mające na celu promocję gry wśród inwestorów. Projekt nie spotkał się jednak z zainteresowaniem, na jaki liczyli, a wraz z malejącymi środkami, postęp prac ulegał stopniowemu spowolnieniu[10]. Mimo trudności budżetowych, prace jednak trwały i 19 grudnia 2013 studio oficjalnie zapowiedziało grę, przedstawiając pierwszy zwiastun oraz kilka zrzutów ekranu z produkcji[11].

W styczniu 2014 narastające problemy finansowe zmusiły Warhorse Studios do szukania niekonwencjonalnych źródeł finansowania. 22 stycznia 2014 roku twórcy uruchomili akcję crowdfundingową na platformie Kickstarter. Akcja okazała się spektakularnym sukcesem, osiągając minimalny próg 300 tysięcy dolarów już dwa dni po starcie[12], a ostatecznie przynosząc twórcom wsparcie w wysokości ponad miliona dolarów[13]. Po zakończeniu zbiórki na Kickstarterze, twórcy kontynuowali pozyskiwanie funduszy od sponsorów za pośrednictwem własnej strony internetowej. Na początku października 2014 roku, za pośrednictwem serwisu YouTube, Daniela Vávra ogłosił, że sponsorzy wsparli projekt ponad dwoma milionami dolarów[14].

22 października 2014 ruszyły alfatesty gry, w których udział wzięli sponsorzy, którzy wpłacili co najmniej 45 dolarów[15]. Zawartość udostępniona w wersji alfa ograniczała się do jednej wioski, w której gracze mogli zapoznać się z podstawowymi mechanikami gry[16]. Znacznie bardziej rozbudowana wersja beta została udostępniona 3 marca 2016 roku[17]. We wrześniu tego samego roku ogłoszono, że Kingdom Come: Deliverance zostanie wydane przez firmę Deep Silver[18]. 9 czerwca 2017 roku ujawniono planowaną datę premiery ustaloną na 13 lutego 2018 roku[19]. Tytuł zadebiutował w zapowiedzianym terminie.

24 maja 2018 twórcy powiadomili o produkcji siedmiu nowych dodatków. Cztery z nich będą płatne, pozostałe trzy darmowe. Tytuły płatnych DLC są następujące: From the Ashes, The Amorous Adventures of Bold Sir Hans Capon, Band of Bastards i A Woman’s Lot[20].

Dodatki do Kingdom Come: Deliverance | edytuj kod

Odbiór gry | edytuj kod

Przed premierą | edytuj kod

Od czasu zbiórki na Kickstarterze, produkcja Kingdom Come: Deliverance cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony mediów branżowych i graczy. Przedpremierowa wersja gry spotkała się z licznymi nadziejami, ale i obawami recenzentów o ostateczną jakość produktu. Mateusz Araszkiewicz z serwisu Gry-Online chwalił udostępnioną wersję gry za szczegółową oprawę graficzną, poza tym zwracał jednak uwagę na niską jakość animacji, dialogów oraz zadań, a także o nieintuicyjny jego zdaniem system walki. Wyraził przy tym obawę, że twórców może zgubić ambicja i rozmiary projektu[35].

Po premierze | edytuj kod

Finalna wersja gry spotkała dość przychylnym przyjęciem, osiągając wynik 76/100 w serwisie Metacritic. Recenzenci chwalili grę za intrygującą fabułę, oprawę graficzną i odwzorowanie realiów epoki. Krytykowano natomiast niektóre rozwiązania w elementach rozgrywki oraz liczne niedoróbki techniczne. Większości recenzentów nie przypadł do gustu system zapisu gry, polegający na spożywaniu przez bohatera tzw. „zbawiennego sznapsa”, który dość zgodnie oceniali jako frustrujący[27].

Sprzedaż | edytuj kod

Tytuł okazał się dużym sukcesem komercyjnym. W dniu premiery gra znalazła się na szczycie listy najlepiej sprzedających się tytułów na platformie Steam[36]. 22 lutego 2018 roku autorzy ogłosili, że sprzedano ponad milion egzemplarzy Kingdom Come: Deliverance, z czego połowa przypadała na wersje przeznaczone na komputery osobiste[37][38]. 14 lutego 2019 roku, rok po wydaniu tytułu, twórcy poinformowali o sprzedaniu dwumilionowej kopii gry[39].

Przypisy | edytuj kod

 1. Kingdom Come: Deliverance, esrb.org [dostęp 2019-02-06]  (ang.).
 2. Kingdom Come: Deliverance, pegi.org [dostęp 2019-02-06]  (ang.).
 3. a b c d Kingdom Come: Deliverance (pol.). Gry-Online. [dostęp 2018-03-01].
 4. Kingdom Come Deliverance – jak uratować Teresę i inne porady na start (pol.). Gry-Online, 15 lutego 2018. [dostęp 2018-03-01].
 5. Bartosz Krukowski: Kingdom Come: Deliverance – jak wiele gra ma wspólnego z rzeczywistością? (pol.). vg24.pl. [dostęp 2018-03-01].
 6. Ben Barrett: Kingdom Come: Deliverance brings Skyrim crashing down to medieval reality (ang.). PCGamesN. [dostęp 2018-03-02].
 7. Alessio Palumbo: Warhorse: Kingdom Come Deliverance Is A Very Unique Experience That Ignores Many Established RPG Tropes (ang.). Wccftech, 11 stycznia 2018. [dostęp 2018-03-02].
 8. Jim Rossignol: Czech Veterans Form New Studio, Warhorse (ang.). Rock Paper Shotgun, 26 lipca 2011. [dostęp 2018-03-02].
 9. Warhorse Studios Licensed CRYENGINE® to Develop RPG (ang.). CryEngine, 9 lutego 2012. [dostęp 2018-03-02].
 10. The Art of Waiting (ang.). Warhorse, 18 grudnia 2013. [dostęp 2018-03-02].
 11. Kingdom Come: Deliverance – zapowiedziano realistyczne średniowieczne RPG z otwartym światem (pol.). Gry-Online, 19 grudnia 2013. [dostęp 2018-03-02].
 12. Adam Zechenter: Kingdom Come: Deliverance – mix Skyrima z Mount & Blade sfinansowany w niecałe dwa dni! (pol.). Gry-Online, 24 stycznia 2014. [dostęp 2018-03-02].
 13. Dave Tach: Kingdom Come: Deliverance funded after two uncertain years (ang.). Poygon, 21 lutego 2014. [dostęp 2018-03-02].
 14. Kingdom Come: Deliverance Video Update #8 (ang.). YouTube. [dostęp 2018-03-02].
 15. Kingdom Come: Deliverance – wersja alfa jest już dostępna (pol.). Gry-Online, 23 października 2014. [dostęp 2018-03-02].
 16. Kingdom Come: Deliverance – alfa testy wystartują 22 października (pol.). Gry-Online, 2 października 2014. [dostęp 2018-03-02].
 17. Kingdom Come: Deliverance – gameplay z wersji beta i możliwe opóźnienie premiery (pol.). Gry-Online, 1 marca 2016. [dostęp 2018-03-02].
 18. Eddie Makuch: Medieval RPG "Kingdom Come" Signs Publishing Deal With Dead Island Studio (ang.). Gamespot, 29 września 2016. [dostęp 2018-03-02].
 19. Kingdom Come: Deliverance zadebiutuje 13 lutego 2018 roku (pol.). Gry-Online, 9 czerwca 2017. [dostęp 2018-03-02].
 20. Wojtek Smoła: Kingdom Come: Deliverance otrzyma cały zestaw płatnych i darmowych dodatków. IGN Polska, 2018-05-23. [dostęp 2018-06-03].
 21. a b DLC i dodatki do gry Kingdom Come: Deliverance (PC), „Gry-Online” [dostęp 2020-05-01] .
 22. Kingdom Come: Deliverance - From the Ashes, „Gry-Online” [dostęp 2020-05-01] .
 23. The Amorous Adventures of Bold Sir Hans Capon, „Gry-Online” [dostęp 2020-05-01] .
 24. Band of Bastards, „Gry-Online” [dostęp 2020-05-01] .
 25. A Woman's Lot, „Gry-Online” [dostęp 2020-05-01] .
 26. Kingdom Come: Deliverance – recenzja. „CD-Action”, s. 40-47, marzec 2018. Bauer. ISSN 1426-2916 (pol.). 
 27. a b Recenzja gry Kingdom Come: Deliverance – między Gothikiem a Wiedźminem (pol.). Gry-Online, 13 lutego 2018. [dostęp 2018-03-02].
 28. Brett Todd: Kingdom Come: Deliverance Review: The Past Comes At You Fast (ang.). Gamespot, 20 lutego 2018. [dostęp 2018-03-02].
 29. Kingdom Come: Deliverance Review (ang.). IGN. [dostęp 2018-03-02].
 30. Krzysztof Kempski: Recenzja Kingdom Come: Deliverance. Piękno i mrok średniowiecza (pol.). Gamezilla, 13 lutego 2018. [dostęp 2018-03-02].
 31. Adam Berlik: Jest dobrze, a nawet bardzo dobrze – recenzja gry Kingdom Come: Deliverance (pol.). Gram.pl, 13 lutego 2018. [dostęp 2018-03-02].
 32. Kingdom Come: Deliverance (ang.). GameRankings. [dostęp 2018-03-02].
 33. Kingdom Come: Deliverance (ang.). Metacritic. [dostęp 2018-03-02].
 34. Zubi Khan: Gamescom 2017 Award Niminees (ang.). Comics Gaming Magazine, 21 sierpnia 2017. [dostęp 2018-03-02].
 35. Mateusz Araszkiewicz: Kingdom Come: Deliverance – nadzieje i obawy (pol.). Gry-Online, 12 stycznia 2016. [dostęp 2018-03-02].
 36. Charlie Hall: Kingdom Come: Deliverance is getting a massive day-one patch (update) (ang.). Polygon, 12 lutego 2018. [dostęp 2018-03-01].
 37. Jan Sedlák: Meta pokořena, Warhorse prodali milion kusů hry Kingdom Come: Deliverance (cz.). Lupa.cz, 22 lutego 2018. [dostęp 2018-03-01].
 38. Adrian Werner: Kingdom Come Deliverance sprzedało się już w milionie egzemplarzy (pol.). Gry-Online, 22 lutego 2018. [dostęp 2018-03-01].
 39. Adrian Werner: Kingdom Come Deliverance po roku – sprzedano 2 mln egzemplarzy gry (pol.). Gry-Online, 14 lutego 2019. [dostęp 2019-02-16].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kingdom Come: Deliverance" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy