Krystyna Oszkinis


Krystyna Oszkinis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krystyna Oszkinis (ur. 11 maja 1929 w Warszawie, zm. 8 lipca 2012 w Poznaniu) – polska botaniczka.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

W 1952 uzyskała tytuł inżyniera ogrodnika na Wydziale Ogrodniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Praca magisterska napisana pod kierunkiem prof. Stanisława Wóycickiego nosiła tytuł: Studia morfologiczne nad rodzajem „Pteris” ze szczególnym uwzględnieniem „Pteris cretica L.. Wkrótce potem przeprowadziła się do Poznania, gdzie poznała przyszłego męża – prof. Władysława Oszkinisa (odbywała początkowo studia pod jego kierunkiem). Doktoryzowała się w 1970 na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej w Poznaniu praca: Wpływ czynników meteorologicznych na wzrost i rozwój tulipanów („Tulipa” L. sp.). Przez 38 lat pracowała następnie w Katedrze Roślin Ozdobnych poznańskiej Akademii Rolniczej (od 1 sierpnia 1953 do 30 września 1991, przy czym kierownikiem katedry była od 1 listopada 1981 do 31 sierpnia 1984)[1].

Grób prof. Władysława Oszkinis i jego żony dr Krystyny Oszkinis na Cmentarzu Jeżyckim w Poznaniu (kw. AB, grób 237)

Zainteresowania i osiągnięcia | edytuj kod

Zapoczątkowała na uczelni badania rozmnażania roślin in vitro. Badała zwłaszcza rośliny cebulowe i szklarniowe, m.in. gerbery, anturium, storczyki, róże i cantedeskia. Jej dorobek dla praktyki ogrodniczej jest bardzo znaczący, zwłaszcza w obszarze upraw storczyków. Przyczyniła się w znacznym stopniu do rozwoju na terenie kraju rozmnażania roślin ozdobnych metodą in vitro. Była współtwórczynią pierwszego polskiego laboratorium in vitro w Owińskach[1].

Odznaczenia | edytuj kod

Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Agnieszka Krzymińska, Krystyna Oszkinis (1929-2012), w: Wieści Akademickie, nr 11-12/2012, wyd. AR Poznań, s. 31–32, ISSN 1429-3064.
Na podstawie artykułu: "Krystyna Oszkinis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy