Medycyna


Medycyna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Medycyna (łac. medicina „sztuka lekarska”) – nauka empiryczna (oparta na doświadczeniu) obejmująca całość wiedzy o zdrowiu i chorobach człowieka oraz sposobach ich zapobiegania, oraz ich leczenia[1]. Medycyna weterynaryjna rozszerza zakres zainteresowań medycyny na stan zdrowia zwierząt. Za prekursora medycyny starożytnej uważa się Hipokratesa, a nowożytnej Paracelsusa. W czasach najnowszych wprowadza się zasady medycyny opartej na faktach.

W Polsce medycyna klasyfikowana jest jako jedna z trzech dyscyplin naukowych w dziedzinie nauk medycznych, obok biologii medycznej i stomatologii[2].

Spis treści

Nauki podstawowe medycyny | edytuj kod

Dziedziny medycyny (odpowiedniki specjalizacji lekarskich) | edytuj kod

Chirurdzy na sali operacyjnej

Rodzaje medycyny | edytuj kod

Jakość badań | edytuj kod

W 2010 roku przeanalizowano 49 badań medycznych z lat 1990–2003, które były cytowane ponad 1000 razy. Według 45 eksperymentów badana terapia była skuteczna. Spośród nich 16% badań zostało obalonych, kolejne 16% – błędnie zawyżyło skuteczność badanej terapii, a 24% nie doczekało się weryfikacji[3].

Historia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Medycyna prymitywna.  Osobny artykuł: Medycyna starożytna.  Osobny artykuł: Medycyna Mezopotamii.  Osobny artykuł: Średniowieczna medycyna świata islamu.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Krzysztof Zieliński, Hanna Zalewska-Jura, Słownik pochodzenia nazw i określeń medycznych. Antyczne i nowożytne dzieje chorób w ich nazwach ukryte, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała, 2004, ​ISBN 83-88778-67-6​, s. 353.
  2. Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 8 sierpnia 2011 r. w sprawie obszarów wiedzy, dziedzin nauki i sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych (Dz.U. z 2011 r. nr 179, poz. 1065).
  3. http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=201218.

[1]

Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Nauki medyczne i nauki o zdrowiu Kontrola autorytatywna (dziedzina studiów):Encyklopedia internetowa:
  1. 4.https://dbc.wroc.pl/Content/2026/PDF/wprowadzenie_do_medycyny.pdf
Na podstawie artykułu: "Medycyna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy