Narwa (miasto)


Na mapach: 59°22′08″N 28°11′14″E/59,368889 28,187222

Narwa (miasto) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kościół luterański (Aleksandri kirik)

Narwa (est. Narva, niem. Narwa, ros. Нарва) – miasto w północno-wschodniej Estonii, na granicy z Rosją, nad rzeką Narwą, niedaleko ujścia tej rzeki do Zatoki Fińskiej (Morze Bałtyckie). Po drugiej stronie rzeki leży rosyjskie miasto Iwangorod, które w latach 1920–1944 należało do Estonii.

Do II wojny światowej Narwa była etnicznie estońska, podobnie jak sąsiedni Iwangorod. W 1940 roku ZSRR przeprowadził wysiedlenia Estończyków i Niemców z Narwy, a na ich miejsce osiedlono Rosjan, szczególnie w okresie odbudowy miasta ze zniszczeń wojennych. Przez okres radziecki oba miasta dzieliły wspólną infrastrukturę, m.in. energetyczną i sanitarną. Po odzyskaniu przez Estonię niepodległości w mieście osiadła pewna liczba Estończyków, którzy objęli stanowiska w administracji państwowej i służbach publicznych, jednak wciąż ludność rosyjska stanowi znaczną większość populacji[1]. W 2007 roku miasto, które liczyło ponad 67 497 mieszkańców i zajmowało obszar 84,54 km² miało 93,85% mieszkańców rosyjskojęzycznych i 86,41% Rosjan. Estończycy stanowią jedynie 4% mieszkańców Narwy. W Narwie urodził się szachista Paul Keres, a także polski architekt Adolf Szyszko-Bohusz.

Spis treści

Transport | edytuj kod

Przez Narwę przebiega estońska droga krajowa nr 1 z Tallinna. Jest ona częścią trasy europejskiej E20 z lotniska Shannon w Irlandii do Petersburga w Rosji.

W mieście znajduje się stacja kolejowa Narwa na historycznej linii z Paldiski do Petersburga, wybudowanej w 1870 roku. Obecnie z Narwy można dojechać do Tallinna lub do Moskwy oraz Petersburga (połączenia międzynarodowe obsługuje spółka GO Rail, krajowe Elron).

W mieście znajduje się trawiaste lotnisko Olgina, używane obecnie głównie dla spadochroniarstwa. Może ono obsłużyć samoloty o masie do pięciu ton. Miasto wraz z sąsiednią gminą Vaivara chce utworzenia większego portu lotniczego, mogącego obsłużyć ruch międzynarodowy[2].

Historia | edytuj kod

Strategiczne położenie Narwy spowodowało, że w jej okolicach rozgrywało się wiele konfliktów zbrojnych. M.in. podczas:

Miasta partnerskie | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Michał Kacewicz: V kolumna Putina? Rosjanie w Estonii (pol.). W: Newsweek [on-line]. Ringier Axel Springer Polska, 2014-09-30. [dostęp 2014-09-30].
  2. Narva pondering airport development plan.
  3. Jeremy Black: Warfare: Renaissance to revolution 1492-1792. Cambridge University Press, 1996, s. 59. ISBN 0-5214-7033-1.
Miasta Estonii Gminy prowincji Virumaa Wschodnia

Kontrola autorytatywna (miasto w Estonii):
Na podstawie artykułu: "Narwa (miasto)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy