Maribor


Na mapach: 46°33′N 15°36′E/46,550000 15,600000

Maribor w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Rzeka Drawa Nabrzeże Lent Zamek w Mariborze Katedra Uniwersytet Centrum Bolfenk

Maribor (niem. Marburg an der Drau) – drugie pod względem wielkości miasto w Słowenii, ważne centrum gospodarcze i kulturalne na północnym wschodzie kraju. W roku 2002 miało 115 693 mieszkańców. Położone nad Drawą, kilkanaście kilometrów od granicy słoweńsko-austriackiej, przy autostradzie prowadzącej z Wiednia do Lublany i dalej do Triestu we Włoszech oraz na słoweńskie wybrzeże. W Mariborze ma siedzibę Uniwersytet Mariborski.

W mieście tym znajduje się również zakład produkujący pojazdy ciężarowe i autobusy Tovarna Avtomobilov Maribor.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Wzmiankowany w 1147 roku. Miasto uzyskało rozgłos w średniowieczu, kiedy to została zbudowana forteca zwana Marchburg. Znajdowała się ona na Piramidzie (wzgórzu na północ od miasta) i miała za zadanie obronę doliny Drawy przed atakami Węgrów. Następnie miasto rozwijało się wzdłuż nabrzeży rzeki. Powstawały tam głównie winiarnie, finansowane przez miejscową społeczność żydowską. W XIV wieku Maribor został otoczony murem obronnym, w celu obrony miasta przed atakami Turków i Węgrów z którego zachowały się cztery wieże stojące wzdłuż rzeki[1].

Pozostając pod panowaniem Habsburgów, rozwinął się w znaczący ośrodek handlowy. Przeprowadzona przez Maribor w latach 40. XIX wieku linia kolejowa z Wiednia do Triestu zdynamizowała rozwój ekonomiczny miasta. W roku 1918 wszedł w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców (od 1929 Jugosławii). W trakcie II wojny światowej miasto było intensywnie bombardowane i do końca 1945 roku dwie-trzecie Mariboru legło w gruzach. Zajęty w 1945 roku przez partyzantów Tity wszedł w skład Jugosławii. Od 1991 roku w granicach niepodległej Słowenii.

Turystyka | edytuj kod

Główne atrakcje turystyczne | edytuj kod

Plac Zamkowy (Grajski Trg) | edytuj kod

Centrum starego miasta, nad którym króluje XV-wieczny zamek (Mariborski Grad). W zamku jest także muzeum (Pokrajinski Muzej Maribor), w którym znajduje się jeden z najbogatszych zbiorów zabytków w Słowenii, znajdujący się w 20 pokojach.

Dwie ulice na północ od zamku leży rezydencja, w której znajduje się Muzeum Narodowego Wyzwolenia (Muzej Narodne Osvoboditve), zawierającą kolekcją dokumentów świadczących o walce Słowenii o niepodległość. Ze szczególnym uwzględnieniem walki partyzantów podczas okupacji nazistowskiej.

Plac Wolności (Trg Svobode) | edytuj kod

Plac położony na wschód od zamku mógłby pozostać niezauważony, gdyby nie „vinag” (piwnice z winem) z początku XIX wieku.

Plac Antona Slomšeka (Slomškov Trg) | edytuj kod

Na południe od parku miejskiego, znajduje się Plac Slomšeka, którego nazwa pochodzi od Antona Martina Slomšeka (1800–1862), słoweńskiego biskupa i polityka, który był beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1999 roku. Był on pierwszym Słoweńcem który dostąpił tego zaszczytu. To właśnie jego rzeźba znajduje się naprzeciwko katedry św. Jana Chrzciciela. Wielki budynek na zachód, po przeciwnej stronie parku to uniwersytecka biblioteka. Po północnej stronie placu znajduje się Słoweński Teatr Narodowy w Mariborze. Zaś w kierunku południowo-zachodnim, możemy znaleźć Galerię Sztuki Współczesnej.

Lent | edytuj kod

Na południe od Galerii sztuki współczesnej znajduje się pierwsza z wieży obronnych zachowanych z muru obronnego. Około 150 metrów wzdłuż nabrzeża znajduje się, uważana przez miejscowych za najważniejszą atrakcję, Stara trta (najstarsza winorośl na świecie). Około 300 metrów na północ, znajduje się XVI-wieczna wieża obronna (Vodni stolp), zaś na północ od niej znajduje się, centrum żydowskiej dzielnicy w średniowieczu. Znajdują się tam XV-wieczna synagoga i Židovski stolp (żydowska wieża z 1465 roku).

Masyw Pohorje | edytuj kod

Wschodnia krawędź masywu Pahorje, zwany również płucami Mariboru. Znajduje się tu wiele atrakcji, takich jak:

Sport | edytuj kod

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Steve Fallon: Lonely Planet Slovenia. Wyd. 5. Londyn: Lonely Planet, 2007, s. 239. ISBN 978-1741044805.

Bibliografia | edytuj kod

  • Steve Fallon: Lonely Planet Slovenia. Wyd. 5. Londyn: Lonely Planet, 2007, s. 238-234. ISBN 978-1741044805.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Miejscowości w gminie miejskiej Maribor Kontrola autorytatywna (miasto):
Na podstawie artykułu: "Maribor" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy