Marian Babirecki


Marian Babirecki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marian Babirecki (ur.18 stycznia 1933 w Hnidawie k.Tarnopola, zm.5 czerwca 1980 Ocean Atlantycki) – inżynier, jeździec, trener jeździectwa, olimpijczyk z Rzymu 1960. Mieszkał w Gnieźnie, zaczął jeździć konno w tamtejszym Stadzie Ogierów pod pieczą legendarnego trenera jeździectwa Czesława Matławskiego. Absolwent Liceum im. B Chrobrego w Gnieźnie[1] gdzie w 1951 otrzymał świadectwo dojrzałości. Ukończył dwie Wyższe Szkoły Rolnicze z tytułami inżynierskimi w zakresie technologii drewna (we Wrocławiu) i zootechniki (w Poznaniu).

Jeździł na wielu koniach, zarówno w konkursach skoków, jak i we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Miał też w karierze starty w rozmaitych gonitwach, m. in. w Wielkiej Pardubickiej.Najwięcej sukcesów odniósł na koniu Volt[2], na którym zdobył w WKKW 8. miejsce na olimpiadzie w Rzymie w 1960 r. i tytuł Mistrza Europy w 1965 r. Ciekawostką jest, że pomiędzy tymi dwoma imprezami koń przeszedł długotrwałe leczenie i nie startował przez prawie trzy lata, gdyż groziła mu utrata wzroku. Gdy w 1967 r. Volt musiał zakończyć karierę sportową z powodu stanu zdrowia, zakończył ją też Marian Babirecki. [3]

Po zakończeniu kariery był trenerem jeździeckim na Kubie do 1975 r., po czym podjął tam pracę w zawodzie technologa drewna.

Uprawiał nurkowanie i w trakcie jednego z nurkowań zginął tragicznie w Atlantyku w rejonie Hawany, podczas polowania z kuszą. Pochowany został w Mielcu[4].

Spis treści

Osiągnięcia | edytuj kod

Rodzina | edytuj kod

Jego druga żona Krystyna była trenerem jeździectwa, współpracowała z reprezentacją Polski w pięcioboju nowoczesnym[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. Absolwenci. Stowarzyszenie Absolwentów I LO.[dostęp 2014-03-03]
  2. Baza koni
  3. Patryk ArłamowskiP.A. QnWortal Patryk ArłamowskiP.A., Zasłużona para - Babirecki i ''Volt'', www.qnwortal.pl [dostęp 2016-07-16] .
  4. Biografie • Polski Komitet Olimpijski, www.olimpijski.pl [dostęp 2016-07-16]  (pol.).
  5. Wielka encyklopedia sportu. A-B, wyd. Kraków 2006, s. 210

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Marian Babirecki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy