Manatowate


Manatowate w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Manatowate[1], manaty, lamantyny, brzegowce (Trichechidae) – rodzina wodnych ssaków łożyskowych z rzędu brzegowców. Zamieszkują przybrzeżne rejony zachodniej części Atlantyku, od Florydy po północną Brazylię oraz baseny Amazonki i Orinoko. Pojawiły się na przełomie eocenu i oligocenu na terenie Ameryki Południowej[2].

Dawniej nazwa "brzegowce" przypisana była do rodziny Trichechidae nazywanej dziś manatowate[3]

Spis treści

Charakterystyka | edytuj kod

Mogą osiągać długość 4 metrów, a ich masa dochodzi do 1 tony. Mają zaokrągloną płetwę ogonową, kończyny przednie przekształcone w płetwy z 2–5 szczątkowymi kopytkami. Manaty mają tylko 6 kręgów szyjnych. Nie mają zębów przednich, natomiast boczne są liczne. Głowa jest słabo wyodrębniona, pysk wydłużony, szeroki, oczy małe. Kończyny tylne zredukowane, niewidoczne.

Manaty są bardzo dobrymi pływakami. Mogą pozostawać pod wodą do 15 minut. Zamieszkują płytkie wody przybrzeżne, morskie i słodkie, często w pobliżu elektrowni, które ogrzewają wodę. Niektóre manaty tak przyzwyczaiły się do tego nienaturalnego źródła ciepła, że przestały migrować do cieplejszych wód. Żywią się roślinami wodnymi. Żyją samotnie, w małych zgrupowaniach lub w stadach liczących do 200 osobników. Przebywając w grupie często dotykają się wzajemnie.

Systematyka | edytuj kod

Do rodziny Trichechidae zaliczane są 3 lub 4 współcześnie żyjące gatunki z rodzaju manat (Trichechus Linnaeus, 1758), zamieszkujące równikowe i podzwrotnikowe rzeki i estuaria oraz gatunki wymarłe, których pozycja taksonomiczna nie została jednoznacznie uzgodniona.

 1. manat karaibski (Trichechus manatus) – zamieszkuje rejon Karaibów. Czasami zwany jest też manatem florydzkim. Żyje zarówno w słodkiej, jak i słonej wodzie. Manat karaibski jest gatunkiem zagrożonym. Mimo że nie ma żadnych naturalnych wrogów, ekspansja człowieka zmniejszyła jego naturalne środowisko. Wiele manatów jest także raniona lub zabijana przez śruby motorówek. Część ginie też po zjedzeniu śmieci, szczególnie elementów sprzętu wędkarskiego.
 2. manat rzeczny (Trichechus inunguis) – występuje w wodach słodkich (Amazonka) na terenach Brazylii, Gujany, Kolumbii, Peru i Ekwadoru. Możliwe, że wpływa także do odgałęzień Orinoko[4].
 3. manat afrykański (Trichechus senegalensis) – zamieszkuje zachodnie wybrzeże Afryki.

Zagrożenia i ochrona | edytuj kod

Manaty są poławiane przez ludzi z powodu smacznego mięsa. Pływają powoli, przez co stanowią łatwy łup. Pomimo ochrony prawnej, jaką zostały objęte, nadal są poławiane przez kłusowników. W klasyfikacji IUCN zaliczane są do gatunków narażonych na wyginięcie.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Systematyka i nazwy polskie za: Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 24. ISBN 978-83-88147-15-9.
 2. Caryn Self-Sullivan: Evolution of the Sirenia (ang.). [dostęp 17 kwietnia 2009].
 3. manaty, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2015-08-04] .
 4. Manatus inunguis, Marine Mammals of the World [dostęp 2009-02-05]  (ang.).

Bibliografia | edytuj kod

 1. Kazimierz Kowalski: Ssaki, zarys teriologii. Warszawa: PWN, 1971.
 2. Myers, P.: Trichechidae (ang.). Animal Diversity Web, 2001. [dostęp 6 maja 2008].
 3. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Trichechidae. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 19 stycznia 2009]
 4. Mały słownik zoologiczny: ssaki. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1978.
 5. Zwierzęta : encyklopedia ilustrowana. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005, s. 166-167. ISBN 83-01-14344-4.
Na podstawie artykułu: "Manatowate" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy